آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
بورس
۹
جنب پل حافظ

تبخیر تنش ها در بازار سهام

دنیای اقتصاد : بورس تهران روز گذشته نیز به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد. به این ترتیب شاخص کل سهام با ثبت رشد 16 هزار و 388 واحدی، به کانال 392 هزار واحد رسید و سقف جدیدی در کارنامه این بازار ثبت کرد. رکورد قبلی این نماگر 11 دی در ارتفاع 384 هزار واحد به ثبت رسیده بود. پس از آن اما به سبب تشدید تنش های منطقه ای شاهد اصلاح قابل توجه شاخص سهام بودیم.

به طوری که در چهار روز معاملاتی هفته گذشته حدود 8 درصد از ارتفاع شاخص سهام کاسته شد. با آغاز معاملات هفته جاری اما به شکل محسوسی از ریسک ها کاسته شد و بار دیگر معامله گران به ویژه حقیقی ها به گردونه معاملات سهام بازگشتند تا این نماگر رشد حدود 11 درصدی را تجربه کند. بنابراین از 3700 میلیارد تومان نقدینگی خروجی از بازار (از سوی بازیگران خرد سهام) در چهار روز معاملاتی هفته گذشته، این هفته شاهد بازگشت 2200 میلیارد تومان نقدینگی تنها در سه روز معاملاتی هفته جاری بودیم. روندی که با توجه به باقی ماندن تقاضا در صف خرید سهام (بیش از یک هزار میلیارد تومان در دو بورس و فرابورس) به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت. به این ترتیب فاصله شاخص سهام تا فتح ابرکانال جدید 400 هزار واحدی، به 2 درصد محدود شد که انتظار می رود به زودی محقق شود.

در میان اخبار مهم روز گذشته ابلاغ آیین نامه اجرایی معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی ها قرار داشت. بر این اساس هیات دولت به منظور تسهیل فضای کسب وکار و تقویت بازار سرمایه و رفع تعارض مبنی بر حذف محدودیت استانداردهای حسابداری درخصوص انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به حساب افزایش سرمایه، آیین نامه اجرایی قانون مالیات های مستقیم، موضوع معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی ها را اصلاح کرد. به موجب این اصلاحیه، پوشش زیان از محل مازاد تجدید ارزیابی، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه، به منزله عدم رعایت استانداردهای حسابداری و همچنین تحقق درآمد در آن سال است و مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود. همچنین طبق این ابلاغیه، محدودیت پنج ساله صرفا درخصوص تجدید ارزیابی هر طبقه به صورت مجزا از سایر طبقات دارایی ها ملاک عمل است و انجام تجدید ارزیابی سایر طبقات فارغ از تجدید ارزیابی مذکور در طی پنج سال مجاز است.

در میان اخبار پیرامونی بازار سهام، روز گذشته شرکت ذوب آهن اصفهان از امضای تفاهم نامه سه جانبه یورویی برای تامین ریل خبر داد. براساس این اطلاعیه، ذوب آهن سه تفاهم نامه تولید ریل با وزرات راه، بهره برداری مترو و شرکت متروی اصفهان به ارزش 13 میلیون یورو امضا کرد. تفاهم نامه شرکت ذوب آهن با وزارت راه برای تولید 5/ 13 هزار تن ریل به ارزش 12 میلیون یورو برای تامین ریل راه آهن میانه - اردبیل و تفاهم نامه با شرکت بهره برداری مترو به ارزش یک میلیون یورو منعقد شد. در عین حال، اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت پالایش نفت تبریز روی سامانه کدال قرار گرفت. از این رو مدیریت نظارت بر بازار اولیه اعلام کرد در اجرای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذرماه 1384)، تقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت پالایش نفت تبریز (سهامی عام) در این سازمان مورد بررسی قرار گرفت. براساس رسیدگی انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نشده و افزایش سرمایه به میزان 157 درصد از 388 میلیارد و 420 میلیون تومان به یک هزار میلیارد تومان (از محل اندوخته طرح و توسعه) با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، از نظر این سازمان بلامانع است. این افزایش سرمایه به منظور اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه ای انجام خواهد شد. به این ترتیب «شبریز» با دریافت مجوز افزایش سرمایه سازمان بورس آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد.

