آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۴
سیاسی
۲

حسن عابدینی در گفت و گو با «رسالت»: آمریکا در آینده ای نه چندان دور از عراق خارج می شود

راضیه فراهانی

15 دی ماه، پارلمان عراق پس از کش وقوس های بسیار بالاخره طرحی مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد. طی سال های گذشته پارلمان عراق بار ها به منظور اخراج نیرو های نظامی آمریکایی از خاک این کشور جلسه تشکیل داد اما درنهایت این جلسه به نتیجه نرسید. گویا شهادت سردار قاسم سلیمانی معادلات منطقه ای را برای آمریکا برهم زده و با توجه به پیش بینی های اندیشکده های غربی زمینه خروج نیرو های نظامی از کل منطقه فراهم شده است. در ادامه دولت آمریکا ادعا کرد، در صورت خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق باید بیش از یک تریلیون دلار دریافت کند وگرنه بر عراق تحریم های بی سابقه ای اعمال خواهد کرد. برخی کارشناسان واکنش آمریکا نسبت به مصوبه اخیر عراق را، گنگ و ناشیانه عنوان کرده اند. در ادامه روزنامه «رسالت» طی گفت وگویی با یک کارشناس مسائل منطقه ای به بررسی این که تا چه اندازه امکان اجرایی مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور پرداخته است.

حسن عابدینی، دراین باره به «رسالت» گفت: «ایالات متحده آمریکا اگر احساس کند فضا در منطقه به گونه ای است که منافعش مورد تهدید قرار گرفته به راحتی راهبرد خود را حداقل در تاکتیک تغییر می دهد اما اگر متوجه شود روند به گونه ای است که تهدید جدی در مسیرش نباشد با شتاب بیشتری هم در تاکتیک و هم در استراتژی، راهبرد خود را پیش می گیرد.»

وی ادامه داد: «آمریکایی ها در سال 2003 میلادی به عراق آمدند و در این کشور حاکمیت نظامی ایجاد کردند، اما بااحساس این که هنگامی که احساس کردند مردم عراق در مقابل آن ها ایستاده اند و حاضر به پذیرش حاکمیت نظامی آن ها نیستند و آن را به حاکمیت غیرنظامی تبدیل کردند در ادامه تصمیم گرفتند تا روشی که در ژاپن اعمال کرده بودند را در عراق نیز پیاده سازی کنند. به این صورت که عراق حق داشتن هیچ نیروی نظامی را نداشته باشد. ژنرال داگلاس مک آرتور پس از جنگ جهانی دوم که ژاپن به اشغال آمریکا درآمد، قانون اساسی نوشت که طبق بند 9 این کشور اجازه ندارد نیروی نظامی در حوزه زمینی، هوایی و دریایی داشته باشد و تنها باید دارای نیروی دفاعی باشد.»

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: «آمریکا تصمیم داشت تا در عراق نیز این راهبرد را دنبال کند اما در ادامه شاهد بودیم که مرجعیت، نیروهای مقاومت، نیروهای مبارز عراقی و مردم عراق به شدت با این مسئله مقابله کردند و در ادامه نظریه «هر عراقی یک رای» را مطرح کردند. به همین جهت آمریکا مجبور شد تا تن به یک انتخابات دهد. زمانی که انتخابات در این کشور برگزار شد آرام آرام دولت قانونی در عراق شکل گرفته که در ادامه شاهد افزایش فشارهای دولت عراق بر آمریکا بودیم تا نیروهایش در آنجا کاهش دهد.»

وی گفت: «در ادامه شاهد بودیم که آمریکا در ابتدا با کاهش نیروهایش در عراق به مخالفت پرداخت اما هنگامی که با نیروهای مقاومت مواجه شد و درنهایت مجبور شد تا از 180 هزار نیرویی که در خاک عراق داشت به حدود کمتر از 20 هزار نیرو باقی بمانند.»

عابدینی تصریح کرد: «آمریکا پس از کاهش نیروهایش در عراق دست به ایجاد داعش برای تزریق ناامنی مجدد به عراق زد، حتی بسیاری از رهبران این کشور را ترور و زمینه انفجارات گسترده ای در آنجا را به وجود آورد اما با توجه به یکپارچه بودن و ایستادگی مردم عراق در کنار مرجعیت و نیروهای حشدالشعبی، آمریکایی ها مجبور به تجدیدنظر در سیاست های خود شدند.»

این کارشناس مسائل منطقه افزود: «در حال حاضر پارلمان عراق قانون خروج نیروهای آمریکایی را تصویب و عادل عبدالمهدی قانون مذکور را ابلاغ کرد، بنابراین این موضوع حتما بر تصمیم آمریکایی ها تاثیر خواهد گذاشت.»

عابدینی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا آمریکا صرفا با توجه به یک قانون پذیرای خروج از خاک عراق می شود یا خیر، گفت: «مسلما خیر. اما نیروهای مقاومت عراق و حشدالشعبی اعلام کرده اند که آمریکا را به خروج از عراق وادار می کنیم. به نظر این موضوع در آینده محقق خواهد شد چراکه مردم و مرجعیت عراق و حشدالشعبی نمی توانند استمرار ناامنی از سوی نیروهای نظامی آمریکایی در سرزمین تاریخی عراق را پذیرا باشند بنابراین به احتمال قوی در آینده شاهد خروج نیروهای آمریکایی خواهیم بودیم ولو این که آمریکایی ها مایل به این قضیه نباشند.»

وی با اشاره به سخنان دونالد ترامپ در این زمینه افزود: «رئیس جمهور آمریکا طی سخنانی به صراحت از نیروهای ناتو درخواست کرد تا نقش بیشتری در عراق بر عهده بگیرند، همچنین وی گفته بود که آمریکا به نفت منطقه غرب آسیا نیاز چندانی ندارد. به نظر می رسد این گفته ها نشانه ای درباره زمینه سازی خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.»

این کارشناس مسائل منطقه در پایان گفت: «نیروهای آمریکایی اگر بدانند که هیچ موضوعی آن ها را در خاک عراق تهدید نمی کند و هیچ گونه هزینه ای بر آن ها تحمیل نمی شود، طبعا ازآنجا خارج نمی شوند اما با شرایطی کنونی که عراق دارد به نظر می رسد شاهد تغییر راهبردهای آمریکا خواهیم بود و اگر این روند ادامه یابد شاید در آینده نه چندان دور آمریکایی ها مجبور به خروج از منطقه شوند.»