آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
ورزش
۱۴
رویداد

والورده و کورتوآ؛ نقش اول فتح سوپرکاپ اسپانیا

قهرمانی بدون خط آتش، آخرین شاهکار زیدان

بهرام سرگوسرایی

دیدار سوپرکاپ اسپانیا بین تیم های رئال مادرید و اتلتیکومادرید در شهر جده عربستان برگزار شد و رئال مادرید در ضربات پنالتی موفق به شکست رقیب سنتی در دربی مادرید شد. این دیدار از ساعت 21:30 روز یکشنبه با سوت آقای خوزه ماریا سانچز مارتینز در ورزشگاه ملک عبدالله آغاز شد و از همان دقایق ابتدایی واضح بود که دو تیم برای ارایه یک بازی زیبا به میدان آمده اند. خبری از بسته بازی کردن اتلتیکو نبود و سیمئونه سعی داشت با تاکتیک هایش زیدان را غافلگیر کند. تقریبا همان کاری که رئال با بارسلونا در ال کلاسیکو انجام داد را روخی بلانکوس با کهکشانی ها انجام داد و سرخ پوست ها رئال را به شدیدترین شکل ممکن پرس می کردند. تحت همین فشار سنگین بود که کاپیتان راموس اشتباه فاحشی کرد و با یک پاس غلط ژائو فلیکس را در موقعیت تک به تک قرار داد، اما ستاره جوان پرتغالی با بی دقتی توپ را بیرون زد. لوکا یوویچ که بعد از مصدومیت بنزما فرصت خودنمایی در این مسابقات را به دست آورد، عملکرد خوبی در مسابقه با اتلتیکو داشت و چند باری با حرکات خوبش موفق شد روی دروازه اوبلاک ایجاد خطر کند که البته دروازه بان روخی بلانکوس سد محکمی بود و تسلیم نشد. دو تیم موقعیت های جدی زیادی روی دروازه یکدیگر خلق کردند اما درنهایت کار در 90 دقیقه وقت قانونی با تساوی بدون گل به پایان رسید.

با شروع وقت های اضافه، این اتلتیکو بود که چند صحنه خطرناک روی دروازه رئال خلق کرد و اگر درخشش تیبو کورتوآ نبود، هرگز کار این دیدار به پنالتی کشیده نمی شد. در دقیقه 115 مهم ترین صحنه این بازی رقم خورد و فدریکو والورده برای جبران اشتباه دنی کارواخال که موراتا را در شرایط تک به تک قرار داده بود، با یک تکل فنی مهاجم اتلتیکو را سرنگون کرد و کارت قرمز را به جان خرید. بعد از آن بازی اتلتیکو دو بار فرصت باز کردن دروازه رئال را داشت که باز هم درخشش کورتوآ مانع از برتری سرخ پوست ها شد تا کار به ضربات پنالتی کشیده شود.

اولین ضربه پنالتی رئال مادرید را دنی کارواخال تبدیل به گل کرد و رئال مادرید از حریف پیش افتاد. سائول برای اتلتیکو مادرید پشت توپ قرار گرفت و در حالی که موفق به فریب کورتوآ شده بود، توپش به تیرک عمودی برخورد کرد. رودریگو، بازیکن جوان رئال مادرید دومین ضربه پنالتی را به زیبایی سمت دروازه اتلتیکو نواخت و اصطلاحا آن را به سه جاف دروازه کوبید. توماس پارتی تحت فشار شدید توپ را برداشت تا دومین ضربه اتلتیکو را بزند، اما کورتوآ دست او را خواند و توپ را مهار کرد تا تنها بعد از گذشت دو پنالتی، برتری رئال تقریبا مسجل شود. لوکا مودریچ سومین پنالتی رئال را تبدیل به گل کرد و کیرون تیریپیر در سومین ضربه اولین گل اتلتیکو را به ثمر رساند. سرخیو راموس، کاپیتان رئال مادرید پشت توپ رفت تا چهارمین پنالتی رئال را بزند و در حالی که تصور می شد مانند همیشه چیپ بزند، با یک ضربه آرام و فنی توپ را وارد دروازه اوبلاک و رئال را قهرمان سوپرکاپ اسپانیا کرد. راموس بعد از بازی گفت به دلیل مصدومیت مچ پا از چیپ زدن صرف نظر کرده است.

