آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
جامعه
۱۵
پیگیری گزارش

بگذارید مردم سوگواری کنند

گروه اجتماعی: حادثه هواپیمای اوکراینی، علاوه بر 176 خانواده، جان های بسیاری را در کشور داغدار کرد. با توجه به ابعاد روانی ناشی از این حادثه تلخ موضوع، نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از برقراری جلسات روان شناسی رایگان در شهر تهران برای شهروندان خبر داد و معاون وزیر بهداشت از مسوولان خواست تا اجازه دهند مردم سوگواری کنند و علاوه بر آن، به خانواده های عزادار سر بزنند و همدلی کنند.

الهام فخاری، عضو و نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، ری و تجریش دوشنبه 23 دی ماه در رشته توییتی نوشت: «پس از مذاکره با اداره کل سلامت و شهرداری تهران، سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور مقرر شد ضمن فراخوان روان شناسان، روان پزشکان و مراکز مشاوره داوطلب، ارایه خدمات روان شناسی بحران و مشاوره رایگان شهروندان در این روزهای سخت فراهم شود.» این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه روان شناسان، مددکاران اجتماعی و مشاوران همکار با شهرداری تهران، در سرای محلات و خانه های سلامت آماده ارایه خدمت جهت مشاوره و روان شناسی اختلالات پس از بحران هستند، گفت: روان شناسی بحران، آزمون شخصیت نیست. پروتکل درمان و پیشگیری روانشناختی سوگ و بحران کاری در سراسر جهان این روزها توسط متخصصان برای مردم و خانواده های قربانیان در جریان است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز صبح روز دوشنبه در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقات رازی با اشاره به حوادث تلخ اخیر گفت: خیلی سخت است که شما هم فردی باشید که دل تان برای مردم و سلامت مردم می تپد و وزیر بهداشتی باشید که متولی سلامت هستید. وزیر بهداشت با اشاره به غم از دست دادن یکی از رشیدترین، دلسوزترین و عاشق ترین سرداران ملی تاکید کرد: پس از شهادت ایشان اتفاقات ناگواری که برای عزیزان تشییع کننده در کرمان رخ داد بسیار ناگوار بود. غم انگیزتر از هر دو اتفاق رخ داده سانحه ای بود که برای سرنشینان هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد.

علیرضا رییسی، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه حادثه هواپیمای اوکراینی در ایران دل همه را به درد آورده است، گفت: از نظر بهداشت روان باید قبول کنیم که سوگ مراحلی دارد؛ اول حالت خشم و انکار وجود دارد و همه افرادی که متاثر هستند باید خود را تخلیه کنند تا به آرامش برسند. مسوولان رده بالای کشور باید به خانواده قربانیان سر بزنند و با آنها همدردی کنند. معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 170 خانواده و دانشجویان کشور هم عزادار هستند، گفت: باید اجازه دهیم علاوه بر خانواده قربانیان دانشجویان هم دور هم جمع شوند، عزاداری کنند و یاد دانشجویان از دست رفته را گرامی بدارند خیلی مهم است که این اتفاق بیفتد. چهرهای فرهنگی و هیات علمی هم باید در این مراسم شرکت کنند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: بعد از آن هم نیاز است، تیم های روانشناسی و روانپزشکی در کنار خانواده قربانیان قرار بگیرند و به این افراد کمک کنند. حتی به صورت جداگانه برای خانواده های این افراد مراسم برگزار شود و مردم و جامعه میزیان این خانواده ها باشند، بالاخره این افراد شهدای جامعه هستند، باید از آنان قدردانی کنیم و بتوانیم تا حدی تلخی این حادثه را کم کنیم گرچه جبران برخی ضربات روحی بسیار سخت است. البته اینکه یکی از فرمانده هان سپاه مسوولیت را پذیرفت اقدام خوبی بود و تا حدودی می تواند قدم اول برای ایجاد آرامش محسوب شود.