آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
ورزش
۱۴
نگاه

گروه بندی مسابقات والیبال المپیک اعلام شد

شانس موفقیت بالا رفت

بعد از صعود تیم ملی والیبال ایران به رقابت های المپیک 2020 توکیو، چهره هر 12 تیم حاضر در این رقابت ها مشخص شد. بر این اساس 6 تیم که در مرحله اول انتخابی به عنوان صدرنشین 6 گروه مجوز حضور در توکیو را کسب کرده بودند به همراه 5 تیم که به عنوان قهرمان های قاره خود راهی المپیک شدند به اضافه ژاپن میزبان 12 تیم حاضر در مسابقات المپیک را تشکیل دادند. این 12 تیم بر اساس رنکینگ جهانی خود در دو گروه 6 تیمی قرار گرفتند و تیم ایران در گروه نخست با تیم های ژاپن، لهستان، ایتالیا، کانادا و ونزوئلا هم گروه شد و تیم های برزیل، روسیه، فرانسه، امریکا، آرژانتین و تونس نیز در گروه دو جای گرفتند.

هم گروهی ایران با دو تیم قدرتمند و سه تیم نسبتا سطح پایین تر این امیدواری را به وجود آورده است که ملی پوشان والیبال ایران بتوانند از گروه خود در المپیک صعود کنند. برنامه رقابت های المپیک به این شکل است که از هر گروه 4 تیم به دور حذفی صعود و به صورت ضربدری با تیم های اول تا چهارم گروه دیگر رقابت می کنند. بر این اساس و با توجه به قرعه نسبتا مناسبی که نصیب ایران شده می توان امیدوار بود که نه تنها تیم ایران از گروهش صعود کند، بلکه یکی از رتبه های بالای جدول را نیز به خودش اختصاص دهد تا در دور بعد نیز با رقیبی آسان تر دیدار کند. از میان تیم های حاضر در گروه ایران، سه تیم ونزوئلا، ژاپن و کانادا تیم هایی هستند که شکست دادن شان لااقل روی کاغذ چندان سخت نیست. تیم ایران در همین سال های اخیر بارها و بارها توانسته تیم های ژاپن و کانادا را شکست دهد و ونزوئلا نیز تیمی نیست که بتواند بازیکنان ایران را به دردسر بیندازد. می ماند تیم های ایتالیا و لهستان که جزو قدرتمندترین تیم های دنیا هستند و شکست دادن این تیم ها کار آسانی نیست.

با توجه به اینکه لهستان و ایتالیا نیز همانند ایران کار سختی برای شکست دادن سه تیم دیگر گروه ندارند، جنگ صدرنشینی وابسته به بازی های مستقیم تیم های ایتالیا و لهستان و ایران خواهد بود. والیبالیست های ایران از زمانی که به سطح اول جهان رسیده اند با لهستان و ایتالیا مسابقات متعددی را برگزار کرده و در چند بازی نیز توانسته اند این دو تیم را شکست دهند. اگر تیم ایران بتواند در المپیک یکی از دو بازی مستقیم برابر ایتالیا و لهستان را با برد پشت سر بگذارد، با فرض برد در سه دیدار نسبتا آسان می تواند حداقل به عنوان تیم دوم جواز حضور در مرحله حذفی را به دست آورد.