آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
خبر
۲

خبر

پاکستان خواستار کاهش تنش ها در منطقه از طریق مذاکره شد

دنیای اقتصاد : وزارت خارجه پاکستان با اشاره به دیدار شاه محمود قریشی با محمدجواد ظریف در تهران، خواستار اتخاذ شیوه گفت وگو و مذاکره به منظور کاهش تنش ها در منطقه شد. به گزارش خبرگزاری فارس، «شاه محمود قریشی»، وزیر امورخارجه پاکستان که شنبه شب وارد ایران شد، در دیدار با مقامات کشورمان بر لزوم انجام اقدامات دوستانه طرفین برای تنش زدایی در منطقه و جلوگیری از بی ثباتی تاکید کرد. او در دیدار با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف، خواستار اتخاذ شیوه گفت وگو و مذاکره به منظور کاهش تنش ها در منطقه شد.

براساس اعلام وزارت خارجه پاکستان، محمدجواد ظریف نیز در این دیدار با قدردانی از عزم عمران خان برای برقراری صلح در منطقه، از تلاش های پاکستان استقبال کرد. وزیرخارجه پاکستان همچنین بر خویشتنداری طرف ها و رویکرد خردمندانه برای گفت وگو و تعامل جهت غلبه بر تنش های اخیر در خاورمیانه تاکید کرد. همچنین در این دیدار، دو طرف درخصوص تنش های اخیر میان ایران و آمریکا، صلح و امنیت در منطقه و روابط دوجانبه بحث و رایزنی کردند. پس از انتقام موشکی ایران از آمریکا که بامداد روز چهارشنبه (18 دی) در عراق صورت گرفت، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان تاکید کرد که کشورش بخشی از تنش ها نخواهد شد. وی در این رابطه شاه محمود قریشی وزیر امورخارجه پاکستان را مامور سفر به آمریکا، عربستان سعودی و ایران کرد تا با مقامات این 3 کشور رایزنی کند. شاه محمود قریشی همچنین یکشنبه شب پس از ورود به تهران، با حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفت وگو کرد. روحانی در این دیدار، تاکید کرد که ایران ضمن آمادگی کامل برای دفاع از منافع خود، هرگز به دنبال شعله ور کردن جنگ در منطقه نیست.

دیدار با روحانی

در دیدار شاه محمود قریشی با رئیس جمهور، روحانی با تاکید بر اینکه بروز جنگ و تنش در منطقه می تواند بسیار خطرناک باشد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن آمادگی کامل برای دفاع از منافع خود، هرگز به دنبال شعله ور کردن جنگ در منطقه نیست از این رو در جریان عملیاتی که علیه پایگاه آمریکایی داشتیم در واقع پاسخ به اقدام جنایتکارانه آمریکا بود. رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت گسترش و تعمیق روابط تهران- اسلام آباد اظهار کرد: مرزهای ایران و پاکستان باید مرزهای صلح و دوستی باشد و نباید اجازه دهیم که برخی گروهک ها مرزهای ما را ناامن کنند.

وزیرخارجه پاکستان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه کشورش اجازه نمی دهد که از خاک آن برای تهدید سایر کشورها به ویژه ایران استفاده شود، گفت: پاکستان خود را شریک صلح و ثبات برای جمهوری اسلامی ایران می داند و به هیچ عنوان نمی خواهد شریک مناقشه ای باشد که به منطقه و مخصوصا ایران آسیب برساند. وزیرخارجه پاکستان قرار است پس از ایران به عربستان سعودی سفر کند و از آنجا هم عازم واشنگتن خواهد شد. براساس اخبار اعلام شده، شاه محمود قریشی دوشنبه (23 دی ماه) در عربستان و چهارشنبه (25 دی ماه) نیز در واشنگتن خواهد بود.

دیدار نخست وزیر سوریه با شمخانی

فارس : نخست وزیر سوریه و هیات همراه دیروز (دوشنبه) با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت وگو کردند. «عماد الخمیس» که به همراه هیاتی بلندپایه وارد تهران شد، با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت وگو کرد.

«ولید المعلم» وزیر امورخارجه و «علی ایوب» وزیر دفاع سوریه نیز در این دیدار حضور داشتند. عماد الخمیس صبح دیروز در مجموعه سعدآباد مورد استقبال رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور قرار گرفت. دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با تشکر از پیام تسلیت بشار اسد و دولت سوریه به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با موشک باران پایگاه آمریکایی عین الاسد و پاسخ کوبنده به جنایت آمریکا؛ بار دیگر ثابت کرد تحت هیچ شرایطی از حفظ امنیت و منافع ملی خود کوتاه نخواهد آمد. علی شمخانی گفت: ترامپ و مشاوران احمقش تصور می کردند با ترور فرمانده شجاع جبهه مقاومت حاج قاسم سلیمانی این جبهه را در منطقه دچار فروپاشی می کنند که نتیجه عکس داد و خون این شهید عزیز و همرزمانش موجب انسجام و تقویت بیشتر جبهه مقاومت و نفرت بیشتر مردم منطقه و جهان از آمریکا شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه تا نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه غرب آسیا حضور داشته باشند این منطقه به ثبات، آرامش و امنیت پایدار دست نخواهد یافت، تصریح کرد: بدون شک در سایه وحدت ملت ها و دولت های منطقه خروج شرارت آمیز آمریکا تحقق می یابد. شمخانی با اشاره به حملات کور و دزدانه رژیم صهیونیستی به مواضع مقاومت که با حمایت آمریکا صورت می گیرد هشدار داد؛ بدون شک شهادت سردار سلیمانی جبهه مقاومت را در مقابله جدی با اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی مصمم تر خواهد کرد. نماینده مقام معظم رهبری با اعلام حمایت از اقدامات دولت سوریه در پایان دادن به حضور گروه های تروریستی در ادلب تاکید کرد: غارت نفت سوریه و چپاول منابع این کشور تراژدی دیگری است که با خروج کامل آمریکا از منطقه می توان به آن پایان داد. عماد خمیس نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار با تسلیت مجدد شهادت سردار سلیمانی و همچنین جان باختن گروهی از شهروندان ایران و برخی کشورهای دیگر در حادثه غم بار سقوط هواپیمای مسافربری گفت: هدف عالی شهید سلیمانی دفاع از مردم مظلوم و تحت ستم در برابر ظلم و تعدی آمریکا، رژیم صهیونیستی و نظام سلطه بود. روزنامه سوری«الوطن» پیش از این با اعلام خبر سفر عماد الخمیس به نقل از برخی منابع دیپلماتیک نوشت که هیات عالی رتبه سوری در سفر خود به تهران با مقامات ارشد این کشور دیدار و درباره روابط دوجانبه، تلاش برای تقویت روابط در تمامی سطوح و نیز تحولات پرشتاب منطقه ای و بین المللی گفت وگو خواهد کرد. این منابع، رایزنی هیات سوری با مقامات ارشد ایرانی در این مرحله به ویژه پس از ترور سردار قاسم سلیمانی را ضروری خواندند.

وزیرخارجه ونزوئلا به تهران می آید

تسنیم : وزیر امور خارجه ونزوئلا هفته آینده به تهران سفر خواهد کرد. «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا هفته آینده در راس هیاتی بلندپایه به تهران سفر خواهد کرد. او در این سفر سه روزه که از 29 دی تا اول بهمن ماه به طول می انجامد قصد دارد با مقامات ارشد کشورمان دیدار کند.