آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

گفت و گو با عوامل برنامه شبانگاهی شبکه 2

آرامش «در انتهای الوند»

گفتگو: فاطمه شهدوست

اوایل آذر شبکه دو برنامه شبانگاهی تازه ای را روی آنتن برد؛ «در انتهای الوند» که از آن موقع تا به حال شنبه تا چهارشنبه بعد از خبر 20و 30 هر هفته با موضوعات مختلفی پخش می شود. مهارت گفت وگو کردن در جامعه و خانواده، محیط زیست، عشق ورزی، معضل بیکاری و... از مواردی است که این برنامه هر هفته با حضور مهمانانی به آنها می پردازد، دایره ای از موضوعات و ماجراهای مختلف که گویا برای جلب نظر سلیقه های گوناگون طرح می شوند و از آن می گویند. شروع این ماجرا هم از همین جا و زمانی بود که قرار شد در یکی از ساعات پرمخاطب شبکه دو، برنامه ای روی آنتن برود که بتواند نگاه های مختلفی را به خود جلب کند. در ادامه با حضور ندا حسینی، کارگردان در انتهای الوند، امیرحسین آذر به عنوان تهیه کننده و شاهین شرافتی هم مجری این برنامه شد. گروهی که قبل تر هر کدام فعالیت هایی را در کارنامه خود در زمینه تولیدات فرهنگی داشتند و این برنامه باعث شد تا به گفته کارگردان، فضایی را شکل دهند که اصل و اساس آن بر پایه احترام به مهمان و مخاطب باشد، جریانی که حسینی معتقد است مدت هاست در خیلی از برنامه های گفت وگو محور کمرنگ شده، چرا که از این تولیدات مجری خیلی وقت ها به دنبال کشاندن بحث به حوزه ای است که جنجالی به پا کند تا برنامه بیشتر دیده شود. در انتهای الوند اما به دنبال این است تا همین چالش ها را در فضای متفاوت و محترمانه تری ایجاد کند.
جلوگیری از تکرار با یک یادآوری

حسینی در گفت وگویی که با جام جم داشت درباره شکل گیری فضای این برنامه بیان کرد: از ابتدا قرار بود تا برنامه فرهنگی را به روی آنتن ببریم و زمانی که این گروه شکل گرفت، از طرح ابتدایی به اتفاقی که امروز می بینید رسیدیم. ما به دنبال آن بودیم ضمن این که در برنامه به مسائل روز بپردازیم، این جریان را به صورت موضوعی پیش ببریم. بر همین اساس حس کردیم که جای یک برنامه گفت وگومحور که برپایه احترام کامل شکل بگیرد مقداری در تلویزیون خالی است، به همین دلیل خواستیم در چنین فضایی سراغ موضوعاتی برویم که کمتر به آن پرداخته می شود.

زمان برنامه عاملی است که باعث شده تا ریتم آن تندتر شود، موضوعی که حسینی به آن اشاره کرد و گفت: اگر برنامه زمان بیشتری داشت، آن وقت مفصل تر به موضوعات می پرداختیم با این حال در همین زمان تلاش ما این است که به بحث هایی که در حوزه های مختلف از روان شناسی گرفته تا فرهنگی، اقتصادی و... وجود دارد، بپردازیم.

او می گوید که برای انتخاب موضوع هر قسمت از مردم نظر می خواهند و بر مبنای آن تصمیم گیری می کنند، جریانی که حسینی در توضیح بیشتر آن با اشاره به استقبالی که از روند برنامه شد، اضافه کرد: خوشبختانه در فضای مجازی و از طریق سامانه پیامکی برنامه استقبال زیادی از برنامه شد، این برای من جالب است که در سامانه پیامکی مردم وقت می گذارند و پیام های طولانی می دهند و همین که بینندگان ما شروع به ارسال پیامک های طولانی می کنند، یعنی علاوه بر این که ما را دیده اند، آن قدر درگیر برنامه شده اند که چنین پیام هایی را ارسال می کنند. همچنین در این مسیر ما مخاطبان ثابتی داریم که همیشه در بحث ها شرکت می کنند و با ما هستند.

