آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

ترامپ: مذاکره با ایران اهمیتی برایم ندارد!

  خبر اول اینکه،  با وجود اینکه بارها مقامات امریکا اعلام کرده اند که ترامپ آماده مذاکره با ایران است، رئیس جمهوری امریکا مدعی شد که مذاکره با ایران اهمیتی برایم ندارد، بستگی به خودشان دارد مذاکره کنند یا نه. به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در توئیتی با اشاره به اظهارات «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی امریکا نوشت: «مشاور امنیت ملی (کاخ سفید) اشاره کرد که تحریم ها و اعتراضات در ایران، گلوی این کشور را گرفته است و آنها را مجبور به مذاکره خواهد کرد. در واقع، من اهمیتی نمی دهم اگر آنها مذاکره کنند. کاملا بستگی به آنها دارد.

در تجمعات تیراندازی نداشتیم

  خبر دیگر اینکه، فرمانده انتظامی تهران وضعیت امنیتی پایتخت را با توجه به برگزاری تجمعات، مطلوب ارزیابی کرد و در مورد اخباری مبنی بر زخمی شدن تعدادی از تجمع کنندگان اعلام کرد: پلیس با صبر و مدارا با افرادی که تجمع کرده بودند رفتار کرد؛ در تجمعات شنبه و یکشنبه پلیس به هیچ وجه تیراندازی نکرد چرا که سعه صدر و خویشتنداری در دستور کار ماموران پلیس پایتخت بوده است. به گزارش فارس، سردار حسین رحیمی  به سوء استفاده گران هشدار داد که نظام جمهوری اسلامی نظامی قدرتمند و پایدار بر باور ها، اعتماد و حمایت های مردمی است و نیروهای مسلح جان فدای ملت بوده و با تمام وجود از آرامش و امنیت و ناموس مردم دفاع می کنند.

گفت وگوی بغداد و تهران درباره هواپیماهای دوران صدام

  شنیدیم که، سفیر عراق در ایران اعلام کرد که تهران و بغداد درحال گفت وگو درباره سرنوشت هواپیماهایی هستند که صدام از بیم منهدم شدن توسط امریکا در جنگ کویت، به ایران فرستاده بود. به گزارش ایسنا به نقل از السومریه نیوز، سعد جواد قندیل گفت: گفت وگوها میان ایران و عراق برای بازگرداندن جنگنده هایی که صدام در جنگ دوم خلیج فارس به ایران فرستاد همچنان ادامه دارد. براساس این گزارش، بعد از ورود نیروهای عراقی به کویت و بعد اینکه نیروهای ائتلاف تحت امر امریکا بیش از 500 جنگنده عراقی را منهدم کردند، صدام برای محافظت از ناوگان هوایی خود تعدادی از جنگنده و هواپیمای مسافربری باقی مانده را به ایران فرستاد. سفیر بغداد در ادامه گفت که میزان مبادلات تجاری میان ایران و عراق اکنون 12 میلیارد دلار است و رهبران دو کشور برای افزایش این میزان و رساندن آن به 20 میلیارد دلار اتفاق نظر دارند.

 انگلیس سفیر تهران در لندن را فراخواند

  باخبر شدیم که،سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرده  که سفیر تهران در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس احضار شد. به گزارش ایسنا به نقل از نشریه میرور، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در رابطه با ماجرای بازداشت راب مک ایر سفیر لندن در تهران دیروز (دوشنبه) به وزارت امور خارجه انگلیس فراخوانده شده است. بنابر این گزارش، وزارت امور خارجه انگلیس مخالفت خود را با بازداشت سفیر خود در تهران که آن را خلاف قوانین بین المللی می داند، به سفیر ایران ابلاغ خواهد کرد.  سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه روز یک شنبه گفت: راب مک ایر در یک تجمع غیرقانونی به عنوان یک خارجی ناشناس دستگیر شد. وقتی پلیس به من اطلاع داد که مردی دستگیر شده است و ادعا می کند که سفیر انگلیس است، من گفتم غیر ممکن است! فقط پس از مکالمه تلفنی ام با او، با بهت زدگی زیادی شناختم که خود اوست. 15 دقیقه بعد او آزاد شده بود. سفیر انگلیس البته به وزارت خارجه احضار شد.

«انتخاب» توقیف شد

  دست آخر اینکه،  سایت خبری انتخاب با دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد. به گزارش ایلنا، کانال خبری این رسانه ضمن اعلام خبر توقیف سایت رسمی، نوشت که هیات نظارت بر مطبوعات دستور توقیف سایت انتخاب را صادر کرده است. برخی گزارش ها حاکی است که علت این اقدام، نقدهای این رسانه به دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. پس از حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، انتخاب در گزارشی انتقادی خواستار استعفای افرادی چون علی ربیعی، حسام الدین آشنا وعلی شمخانی شده بود که این گزارش با واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مواجه شد.