آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
ورزش
۱۴
دیدگاه

بازگشت یحیی به ارتش سرخ

خوش کامی پرسپولیسی ها و استیصال مشهدی ها

سرانجام پس از مذاکرات طولانی انصاری فرد و حمیداوی، مدیرعامل پرسپولیس و مالک شهر خودرو، سرخ های پایتخت موفق شدند یحیی گل محمدی را برای جانشینی گابریل کالدرون به خدمت بگیرند. کالدرون با پرسپولیس نتایج قابل قبول و درخوری گرفته بود و تیم قهرمانی را که تحویل گرفته بود تا پایان نیم فصل اول در صدر جدول حفظ کرد و همچنین پرسپولیس را به نیمه نهایی جام حذفی نیز رساند. حالا یحیی گل محمدی چالش هایی جدی برای حفظ این موقعیت خواهد داشت و با وجود اینکه مسیر موفقیت برای او بسیار هموار به نظر می رسد، اما باید دید یحیی موفق خواهد شد از پس مشکلات تیم بزرگی مثل پرسپولیس برآید یا خیر.

گل محمدی پیش تر یک مرتبه و برای یک نیم فصل هدایت پرسپولیس را برعهده داشت که عملکردش در آن مقطع بسیار رضایت بخش بود. او در مجموع 21 بازی تنها یک دیدار را واگذار کرد و با توجه به اینکه تیمی بحران زده را تحویل گرفته بود، نتایجی که او کسب می کرد مورد قبول هواداران بود. اما شکست در فینال حذفی مقابل سپاهان در ضربات پنالتی و همچنین خداحافظی غریبانه مهدوی کیا در پایان همان بازی از دنیای فوتبال باعث شد دلخوشی هایی که برای هواداران ایجاد شده بود به تلخکامی برود.

یحیی از آن دست مربی هایی به شمار می رود که بعد از پایان فوتبالش به سرعت وارد جرگه مربیان شده. او سه سال پایانی فوتبالش را با صبای قم بود و بعد از اینکه فوتبالش تمام شد، به سرعت تبدیل به سرمربی این تیم شد. او در 10 دیداری که هدایت صبا را برعهده داشت، 3 برد، 4 مساوی و 3 شکست کسب کرد. بعد از آن یحیی برای دو سال به یزد رفت و هدایت تربیت یزد را برعهده گرفت و نتایجش با این تیم چندان بد نبود. بعد از آن به نساجی مازندران پیوست و بعد به صبای قم بازگشت. یحیی در این دوران مربی معمولی و متوسطی قلمداد می شد که هنوز هیچ دستاورد به خصوص و امضایی پای تیم هایش نداشت. بعد از این دوران او به عنوان کمک مربی به پرسپولیس پیوست و دستیار مانوئل ژوزه شد. بعد از اتفاقاتی که برای ژوزه افتاد، او برای نیم فصل هدایت پرسپولیس را برعهده داشت که شرح عملکردش در سطور بالا رفت. بعد از پرسپولیس یحیی به نفت تهران رفت و کارنامه خوبی از خود برجای گذاشت و در 32 بازی، 16 پیروزی کسب کرد و تیمش در بالای جدول حضور داشت. این شروع حضور یحیی به عنوان یک مربی جدی و خوب داخلی بود. سعید آذری، یحیی را از نفت به ذوب برد و در ذوب آهن او موفق شد دو بار پیاپی فاتح جام حذفی بشود. او در اولین دوره نفت تهران را شکست داد و در دومین مرتبه، با شکست استقلال در ضربات پنالتی به قهرمانی رسید. او بعد از حضور در ذوب آهن سراغ تیم پرطرفدار تراکتورسازی تبریز رفت که یکی از نقاط سیاه کارنامه اش رقم خورد. او از پس شرایط خاص حاکم بر این تیم برنیامد و بعد از تنها 18 بازی و کسب 7 برد و 6 شکست، از هدایت این تیم برکنار شد. یحیی که عادت ندارد مدت زیادی بیکار بماند، به پدیده مشهد پیوست که هم اکنون به نام شهر خودرو این تیم را می شناسیم. عملکرد یحیی در شهر خودرو باعث شد نگاه ها به او تغییر کند و گل محمدی به عنوان یک مربی تاکتیسین شناخته شود. با توجه به زمین هموار ورزشگاه امام رضا در مشهد، گل محمدی با ارایه بازی شناور روی زمین، فصل گذشته موفق شد علاوه بر ارایه بازی زیبا، نتایج خوبی هم کسب کند و این تیم را برای اولین بار به لیگ قهرمانان آسیا برساند.

یحیی گل محمدی در حال حاضر یکی از مربی های صاحب سبک فوتبال ایران محسوب می شود و بعد از برکناری ویلموتس و قطعی شدن انتخاب مربی داخلی به جای او، یکی از محبوب ترین و اصلی ترین گزینه ها برای سکانداری تیم ملی به شمار می رفت که در نهایت با پیوستن به پرسپولیس، این موضوع منتفی شد. یحیی ابتدای فصل هم گزینه جانشینی برانکو بود و باشگاه شهر خودرو بعد از برگزاری جلسات بسیار، مخالفت خود با این تصمیم را اعلام کرد و اجازه نداد سرمربی موفقش جدا شود. اما گویا در این نیم فصل چاره ای جز قطع همکاری برای شهر خودرو باقی نماند و عزم گل محمدی برای جدایی از شهر خودرو جزم شده بود. در نیم فصل اول چند مرتبه به دلیل مشکلات مالی یحیی و حمیداوی به مشکل برخوردند و مشخص بود که این همکاری بین دو طرف ادامه دار نخواهد بود. شهر خودرو بعد از اینکه یحیی به پرسپولیس پیوسته در بیانیه ای دوپهلو اعلام کرده که این جدایی چندان معمولی نبوده و گویا فشارهایی از خارج از استان به مدیران این تیم وارد شده تا با جدایی یحیی موافقت کنند.