انتخاب شاهین شرافتی به عنوان مجری برنامه هم، موضوع دیگری بود که حسینی درباره اش گفت: قبل از این در برنامه سعادت آباد با شاهین شرافتی همکاری داشتیم، او تجربه تازه ای در حوزه اجرا داشت که مورد استقبال مخاطبان هم قرار گرفت. در ادامه قرار شد برای این برنامه هم به سراغ او برویم چون در تابستان او جزو مجری های برتر تلویزیون در حوزه سواد، استفاده درست از ادبیات فارسی و احترام گذاشتن به مخاطب شناخته شد. این موضوعی بود که برای مدیران شبکه هم مهم بود.

او می گوید: علاوه بر اینها یکی از مشکلاتی که داریم این است که در تمام این سال ها مدام سراغ چهره های تکراری می رویم تا جایی که حتی زمانی که شاهین شرافتی را برای این برنامه پیشنهاد دادیم، برخی ها فکر می کردند که شاید او از پس اجرای این قالب برنیاید اما با توجه به سابقه ای که در اجرا داشت، ما تاکید کردیم که او می تواند، اتفاقی که بعد هم مورد توجه مردم قرار گرفت و هم مدیران استقبال کردند و گفتند چه خوب که این اتفاق افتاد و این حضور یادآوری شد.

حسینی می گوید که دست کم یک ساعت قبل از برنامه با مهمان برنامه صحبت می کنند تا در زمانی که دارند به اصل موضوعی که باید بپردازند. او با اشاره به بعضی حاشیه سازی هایی که در برنامه های مختلف اتفاق می افتد، گفت: ما تلاش مضاعفی برای این که هر چیزی را بگوییم تا مطرح شویم، نمی کنیم. چرا که اغلب با یکسری از کلیدواژه ها می توان در این حوزه معروف شد، اما این شان تلویزیون و برنامه را خدشه دار می کند، به همین دلیل سعی کردیم از این فضا فاصله بگیریم.

تله ای برای مهمانان نداریم

او اضافه کرد: نکته ای که وجود دارد این است که در سال های اخیر ما افراد متخصصی در گفت وگو داشتیم که احترام متقابل بین گفت وگو کننده و شونده را درنظر می گرفتند و مخاطب خود را هم داشتند. در کنار آنها من فکر می کنم گاهی عطشی که برای مجری و دیده شدن بیشتر برنامه وجود دارد، باعث می شود که آن فرد برخی چارچوب ها و حدود را برای مهمان رعایت نکند، جریانی که در طول آن مباحثی را مطرح می کند که در لحظه شاید برای جذب مخاطب جذاب باشد اما احترام هایی زیرپا گذاشته می شود که بعد گفت وگوشونده مجبور به توضیح می شود. این شاید در یکی دو برنامه اشکالی نداشته باشد اما این که دستور ثابتی برای همه برنامه ها شود، نتیجه اش کمرنگ شدن احترام ها در گفت وگوهاست. معتقدم می شود در عین همین چارچوب ها یک گفت وگوی چالشی محترمانه ایجاد کرد، در این برنامه هم آنچه که برایمان خیلی اهمیت دارد همین است، اتفاقی که برای مهمانان هم جالب است و از آنجا که هیچ تله ای برای آنها در گفت وگو ها درنظر نمی گیریم، می گویند چه خوب همه حرف هایمان را زدیم اما درگیر حواشی هم نشدیم.

این کارگردان در آخر هم در خصوص سرنوشت انتهای الوند گفت: طبق صحبت های مطرح شده قرار است تا سال بعد هم باشیم و حدود 267 قسمت را برای ادامه در نظر گرفته ایم.

