آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

در قدس و کرانه باختری

جوانان فلسطینی سال 2019 بیش از 5000 عملیات ضدصهیونیستی انجام دادند

طبق گزارش جدید جنبش حماس، در یک سال گذشته 5000 اقدام مقاومتی علیه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری صورت گرفته است.

جنایت های رژیم صهیونیستی در سال 2019 و تشدید حملات به غیر نظامیان باعث شد تا علاوه بر نوار غزه، در کرانه باختری نیز، مردم فلسطین عملیات های خود علیه این رژیم را گسترش دهند. در این راستا اداره اطلاع رسانی جنبش فلسطینی حماس اعلام کرده، علیرغم هماهنگی امنیتی میان تشکیلات خودگردان و اقدامات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین در کرانه باختری و قدس، عملیات مقاومتی در این مناطق ادامه پیدا کرد. بر اساس گزارش «قدس پرس»، حماس در ادامه به عملیات مقاومتی انجام شده علیه رژیم صهیونیستی در سال 2019 پرداخت و اعلام کرد، در این سال 5402 اقدام مقاومتی در کرانه باختری و قدس انجام شده که رام الله با 1183 عملیات در رتبه اول، قدس با 1053 عملیات و الخلیل با 823 عملیات در رتبه های بعدی قرار دارند...مقاومت موفق به کشتن پنج اسرائیلی و مجروحیت 153 نفر دیگر، انجام 38 عملیات تیراندازی، 30 عملیات با استفاده از سلاح سرد، 11 عملیات زیرگیری با خودرو یا تلاش برای انجام آن و 87 عملیات کاشت و پرتاب بمب دستی شد.»

در ادامه این گزارش به عنوان مثال به برخی از عملیات های مقاومتی اشاره شده است. از جمله عملیات «عمر ابولیلی» در «سلفیت» کرانه باختری که طی آن با کشتن یک نظامی صهیونیست و برداشتن سلاح وی، به سمت یک خاخام صهیونیست شلیک کرد و وی را نیز کشت و چند نفر را زخمی کرد. وی با وجود تلاش های امنیتی زیاد رژیم صهیونیستی توانست 70 ساعت خود را مخفی نگه دارد. بر اساس این گزارش، در عملیاتی دیگر «نصیر و قاسم عصافره» موفق شدند یک نظامی صهیونیست را در نزدیکی شهرکی صهیونیستی در جنوب بیت لحم به هلاکت برساند. همچنین طی عملیات یکی از هسته های مقاومت، بمبی در مسیر رفت و آمد صهیونیست ها کار گذاشته و با کنترل از راه دو منفجر شد که طی آن یک نظامی صهیونیست به هلاکت رسید و دو نفر دیگر زخمی شدند.

همچنین مرکز حقوق بشری و غیر دولتی «میزان» اعلام کرده، تا پایان سال 2019 ، 215 فلسطینی در راهپیمایی های بازگشت و شکست محاصره غزه به شهادت رسیده اند که در بین آنها 47 کودک وجود دارد. بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، استان خان یونس نوار غزه با 59 شهید، از نظر تعداد شهدا در صدر قرار دارد و پس از آن غزه با 53 شهید، الوسطی با 41 شهید، الشمال با 33 شهید و رفح با 30 شهید در رتبه های بعدی قرار دارند.