اخراج سرنوشت ساز

کارشناسان و مربیان دو تیم متفق القول هستند که مهم ترین صحنه این دیدار تکل فدریکو والورده بود که رئال را از یک شکست نجات داد. بعد از این صحنه درگیری های زیادی بین بازیکنان دو تیم شکل گرفت و کارواخال از رئال مادرید و ساویچ و کوره آ از اتلتیکو از داور مسابقه کارت زرد دریافت کردند. والورده در پایان بازی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد و در مصاحبه اش گفت: «کاری بود که نباید انجام می دادم. از موراتا معذرت خواستم، اما این تنها چاره ای بود که داشتم چون او بازیکن سریعی است. خوشحالم که قهرمان شدیم اما هنوز هم ذهنم درگیر کاری است که انجام داده ام، چون کار درستی نبود. هم تیمی هایم از من حمایت کردند، اما برای من لحظه ناراحت کننده ای بود. تیم را 10 نفره کرده بودم، اما آنها از من حمایت می کردند. سیمئونه هم به سمت من آمد و چیزی گفت که تکرارش نخواهم کرد و می خواهم به این خاطر از او تشکر کنم. هر کسی این کار را نمی کند.» فلورنتینو پرس، رییس رئال مادرید در این مورد گفت: «هیچ وقت نمی دانیم که در ادامه آن صحنه چه اتفاقی قرار بود رخ دهد، اما او موقعیت مسلم گلزنی را از موراتا گرفت. این باعث شد بازی صفر-صفر بماند و کار به ضربات پنالتی کشیده شود. والورده یکی از بهترین بازیکنان این فصل تیم بوده.» زیدان، سرمربی رئال هم گفت: «او کار خوبی کرد، چاره دیگری نداشت. از موراتا معذرت خواست. به عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شد، اما این جایزه متعلق به همه است، چون همه بازیکنان سعی خود را کردند.» سیمئونه، مربی اتلتیکو هم در این مورد گفت: «تکل والورده مهم ترین لحظه بازی بود. به او گفتم که هر کسی جای تو بود همین کار را می کرد. به نظرم اهدای جایزه بهترین بازیکن زمین به والورده کاملا به جا بود چون او با حرکتش، برنده بازی را مشخص کرد.» سرخیو راموس، کاپیتان رئال هم درباره اینکه اگر جای والورده بود این کار را می کرد یا نه، گفت: «بله، فکر می کنم هر بازیکنی در ترکیب ما در آن شرایط همین کار را می کرد. حرکت موراتا کلیدی بود و باید متوقف می شد.»

کورتوآ، بازگشت از قعر جهنم

در هفته های ابتدایی همین فصل بود که هواداران رئال از حضور کورتوآ در چارچوب دروازه تیم شان رضایت نداشتند و عملکرد بد او باعث شده بود از فروش کیلور ناواس ناراضی باشند. در دو بازی پیاپی فرصت به آلفونس آرئولا رسید که توانایی هایش را نشان بدهد و عملکرد قابل قبولی هم از این دروازه بان شاهد بودیم، اما زیدان به دروازه بان شماره یک تیمش اعتماد و اعتقاد داشت و پای او ایستاد تا درنهایت کورتوآ در ماه اخیر یکی از بهترین بازیکنان رئال لقب بگیرد. بدون کورتوآ، رئال هرگز برنده این مسابقه نمی شد. فلورنتینو پرس در مورد کورتوآ گفت: «ما کورتوآ را به خدمت گرفتیم چون باور داشتیم که بهترین دروازه بان دنیاست و همین طور هم بوده. او یکی از مهره های کلیدی در این پیروزی بود.» تیبو کورتوآ در مورد اینکه بهترین دروازه بان دنیا هست یا نه، گفت: «من نباید در این مورد نظر بدهم. فکر می کنم یکی از بهترین ها هستم و سخت تلاش می کنم تا آن بالا بمانم.»

بدون خط آتش همیشگی

رئال این قهرمانی را بدون حضور بازیکنان همیشگی در خط حمله به دست آورد. مصدومیت سه عنصر کلیدی در خط حمله مثل ادن هازارد، کریم بنزما و گرت بیل، می تواند نسخه هر تیمی را بپیچد؛ اما زیدان با هوشمندی تمام به ترکیبی روی آورد که پیش تر از او ندیده بودیم. او با 5 هافبک به میدان آمد و علاوه بر اینکه بسیار خطرآفرین ظاهر می شدند، در کنترل بازی هم دست بالا را داشتند و به خوبی موفق شدند از پس حریف عبور کنند. رئال در این تورنمنت، با درخشش زیدان به قهرمانی رسید و مربی فرانسوی بار دیگر ثابت کرد یکی از بهترین های عصر خودش محسوب می شود و رکوردهایی که در عرصه سرمربیگری به جا گذاشته، به هیچ وجه اتفاقی نبوده است.