دنبال آرامشیم، نه دیده شدن

امیرحسین آذر، تهیه کننده برنامه چندساله «مشاعره» گفت وگویش را با قالبی که در انتهای الوند دارد شروع کرد و افزود: باکس این برنامه شامگاهی مخاطبان عام را شامل می شود، بینندگانی که اغلب با خانواده ها از سراسر کشور در این ساعت پای تلویزیون نشسته اند. شبکه دو سیما هم شبکه زندگی و خانواده است در نتیجه ما مخاطب اصلی مان را خانواده ها می دانیم. در کنار اینها زمان، پخش برنامه حدود 25 دقیقه است و خود این زمان هم یک فرصت است و هم یک چالش چون در خیلی از بحث های گفت وگو محور این زمان در حدی نیست که شما بحثی را باز کنید و کامل به آن بپردازید، از سوی دیگر شاید این زمان برای مردم پر دغدغه و مشغول ایران باعث شود که ما هم تلاش کنیم تا اصل مطلب را در این قالب برسانیم، جریانی که هم مثبت است و هم می تواند پیامدهای دیگری مثل ناقص ماندن صحبت ها و بحث را داشته باشد.

او می گوید: برای قالب و فرم برنامه ما به دنبال این نبودیم که مدام یک مهمان را دعوت کرده و با او از هر چیزی صحبت کنیم، بلکه موضوعاتی در حوزه های مختلف که ممکن است خیلی از خانواده ها درگیرش باشند را با همفکری با مدیران شبکه که واقعا در گروه مدیران ارزشمند و خوشفکر هستند، انتخاب کردیم. مثلا شروع کار ما با موضوع مهارت گفت وگو بود، جریانی که این روزها در عین این که مغفول واقع شده با وجود فضای مجازی اهمیت زیادی پیدا کرده است. همچنین سوژه هایی که انتخاب می شود هم از آدم های خاص جامعه اند که کمتر دیده شده اند و ما پیامی که به دنبال آن هستیم را از دل قصه آنها ارائه می دهیم. پیامی که همیشه جواب نیست و به دنبال آن هستیم که با آن سوالی را در ذهن مخاطب ایجاد کنیم. در این بین کارشناسان زبده ای در حوزه های مختلف را هم یا در متن برنامه دعوت کردیم یا به صورت تلفنی با آنها گفت وگو کردیم که تکمیل کننده بحث مطرح شده باشد.

آذر درباره ایجاد آرامش در این برنامه و دوری از چالش های معمول خیلی از فضاها بیان کرد: در این زمانی که در اختیار داریم تلاش ما این است که از بین برنامه های رنگارنگی که وجود دارد، بتوانیم مخاطب مان را با استفاده از موضوعات خوب، فرم، دکوری که سعی شده تا آرامبخش باشد و مواردی از این دست جلب و حفظ کنیم. در این مسیر من موافق این که به هر قیمتی دیده شویم نیستم حتی ترجیح می دهیم آرامش بینندگان حفظ شود ولی ما دیده نشویم. در انتهای الوند اگر چالشی هم ایجاد می کند با سوالاتی است که شاید در ذهن مخاطب وجود دارد چرا که ما به دنبال برهم زدن آرامش روانی خانواده ها و جامعه به خصوص در شرایطی که امروز با آن درگیریم، نیستیم و ایجاد سوال و تلنگر بیشتر برایمان اهیمت دارد.

تولید یک بخش صبحگاهی

او در ادامه با بیان این که طرح کلی این برنامه یک ساله است، نوید پخش صبحگاهی در انتهای الوند را هم داد و گفت: ما در حال تدارک هستیم که این برنامه بخش صبحگاهی هم داشته باشد، البته با ویژگی ها و گروه های دیگر از نظر اجرا و موارد دیگری که در آن قرار است جوانان حضور بیشتری داشته باشند، مثل چهره های کمتر دیده شده در حوزه اجرا. ما به دنبال آن هستیم که صبح اطلاعات به روز و به لحظه در حوزه های مختلف مثل اقتصادی، فرهنگی و... دهیم و کمکی برای انتخاب هایی باشیم که بیننده در طول روز دارد.

