آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

روایت وزیر دفاع آمریکا درباره ترور سردار سلیمانی

دنیای اقتصاد : وزیر دفاع آمریکا گفت پنتاگون سند و مدرک مشخصی درباره برنامه نظامی سردار سلیمانی علیه آمریکا در اختیار ندارد. این درحالی است که پیش تر ترامپ در ادعایی از برنامه مشخص شهید سلیمانی برای حمله به سفارتخانه های آمریکا سخن گفته بود.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در گفت وگوی خود با شبکه خبری سی بی اس که روز یکشنبه 22 دی (12 ژانویه) پخش شد اعلام کرده است که پنتاگون سند و مدرک مشخصی درباره برنامه نظامی سردار سلیمانی علیه آمریکا در اختیار ندارد. اشاره مارک اسپر به اظهارات دونالد ترامپ در گفت وگو با شبکه خبری «فاکس نیوز» بوده است. رئیس جمهوری آمریکا در آن مصاحبه اعلام کرده بود برنامه ترور فرمانده سپاه اقدامی پیشگیرانه بوده است. رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه یاد شده مدعی شده بود: «من می توانم درباره برنامه قاسم سلیمانی موضوعی را فاش کنم و آن اینکه به باور من، موضوع بر سر حمله به چهار سفارتخانه آمریکا بوده است.» وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه خود با شبکه سی بی اس تلاش کرد اظهارات دونالد ترامپ را تعدیل کند. این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه دیگری که با شبکه سی ان ان داشته تلویحا در ادعایی از برنامه احتمالی سردار سلیمانی برای حمله به این سفارتخانه ها سخن گفته بود. وزیر دفاع آمریکا همچنین بار دیگر در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» از آمادگی ترامپ برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران خبر داد. او مدعی شد گزینه مذاکره غیرمشروط هنوز روی میز است او گفت:«آماده ایم بدون شروط درباره راه پیش رو مذاکره کنیم؛ گام هایی که ایران را در مسیر تبدیل به کشوری عادی قرار دهد.» وزیر دفاع آمریکا چند روز قبل نیز از ایران دعوت کرده بود برای کاهش تنش با آمریکا گفت وگو کند. او به شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گفته بود ایالات متحده به دنبال آغاز جنگ با ایران نیست اما آماده پایان دادن به آن است.

انتقاد نمایندگان آمریکا

همزمان مایک لی و رند پاول، سناتورهای حزب جمهوری خواه همراه با شماری از نمایندگان حزب دموکرات از این اقدام دولت آمریکا انتقاد کرده اند. آنها اعلام کرده اند دولت آمریکا در توضیح علت های ناظر بر این اقدام خود به حد کافی اطلاع رسانی نکرده است.

این درحالی است که انتقاد نمایندگان دموکرات درباره برنامه ترور قاسم سلیمانی شدیدتر بوده است. به عنوان نمونه، آدام شیف، نماینده دموکرات و رئیس کارگروه سازمان های اطلاعاتی مجلس نمایندگان اعلام کرده است که به نظر نمی رسد دولت آمریکا سند و دلیل روشنی در ارتباط با برنامه سردار سلیمانی برای حمله به سفارتخانه های آمریکا در اختیار داشته باشد. آدام شیف تاکید کرده است دولت آمریکا بدون داشتن دلیل و مدرکی مشخص این کشور را به ورطه جنگ کشانده است. از سوی دیگر جاستین اماش، نماینده کنگره آمریکا و یکی از منتقدان دونالد ترامپ که اخیرا از حزب جمهوری خواه کناره گیری کرده ادعای دولت آمریکا در ارتباط با برنامه سردار سلیمانی برای حمله به سفارتخانه های این کشور را ساختگی خوانده است.

نشست وزرای خارجه پنج کشور درباره هواپیمای اوکراینی

دنیای اقتصاد : وزیرخارجه اوکراین گفته است که وزرای خارجه پنج کشوری که اتباع آنها در هواپیمای سقوط کرده، کشته شدند، روز پنج شنبه در لندن با هم دیدار خواهند کرد و درباره راه های احتمالی اقدامات قانونی درباره این حادثه تصمیم گیری خواهند کرد. اتباعی از کشورهای ایران، اوکراین، بریتانیا، کانادا، سوئد و افغانستان از سرنشینان هواپیمای سقوط کرده بر فراز تهران بوده اند.

توییت نخست وزیر پیشین قطر پیرامون سفر تمیم بن حمد به تهران

ایسنا : نخست وزیر پیشین قطر سفر امیر این کشور به تهران در شرایط کنونی را مهم توصیف کرد. حمد بن جاسم آل ثانی، از افراد بانفوذ در این کشور در رابطه با سفر امیر قطر به تهران در صفحه توییتر خود نوشت: سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به تهران در این زمان و شرایط بسیار مهم است و بر اصول سیاست قطر که بر پایه حسن همجواری و گفت وگوی سازنده است تاکید دارد، به خصوص در شرایط کنونی که نیازمند ساختن پل هایی برای رسیدن به گفت وگوی سیاسی به منظور ایجاد آرامش در منطقه است. تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر پس از پایان سفرش به تهران با انتشار ویدئویی از نشست خبری اش با حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در صفحه توییتر خود نوشت: در گفت وگوهایم با رئیس جمهور ایران بر اهمیت کاهش تنش با همه کشورها تاکید کردم زیرا این تنها راه حل بحران ها است.

انگلیس سفیر ایران در لندن را فراخواند

فارس : انگلیس سفیر ایران در لندن را فراخواند. خبرگزاری فرانسه گزارش داد، وزارت خارجه انگلیس سفیر ایران در لندن را در ارتباط با بازداشت راب مک ایر در تهران احضار کرده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد، وزارت خارجه انگلیس، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن را در ارتباط با بازداشت «راب مک ایر» سفیر این کشور در تهران احضار کرده است.

پیام تبریک روحانی به سلطان جدید عمان

پرزیدنت : رئیس جمهور در پیامی با تبریک انتصاب «هیثم بن طارق آل سعید» به عنوان سلطان عمان ابراز امیدواری کرد، روابط فی مابین در دوره زعامت ایشان نیز با حکمت و درایت، بیش از پیش و در همه زمینه ها گسترش یابد.

حسن روحانی در این پیام گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در زمان مرحوم مغفور عالی جناب قابوس بن سعید سلطان فقید عمان براساس اعتماد متقابل پایه گذاری شد. امیدوارم روابط فی مابین در دوره زعامت شما نیز با حکمت و درایت، بیش از پیش و در همه زمینه ها گسترش یابد. از خداوند متعال، سلامتی و موفقیت آن جناب و عزت و سربلندی مردم برادر سلطنت عمان را مسالت دارم.

تسلیت درگذشت سلطان قابوس بن سعید

رئیس جمهور همچنین در پیامی با تسلیت درگذشت قابوس بن سعید سلطان فقید عمان، به سلطان عمان و مردم مسلمان سلطنت عمان و خاندان محترم، برای آن مرحوم غفران الهی و برای مردم عمان بهروزی مسالت کرد.