آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
صفحه آخر
۱۶
روایت دیگر

روستاها گرفتار رودخانه های خروشان

محمد بلوچ زهی

بارندگی هایی که از شنبه در استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده در طول 25 سال اخیر بی سابقه بوده است؛ به طوری که ما در 48 ساعت شاهد حجمی معادل 250 میلیمتر بارش بودیم. این استان در اقلیمی خشک قرار گرفته و مسلما تاب چنین حجم از بارش های سیل آسایی را ندارد.

بنابراین میزان چنین بارش هایی که دو برابر میانگین سالانه به طور معمول بوده، نتیجه آن حجم بالای خسارت هایی است که اکنون شهرها و روستاهای استان با آن مواجه شده و به شکل قابل توجهی بالا است. بخش مرکزی نیک شهر 48 هزار نفر جمعیت دارد و با وقوع سیل اغلب مسیرهای چهار دهستان این بخش دچار اختلال شده و همچنین شاهد قطع شدن آب ، برق ، تلفن و از بین رفتن راه ها هستیم که متاسفانه اکنون با چنین وضعیت و شرایطی دسترسی به این مناطق دشوار است.نیروهای امداد و نجات و هلال احمر از همان ساعات ابتدایی در این استان مشغول فعالیتند و توانسته اند به روستاهایی که در حاشیه شهرها بوده و ارتباط با آنها گسسته نشده است، امدادرسانی کنند که خوشبختانه حجم خسارات در این مناطق حداقلی بوده است. با این حال متاسفانه ما شاهدیم روستاهایی که در پشت رودخانه ها قرار دارند، شبکه برق رسانی در آنها مختل شده و در یکی از دهستان ها با سختی های فراوان نیروهای امدادی تلاش می کنند از امواج خروشان رودخانه ها عبور کنند تا بتوانند برق را در این مناطق وصل کنند. متاسفانه این بارش ها منابع معیشتی مردم را هم دچار صدمه های جدی کرده که نمونه آن در بخش کشاورزی و دامداری و تخریب بالای قنوات است همچنین مهم ترین نیازهای مردم منطقه در حال حاضر اقلام خوراکی، پتو و آب معدنی است.

آنچه تاکنون گفته شد گزارشی از وضعیت کنونی سیل در این استان است که در این روزهای غمزده ، مردم این منطقه را گرفتار یکی از بلایای طبیعی کرده است. ممکن است این روزها حواس بسیاری به مشکلات مردم سیستان و بلوچستان نباشد و درگیر خبرهایی باشند که هر روز و گاه به گاه و لحظه به لحظه می شنوند. با این حال یادمان باشد که سیستان و بلوچستان سرزمینی پهناور در ایران عزیز است ، سرزمینی که نامش با رستم قهرمان افسانه ای شاهنامه ، حمل و جیهند کلمتی، میرکمبر، سوزن دوزی های بلوچی ، شهر سوخته و مردمانی مهمان نواز گره خورده و ده ها سال است که جزو محروم ترین استان ها دسته بندی می شود. حواس مان به سیستان و بلوچستانی ها در این روزهای سخت بیشتر باشد و هوای شان را داشته باشیم تا از موج پرخطر بگذرند.