آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
جامعه
۱۳
خانواده

تعیین محدودیت سنی برای «وام ازدواج» در قانون بودجه

گروه اجتماعی: پس از آنکه محمدمهدی تندگویان، معاون وزیر ورزش و جوانان چند بار نسبت به افزایش تقاضای وام ازدواج در رده سنی کودکان هشدار داد و این اتفاق را موجب افزایش کودک همسری دانست اینک معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفته است: سعی داریم بتوانیم در قانون بودجه محدودیت سنی برای وام ازدواج مدنظر قرار دهیم تا امکان سوءاستفاده از وام ازدواج وجود نداشته باشد.

تندگویان به سوءاستفاده از تسهیلات ازدواج نیز هشدار داده و گفته بود: آمارها نشان می دهد که بعد از افزایش وام مذکور موضوع کودک همسری نیز در برخی نقاط به شدت افزایش یافته و حداقل نسبت به سال گذشته این موضوع در برخی نقاط کشور تا 4 برابر بیشتر شده است.

اینک معصومه ابتکار در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه کمیسیون فرعی لوایح دولت نسبت به لایحه کودک همسری نظر مثبتی داده ، اظهار کرد: با توجه به آمارهایی که از میزان ازدواج کودکان وجود دارد باید هرگونه ممنوعیت ازدواج زیر 13 سال را در قانون تثبیت کنیم و به این مساله توجه شود که چگونه به کودکان وام ازدواج پرداخت می شود؟ چراکه کودکان نمی توانند حساب بانکی داشته باشند و از حساب خود برداشت کنند و مشخص نیست که وام واقعا به دست این زوج می رسد.

او همچنین در این باره تاکید کرده است: بنابراین سعی داریم بتوانیم در قانون بودجه این موضوع را تعدیل کنیم و محدودیت سنی برای وام ازدواج مدنظر قرار دهیم تا امکان سوءاستفاده از وام ازدواج وجود نداشته باشد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یکی از مشکلات ازدواج کودکان این است که آنها به هیچ یک از امکانات حقوقی از جمله حضور در دادگاه دسترسی ندارند و حتی نمی توانند مهریه خود را در دادگاه تقاضا کنند.

این در حالی است که محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان اعلام کرد که بررسی ها نشان می دهد که در برخی نقاط کشور که با فقر فرهنگی و اقتصادی روبه رو هستیم، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر 15 سال استفاده می شود. به نظر می رسد اگر قصد داریم برای وام ازدواج تمهیداتی بیندیشیم که جوانان بتوانند از پس بازپرداخت آن برآیند باید قواعدی هم در مورد سنینی که می توانند این وام را دریافت کنند وضع شود تا چنین آسیب هایی به وجود نیاید.تندگویان همچنین افزود: آمارهایی موجود است که کودکان زیر 15 سال به ویژه دختران زیر این سنین از این وام استفاده کرده اند و این آمار نسبت به سال گذشته 4 برابر شده است. آمارهایی هم به دست آمده که عده ای با بیش از 40 تا 45 سال سن نسبت به دریافت این وام اقدام کرده اند، به همین دلیل فکر می کنم اگر قانونگذار قصد دارد این مبلغ را افزایش دهد باید نسبت به این موضوع هم فکر کند که هم پرداخت وام تسهیل شده و هم برخی قیود سنی در مورد رعایت سن جوانان برای دریافت وام نیز لحاظ شود.