آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
ورزش
۴

اولین قهرمانی رئال پس از رفتن رونالدو

رئال مادرید یکشنبه شب در حالی به یازدهمین قهرمانی خود در سوپرجام اسپانیا رسید که سال گذشته نه قهرمان لالیگا شده بود و نه در جام حذفی به قهرمانی رسید. در واقع قهرمانی بارسا در لالیگا و قهرمانی والنسیا در جام حذفی، این فرصت را به زیدان و شاگردانش داد تا به یک قهرمانی دیگر برسند. البته پرافتخارترین تیم اسپانیایی در سوپرجام، بارسلونا است که 13 قهرمانی به دست آورده است.

نکته ای که در بازی فینال یکشنبه شب بار دیگر تکرار شد، شکست ناپذیری زیدان در فینال ها بود. زیدان پس از پیروزی 4 بر یک مقابل اتلتیکومادرید در ضربات پنالتی توانست نهمین فینال خود را به عنوان سرمربی رئال مادرید با پیروزی پشت سر بگذارد. به گزارش آس، این مربی فرانسوی در سه فینال لیگ قهرمانان اروپا (2016، 2017 و 2018)، دو سوپرجام اروپا (2017 و 2018)، دو جام جهانی باشگاه ها (2016 و 2017) و دو سوپرجام اسپانیا (2017 و 2020) پیروز شده است. زیدان به عنوان سرمربی دهمین عنوان قهرمانی را بالای سر برد و اکنون چهار جام با میگل مونیوس (14 قهرمانی) فاصله دارد. از طرف دیگر، سرمربی فرانسوی در 66 درصد بازی ها پیروز شده است (125 برد، 40 تساوی و 22 شکست در 186 دیدار).

به اذعان بسیاری از رسانه های ورزشی، دو بازیکن رئال نقش زیادی در این قهرمانی داشتند. اولین نفر، تیبو کورتوا گلر بلژیکی مادریدی هاست که با سیو های خود در جریان بازی و همچنین درخشش در ضربان پنالتی، نقش به سزایی در این پیروزی داشت. نفر دوم، فدریکو والورده است که در پایان بازی به عنوان بهترین بازیکن زمین هم انتخاب شد. اوج بازی او در دقیقه 115 رقم خورد که با یک تکل مانع از گلزنی آلوارو موراتا شد و البته بعد از آن با کارت قرمز داور، اخراج شد. با توجه به تک به تک شدن موراتا با کورتوا، بسیاری گفتند که تکل این بازیکن اروگوئه ای مانع شکست شاگردان زیدان شد.