آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
دنیا
۴

خبر

تهدید جمهوری خواهان از سوی پلوسی

رویترز : نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: دموکرات های مجلس روز سه شنبه تعیین خواهند کرد که مواد قانونی استیضاح را چه زمانی به سنا بفرستند. وی همچنین به جمهوری خواهان هشدار داد که بابت عدم دعوت از شهود جدید در محاکمه ترامپ در سنا هزینه گزافی خواهند پرداخت. پلوسی که در برنامه «این هفته» در شبکه ای بی سی حضور پیدا کرده بود، گفت: روز سه شنبه جلسه ای در مجلس نمایندگان برگزار خواهد شد و به موجب آن تاریخ دقیق ارسال مواد قانونی علیه ترامپ مشخص خواهد شد. ت

رامپ به موجب دو ماده قانونی از سوی دموکرات ها استیضاح شده است: سوءاستفاده از قدرت و اخلال در روند تحقیقات کنگره. او در این برنامه تاکید کرد که من همیشه گفتم بالاخره این مواد قانونی را به سنا خواهم فرستاد. پلوسی افزود: از این مساله نباید افسانه سازی می شد. رئیس مجلس نمایندگان افزود: «این رئیس جمهور برای همیشه استیضاح شده است و مهم نیست که میچ مک کانل، رئیس اکثریت مجلس سنا چه بازی هایی در آورد. این چیزی است که مجلس سنا هرگز نمی تواند کاری برای پاک کردن آن انجام دهد.» این اظهارنظرهای نانسی پلوسی سبب ترند شدن یک هشتگ در توییتر با مضمون «استیضاح شده برای همیشه» شده است. این مصاحبه در حالی توسط نانسی پلوسی انجام شد که او موضوع ارجاع پرونده بندهای استیضاح ترامپ به مجلس سنا را به تاخیر انداخته است. چند هفته پیش بود که مجلس نمایندگان آمریکا با رای اکثریت دموکرات این مجلس ترامپ را استیضاح کرد. نانسی پلوسی تاکید کرد: ممانعت از ارجاع بندهای استیضاح ترامپ به سنا از سوی وی صرفا در راستای فشار وارد کردن به این مجلس تحت کنترل جمهوری خواهان به منظور تضمین برگزاری یک محاکمه عادلانه برای ترامپ صورت گرفته است. گروهی از سناتورهای جمهوری خواه آمریکا از برنامه ریزی خود برای تبرئه سریع ترامپ در صورت برگزار شدن محاکمه مربوط به استیضاح وی در این مجلس خبر دادند. پلوسی تصریح کرد: میچ مک کانل نیز تاکید کرده که قصد ندارد در محاکمه ترامپ به عنوان یک قاضی بی طرف ایفای نقش کند و با هماهنگی کامل کاخ سفید در موضوع محاکمه عمل خواهد کرد. او همچنین درباره تاخیر در ارسال مواد قانونی برای محاکمه ترامپ گفت: «به تاخیر انداختن ارجاع پرونده استیضاح ترامپ به سنا، اهمیت این حقیقت را که ما در فرآیند استیضاح نیاز به شاهدان و مدارک بیشتر داریم و در صورت نبود آنها با یک سرپوش گذاری روبه رو خواهیم شد، بیشتر کرده است.»

تداوم آتش بس در لیبی

الیوم السابع : سفارت های فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس و آمریکا و هیات اتحادیه اروپا در لیبی و تعدادی از کشورهای عربی از آتش بس در لیبی استقبال کردند و از طرف های درگیر خواستند به آن پایبند باشند. سفارت های فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس، آمریکا و هیات اتحادیه اروپا در لیبی در بیانیه مشترکی از طرف های لیبیایی خواستند فرصت را برای حل مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی غنیمت بشمارند. در این بیانیه آمده است: «ما همچنان به حاکمیت و تمامیت ارضی لیبی احترام می گذاریم و می خواهیم از مداخله های خارجی دور بماند.» در این بیانیه بر آمادگی این کشورها برای حمایت از طرف های لیبیایی برای تثبیت آتش بس و حل و فصل سیاسی تاکید شده است. دولت توافق ملی لیبی و ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر از بامداد یکشنبه آتش بس اعلام کردند.

