آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
رسانه
۵
گزارشک

آغاز تصویربرداری بخش های جنگی سریال «ایل دا»

عشایر از اصیل ترین اقوام ایرانی محسوب می شوند که سبک زندگی خاصی دارند. گرچه به دلیل نوع زندگی شان از مردم شهری دور هستند، اما همیشه و در همه شرایط در میدان حاضر بودند و پیشقدم. می توان گفت حتی عشایر از اولین هایی بودند که در سال های ابتدایی انقلاب با متجاوزان خارجی مقابله کردند و تفنگ به دست از مرزها حفاظت می کردند. اما همیشه متواضع بودند و هرگز هم زحماتشان را در قبال وطن جزو وظایفشان می دانند و در بوق و کرنا نکرده اند.

بنابراین سیمافیلم تصمیم گرفت تا سریالی درباره ایثار و فداکاری عشایر مرزنشین ایران بسازد. به این منظور سکان کشتی را به تهیه کننده ای همچون علیرضا سبط احمدی سپرد تا با همراهی یک گروه همدل و منسجم و بر مبنای چنین سوژه ای یک سریال تماشایی را بسازد.

به همین دلیل تهیه کننده سریال دست به کار شد. او تولید سریال تلویزیونی ایل دا را با محوریت عشایر مرزنشین و به کارگردانی راما قویدل شروع کرده است. این مجموعه در حوزه دفاع مقدس است و اتحاد، همبستگی و ایستادگی مردان و زنان عشایر و روستایی مناطق مرزنشین و غرب کشور و قصه ایثار و فداکاری مردم غرب کشور در سال های 1358 و 1359 را روایت می کند.

ایل دا در گروه فیلم و سریال مرکز سیمافیلم و در مناطق زیبا، بکر و منحصر به فرد لرستان و در فضایی کاملا روستایی و بومی تولید و قسمت اعظم لوکیشن ها در فضا های خارجی این مناطق به تصویر کشیده می شود. در این مجموعه تلویزیونی 35 بازیگر از تهران حضور دارند و صد بازیگر تئاتر و تلویزیون هم از لرستان و خوزستان انتخاب شده اند تا جلوی دوربین نقش آفرینی کنند.

علیرضا سبط احمدی، تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «ایل دا» اعلام کرده که مشغول تصویربرداری بخش های خانوادگی مجموعه هستیم. بعد از تمام شدن این صحنه ها بخش های مربوط به جنگ سریال را تصویربرداری خواهیم کرد.

وی درباره ویژگی این سریال توضیح داد: در طول سال هایی که از دفاع مقدس می گذرد همیشه دفاع از کشور را در محورهای جنوب شاهد بودیم، هیچ گاه نوع دفاع مردم ایلات و عشایر را در طول جنگ به تصویر نکشیدیم. در حالی که مردان دلیر عشایر به دلیل نوع زندگی و موقعیت اجتماعی همیشه مجهز به تجهیزات و ادوات دفاعی و به نوعی همیشه آماده برای رویارویی با هرگونه خطر هستند. در سال های 58 و 59 همزمان با تحولات انقلاب اسلامی، فعالیت گروهک های ضدانقلاب صورت گرفت و در نهایت عراق به کشور ما حمله کرد؛ عشایر یکی از بخش هایی بود که با جان و دل، زن و مرد از میهن دفاع کردند و شاید یکی از پیشگامان در حوزه دفاع کشور به شمار می آید. در این سریال نقش موثر و گسترده این عزیزان در دفاع از میهن در برابر دشمن را شاهد هستیم.

وی تاکید کرد: برای بازسازی صحنه های دفاع مقدس بخش های مرزی دهلران و ایلام را در اطراف خرم آباد بازسازی کردیم که تصویربرداری این بخش ها به زودی انجام خواهد شد.

ایل دا یکی از مجموعه های پربازیگر و از تولیدات مرکز سیمافیلم است. در این مجموعه بیش از 35 بازیگر حرفه ای سینما و تلویزیون با گریم های متفاوت فعال هستند، همچنین بیش از صد بازیگر تلویزیون و تئاتر لرستان در این مجموعه به ایفای نقش می پردازند.

ایل دا در گروه فیلم و سریال مرکز سیمافیلم و به تهیه کنندگی سیدعلیرضا سبط احمدی و کارگردانی راما قویدل به نویسندگی نوشین پیرحیاتی در حال تولید است.

در این سریال مجید مظفری (صالح خان)، پوریا پورسرخ (ایرج)، فاطمه گودرزی (دا گل)، خسرو شهراز (نصیرخان)، علی دهکردی (دکتر هوشنگ)، جعفر دهقان (کاکاوند)، کاظم هژیر آزاد (شیرعلی خان)، کوروش سلیمانی (شیرزاد)، امیرمحمد زند (فرهاد)، غلامرضا علی اکبری (شیخ رحیم)، سینا رازانی (کریم)، مهدی صبایی (منصور)، شهین تسلیمی (بی بی)، مسعود چوبین (مثقالی)، رضا نجفی (عموبرفی)، مژگان صابری (هاویر)، بهروز چاهل (دکتر هندی)، محمدصادق ملک (جابر و قادر)، سیامک ادیب (قباد)، معصومه بافنده (آساره)، پویان گنجی (یاور)، دریا مرادی دشت (گندم)، زینب قادری (گلاره)، مسعود امین ناجی (بهادر)، طیبه دوست (زیور)  و... ایفای نقش خواهند کرد.