می خواهیم سوال ایجاد کنیم

شاهین شرافتی که علاوه بر رادیو در دنیای تصویر خیلی ها او را با رادیو هفت به یاد دارند، در این شب ها سکان هدایت در انتهای الوند را به دست گرفته است. او درباره این تجربه و فضایی که برنامه دارد، می گوید: نزدیک دو ماه است که پخش این برنامه شروع شده و در این بین سعی ما این بوده سراغ سوژه هایی برویم که دغدغه مند باشد؛ از محیط زیست گرفته تا بحث کار کردن و حضور اجتماعی خانم ها و... . پیش از این هم در برنامه سعادت آباد که اجرای آن را به عهده داشتم، سعی می کردیم به مسائل و دغدغه های ارتباط در زندگی صحبت کنیم، برنامه ای که مورد استقبال قرار گرفت و خیلی از ویدئوهای آن در فضاهای مختلف دست به دست شد. در مورد انتهای الوند هم برخی برنامه ها با این اقبال مواجه شد، اتفاقی که امیدوارم ادامه داشته باشد.

هر مهمان، یک رویکرد

اما از آنجا که برنامه هر بار با موضوع و چهره های مختلفی روی آنتن می رود، شیوه تعامل و برخورد با مهمان ها هم از موضوعاتی است که او به عنوان مجری در هر قسمت با آن دست و پنجه نرم می کند، جریانی که شرافتی درخصوص آن معتقد است: واقعیت این است که برای همه درها یک کلید جواب نمی دهد و به تعداد تک تک مهمانانی که به برنامه می آیند باید رویکردی را برای اجرا و تعامل در نظر گرفت. گاهی بنا به موضوع من بیشتر راوی هستم و در موارد دیگر باید با سوالاتی که مطرح می کنم زوایای مختلف موضوع را بررسی کنیم، به همین دلیل همه چیز به این بستگی دارد که مهمانمان کیست و هدفمان در آن برنامه چیست؟ آیا فقط می خواهیم طرح موضوع کنیم؟ پیامی را منتقل کنیم یا موارد دیگری که هر کدام رویکر مجری را شکل می دهد.

گفت وگوی چالشی در فضایی که چارچوب های مشخص و کمی متمایز با دیگر برنامه ها دارد هم مساله دیگری بود که شرافتی در پاسخ به این که چنین جریانی محدودش نمی کند، بیان کرد: من فکر می کنم که هر رسانه ای بیشتر از هر چیز دیگری باید بدون سوگیری به مخاطبش نسبت به دغدغه های حال حاضر آگاهی دهد. در این بین مردم به اندازه کافی دردسر دارند و در شرایطی که هستیم از اقتصادی گرفته تا اجتماعی و... پر از تنش و استرس هستند، حال اگر برنامه ای در ساعت 9 شب این موضوع را تشدید کند، اتفاق خوشایندی نیست، به همین دلیل بیشترین رسالت در انتهای الوند آگاهی دادن و سوال ایجاد کردن است.

او اضافه کرد: ما خیلی وقت ها نسبت به یک پدیده حتی سوال درست هم نداریم، موضوعی که می تواند به ما جهت دهد تا در هر شرایطی رفتار مناسبی که باید را انجام دهیم. من هم در این فضا هر سوالی که گاهی حتی چالش برانگیز هم بوده را پرسیده و از این جهت خودمان را محدود نکرده ایم.

احترام به مخاطب

او درباره بازخوردهایی که گرفته هم گفت: این برنامه هنوز در حد یک نهال است و شاید در ادامه قوام بیشتری پیدا کند، همچنین ما در حال پشت سرگذاشتن روزها و ماه های پربحرانی هستیم، جریانی که از آنجا که این برنامه اجتماعی است، گاهی فضای آن را هم تحت تاثیر قرار می دهد، به همین دلیل لازم است که این برنامه سیر طبیعیش را طی کند تا در ادامه بشود درباره بازخوردها بیشتر صحبت کرد.

شرافتی در آخر هم گفت: ویژگی این برنامه و پیش از آن سعادت آباد، احترام به مخاطب است. حتما همکاران من در شبکه های دیگر هم این ارزش را مدنظر قرار می دهند اما ما هم سعی کردیم که به این موضوع در همه برنامه ها توجه ویژه ای داشته باشیم.