بررسی تحریم های احتمالی آمریکا در پارلمان عراق

الجزیره : یک عضو پارلمان عراق فاش کرد، کمیته مالی پارلمان در آخرین نشست خود خطرات امکان تحریم های اقتصادی آمریکا علیه بغداد را بررسی کرد. ماجده تمیمی، عضو پارلمان عراق گفت، کمیته مالی پارلمان در آخرین نشست خود خطرات امکان تحریم های اقتصادی واشنگتن علیه بغداد از جمله بلوکه کردن درآمدهای نفتی عراق و توقف تزریق دلار به کشور را بررسی کرد. این نگرانی در سایه درخواست هفته گذشته پارلمان عراق از دولت برای الزام خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور مطرح می شود. به گفته این نماینده، در این نشست رئیس بانک مرکزی، رئیس دیوان نظارت مالی، نماینده وزیر دارایی و مسوولان دیگر حضور داشتند. شرکت کنندگان به این نتیجه رسیدند که اجرای مصوبه پارلمان پیامدهای منفی عظیمی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. وزارت خارجه آمریکا به عراق هشدار داده اگر بخواهد نیروهای آمریکایی را از این کشور بیرون کند نمی تواند به ذخایر و درآمدهای حاصل از فروش نفت دسترسی داشته باشد. روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات عراقی نوشت: دولت آمریکا به دولت بغداد هشدار داده که اگر نیروهای آمریکایی را اخراج کند امکان دسترسی به حساب بانکی خود در بانک مرکزی آمریکا در نیویورک را از دست می دهد.

کاهش شدید محبوبیت نخست وزیر استرالیا

رویترز : یک نظرسنجی که نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد نشان داد، محبوبیت نخست وزیر استرالیا در پی آتش سوزی گسترده ویرانگر در این کشور که تاکنون بالغ بر 28 تن کشته داشته و 2000 خانه را نیز تخریب کرده، به شدت افت پیدا کرده است.

 اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا شدیدا به سبب کندی مقام های دولتش در پاسخ به بحران بی سابقه آتش سوزی در اراضی طبیعی این کشور و فاش شدن حضورش در تعطیلات به همراه خانواده در هاوایی در زمان گسترش بحران آتش سوزی، مورد انتقاد گسترده قرار گرفته است. او در مصاحبه ای به شبکه ای بی سی نیوز استرالیا گفت: «مسائلی در عرصه میدانی وجود دارند که من می توانستم بهتر آنها را مدیریت کنم.» در حالی که چند ماه از آغاز این آتش سوزی گسترده در اراضی طبیعی استرالیا گذشته و تا کنون مساحت 3/ 10 میلیون هکتار در این آتش سوزی سوخته اند، نخست وزیر استرالیا در اوایل ماه ژانویه بسته ای مالی به ارزش 4/ 1 میلیارد دلار آمریکا را به عنوان صندوق جبران خسارات آتش سوزی اعلام کرده و 3هزار تن از سربازان ذخیره ارتش این کشور را نیز به منظور حمایت از تلاش ها برای خاموش کردن آتش سوزی به خدمت گرفته است. با این حال عمده استرالیایی ها پاسخ مقام ها به بحران آتش سوزی را کند و ناکافی می دانند. در نظرسنجی انجام شده از سوی شرکت NewsPoll که از روز چهارشنبه تا روز شنبه انجام شد، محبوبیت اسکات موریسون با کاهش 8درصدی، به کمترین حد خود از زمانی که او در اوت 2018 رهبر حزب لیبرال شد، رسیده است. در این نظرسنجی آنتونی آلبانیز، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر در استرالیا محبوبیتش از موریسون بیشتر شده است. همچنین حزب کارگر نیز در یک رای گیری دو انتخابی، محبوبیتی بیشتر از ائتلاف ملی-لیبرال متعلق به موریسون کسب کرده است.