در میان دیگر اخبار روز گذشته می توان به عرضه بلوک 20 درصدی شرکت پالایش نفت شیراز توسط سازمان خصوصی سازی اشاره کرد. براساس اطلاعیه سازمان خصوصی سازی این بلوک 20 درصدی که 205 میلیون و 508 هزار و 720 سهم این شرکت را شامل می شود به ارزش کل پایه 11 هزار و 843 میلیارد و 878 میلیون و 551 هزار و 40 ریال، به صورت 50 درصد نقد و بقیه اقساط دو ساله در روز 20 بهمن جاری عرضه می شود. از سوی دیگر روز گذشته شرکت پاکدیس به شفاف سازی درخصوص انعقاد قراردادی مهم پرداخت. بر این اساس شرکت عنوان کرده که مطابق با قراردادی که در هفته گذشته با مشتری داخلی منعقد شده، توافق کرده تا هزار تن پوره سیب اسپتیک را به مبلغی در حدود 5میلیارد تومان بفروشد. مطابق با این توافق 400تن از این محصول در سال 98 و مابقی در سال 99 تحویل داده خواهد شد. بر این اساس کل مبلغ نیز در بازه زمانی اسفند 98 تا مرداد 99تسویه خواهد شد. دیروز شرکت عطرین نخ قم نیز از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 500 درصدی از دو محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داد و به دنبال آن با رشد قیمت و صف خرید همراه شد. از این رو «نطرین» قرار است سرمایه خود را از 10 میلیارد تومان به 60 میلیارد تومان افزایش دهد. تامین مالی این شرکت فرابورسی در صورت موافقت سازمان بورس از دو محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی ها اعمال خواهد شد تا صرف اصلاح ساختار مالی و بهبود نسبت مالکانه، انطباق وضعیت حداقل سرمایه شرکت با ضوابط و مقررات شرکت های پذیرفته شده در بازار دوم فرابورس و افزایش کیفیت اطلاعات و شفافیت مالی شود.  شرکت مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن نیز روز گذشته در یک شفاف سازی شرکت در یک مناقصه با موضوع فروش 300 هزار مترمکعب بالاست (قطعات شکسته شده مصالح سنگی که روی بستر راه آهن ریخته می شود) در محورهای قم، آذربایجان، شمال و هرمزگان خبر داد. براساس اطلاعیه «بالاس»، طرف برگزار کننده این مناقصه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران؛ اداره کل خط و سازه های فنی بوده و شرح آن تامین 100 هزار مترمکعب بالاست برای راه آهن انجیلاوند، 80 هزار مترمکعب عجب شیر، 50 هزار مترمکعب گدوک و 70هزار مترمکعب خاتون آباد است.  شرکت الحاوی نیز روز دوشنبه با بارگذاری اطلاعیه ای روی سامانه کدال از پیشنهاد هیات مدیره به مجموع عمومی فوق العاده درخصوص افزایش سرمایه خبر داد. از این رو اعلام شد افزایش سرمایه «دحاوی» از 36 میلیون تومان به 108 میلیون تومان (معادل 200 درصد) از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی برای حفظ نقدینگی و جلوگیری از خروج آن به منظور تامین سرمایه درگردش که در تاریخ 22 آبان 98 به تصویب هیات مدیره رسیده، برای اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد. همچنین روز گذشته افزایش سرمایه 20درصدی داروسازی دکترعبیدی بر سایت اطلاع رسانی کدال قرار گرفت. بر این اساس قرار است سرمایه «دعبید» از 168میلیارد تومان به 201میلیارد و 600میلیون تومان افزایش یابد. این افزایش از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران بوده و در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

سیمان خاش نیز دیروز از اطلاعات و صورت های مالی میان دوره ای این شرکت برای دوره 9 ماه منتهی به پایان آذرماه رونمایی و اعلام کرد «سخاش» در دوره 9 ماه منتهی به 30 آذر 98 (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم 2,404 ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 67 درصد رشد داشته که عمدتا به خاطر افزایش 31درصد فروش است. همچنین این شرکت براساس عملکرد 9 ماهه برای سال مالی منتهی به پایان اسفند 98 مبلغ 30 میلیارد و 48 میلیون تومان سود خالص محقق کرده است. شرکت سیمان ارومیه نیز در دوره 9 ماه منتهی به پایان آذر (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم 152/ 1 ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 83درصد رشد داشته که عمدتا به خاطر افزایش 34درصد فروش و شناسایی 104میلیارد ریال سایر درآمدهای غیرعملیاتی- اقلام متفرقه است. همچنین «ساروم» براساس عملکرد 9 ماهه برای سال مالی منتهی به پایان اسفند 98 مبلغ 80میلیارد و 627 میلیون تومان سود خالص محقق کرده است.

داروسازی اکسیر از دیگر شرکت هایی بود که دیروز اطلاعات و صورت های مالی 9 ماهه خود را روی سامانه کدال قرار داد. براساس این اطلاعیه «دلر» در دوره 9 ماه منتهی به 30 آذر 98 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 4,667 ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 208درصد رشد داشته که عمدتا به خاطر افزایش 79درصد فروش است. داروسازی اکسیر براساس عملکرد 9 ماهه برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 مبلغ 210 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است. در مجموع طی معاملات روز گذشته، ارزش معاملات خرد سهام (بدون احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس تهران به 3123 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه با رشد حدود 27 درصدی همراه شد.