آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
سیاسی
۲

سخنگوی شورای نگهبان تشریح کرد : رد صلاحیت 30 درصد از داوطلبان مجلس

گروه سیاسی: رد صلاحیت کسانی که در حال حاضر بر کرسی نمایندگی مجلس دهم نشسته اند از رکورد رد صلاحیت نمایندگان مجلس ششم عبور کرد. با این حال اگر در آن زمان شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت بیشتر داوطلبان و نمایندگان را نداشتن التزام عملی به اسلام  یا اثبات نشدن این التزام برای نهاد ناظر بر انتخابات اعلام کرده بود،  این بار سخنگوی شورای نگهبان در توضیح چرایی رد صلاحیت  90 نفر از نمایندگان فعلی مجلس، از سوی هیات های نظارت گفته که اکثر رد صلاحیت ها  به دلیل سوء استفاده مالی و اقتصادی بوده است که البته به گفته وی همچنان ذیل عنوان ماده 28 قانون انتخابات یعنی «عدم التزام به اسلام» عنوان شده است.

رد صلاحیت 90 نماینده در حالی است که به گفته یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس این وضعیت در ابتدا مشمول 120 نماینده بوده است. قاسم میرزایی نکو به ایسنا گفته: طبق اطلاع ما در مرحله اول 120 نماینده داوطلب نمایندگی رد صلاحیت شده بودند که آخر شب گذشته (یکشنبه شب) یک مرتبه 30 نماینده را تایید صلاحیت کردند.

در چنین شرایطی عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان شامگاه یکشنبه ساعاتی پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها از سوی هیات های نظارت در برنامه ای تلویزیونی حضور یافت تا درباره روندی که به رد صلاحیت نزدیک به یک سوم از 247 نماینده ای که برای انتخابات مجلس آتی نیز داوطلب بودند و رد صلاحیت بیش از 30 درصد دیگر داوطلبان توضیح دهد.

کدخدایی با بیان اینکه یک میلیون برگ سند از مراجع چهارگانه برای بررسی صلاحیت ها دریافت کردیم، گفت: «مهم ترین دلایل رد صلاحیت ها، محورهای مفاسد اقتصادی، مفاسد اخلاقی و ضدیت با حاکمیت است. همچنین سوء استفاده از اموال عمومی، تحصیل مال نامشروع، اختلاس، استعمال مواد مخدر، مفاسد اخلاقی، محکومیت جنایی، سابقه شرارت، چاقوکشی و سابقه فروش مواد مخدر از جمله مصادیق رد صلاحیت هاست.»

کدخدایی با بیان اینکه مراجع رسمی تقریبا برای همه افراد به شورای نگهبان سند ارائه کردند که این امر نسبت به دوره های قبل بی سابقه بود، گفت: «ما به جناح و گروه افراد نگاه نمی کنیم، اصلا نگاه نمی کنیم اصلاح طلب است یا اصولگرا بلکه مستندات پرونده را می بینیم. امروز در رسانه ها هم اعلام شد که از هر دو طیف سیاسی هم تایید صلاحیت داشته ایم و هم رد صلاحیت.

این نشان می دهد عملکرد شورای نگهبان نگاه سیاسی ندارد.» او در ادامه با یادآوری اینکه «در مرحله اولیه بررسی صلاحیت ها هستیم که حدود 30 تا 34 درصد افراد صلاحیت شان تایید نشده که آمار اندک است»، افزود: «بالای 5 هزار نفر تایید صلاحیت شدند و تا الان برای هر کرسی مجلس بیش از 17 نفر رقابت می کنند.» بر اساس توضیح آماری کدخدایی 16 هزار و 33 نفر داوطلب ثبت نام کردند، از این میان 800 نفر انصراف دادند و از تعداد باقی مانده صلاحیت بیش از  هزار و 300 نفر در مرحله هیات های اجرایی رد شد. با این حساب هیات های نظارت استانی و هیات های مرکزی و شورای نگهبان جز رسیدگی به شکایت احتمالی این رد صلاحیت شدگان باید صلاحیت بیش از 14 هزار و 500 نفر  را بررسی می کردند.

او با بیان اینکه شورای نگهبان برای بررسی آرائی که هیات های نظارت استانی نسبت به افراد صادر کردند یک فرصت 20 روزه دارد و بعد از آن نتیجه نهایی مرحله اول شورای نگهبان هم اعلام می شود، از زمان کمی که برای رسیدگی شورای نگهبان به موضوع صلاحیت ها وجود دارد گلایه کرد و گفت: «ما تلاش داشتیم قانون انتخابات اصلاح شود و یکی از مشکلاتی که داریم همین وضعیت است. مجموعا زمان رسیدگی ها 70 روز است، اما در این مرحله حدود دو هفته رسیدگی ها انجام شد که تعداد زیادی از کارشناسان ما برای تکمیل پرونده ها درگیر بودند و تمام نظارت های استانی برای بررسی صلاحیت ها درگیر بودند.»

سخنگوی شورای نگهبان افزود: «مراجع چهارگانه گزارش هایی در خصوص افراد برای ما ارسال می کنند که این گزارش ها همراه اسناد است مثلا قوه قضائیه تصویر رای صادره خود را نسبت به فرد برای ما ارسال می کند؛ بنابراین اینها باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. گاهی هم افراد اعتراض دارند که ممکن است تشابه اسمی بوده یا اینکه دادگاه منع تعقیب صادر کرده است. همه اینها اسنادی دارد که جای بررسی دارد. البته این اسناد رسمی مانند احکام قضایی خیلی راحت تر بررسی می شود. گاهی بررسی گزارش ها سخت است. مانند گزارش هایی در حوزه اقتصادی و مالی که باید بررسی کنیم فرد مرتکب تخلف شده است یا خیر.»

او با بیان اینکه  فرمانداری ها دلایل رد صلاحیت را مستند به ماده قانونی به افراد اعلام می کنند و  کسانی که شکایت دارند می توانند برای تقدیم شکایت به دفاتر نظارت استانی شورا مراجعه کنند، گفت: «از کلاهبرداری تا عدم رعایت احکام و عبادات اسلامی، همگی این موارد ذیل بند یک ماده 28 قانون انتخابات تحت عنوان «عدم التزام به اسلام» قرار گرفته است. بنابراین ممکن است یک امام جماعت مسجد عدم التزام به اسلام برایش لحاظ شود که این به معنای رعایت نکردن عبادات نباشد بلکه مثلا مشکل اقتصادی داشته باشد.»

کدخدایی در ادامه باز هم به گلایه از عدم تصویب اصلاحیه قانون انتخابات در مجلس گریز زد و گفت: «اگر اصلاحیه قانون انتخابات تصویب می شد، 16 هزار نفر ثبت نام نمی کردند و از معایب فعلی مثل نقش پول در انتخابات جلوگیری می شد. حال باید منتظر مجلس بعدی برای بررسی مجدد اصلاحیه قانون انتخابات باشیم.»او در نهایت بر تلاش شورای نگهبان برای دریافت مستندات و توضیحات بیشتر و رعایت حقوق داوطلبان تاکید کرد و با اعلام اینکه معترضان به رد صلاحیت تا روز پنجشنبه برای شکایت و مراجعه به دفاتر نظارت استانی فرصت دارند، گفت: «ما همیشه نسبت به تمام افرادی که صلاحیت شان در آخرین مرحله تایید نمی شود، اعلام کرده ایم که می توانیم مدارک و مستندات را به آنها ارائه کنیم، ما هیچ چیزی پنهان از داوطلبان نداریم.»

با وجود تاکید سخنگوی شورای نگهبان بر اینکه تایید و رد صلاحیت در هر دو طیف سیاسی آمار خبرگزاری ایسنا از یک جامعه آماری 168 نفره نشان می دهد که از مجموع 81 اصلاح طلب این جامعه آماری 50 نفر رد صلاحیت شده اند، حال آنکه از مجموع 65 داوطلب اصولگرای این جامعه آماری 4 نفر رد صلاحیت شده اند که حتی از تعداد 11 رد صلاحیت شده از مجموع 22 داوطلب مستقل این جامعه آماری کمتر است.