آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

بهینه سازی پالایشگاه های کشور نیازمند 10 میلیارد دلار

ایرنا : وزیر نفت گفت: اگرچه برای بهینه سازی تمام پالایشگاه های کشور طراحی های لازم انجام شده است، اما این کار به 10 میلیارد دلار تامین منابع نیاز دارد که در شرایط تحریم امکان پذیر نیست.

بیژن زنگنه دیروز دوشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد تامین نفت کوره کم سولفور با توجه به استانداردهای IMO از ابتدای سال 2020 برای کشتی ها و نفتکش های ایرانی، تاکید کرد: در سال 2017 تولید نفت کوره جهان حدود یک میلیون تن در روز بوده که کمتر از 2 درصد آن را نفت کوره با سولفور 5/ 0 درصد تشکیل می داده و با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته است. همچنین حدود دو سوم تولید نفت کوره جهان با گوگردی بالای 5/ 2 درصد تولید شده که با توجه به این استانداردها، میزان گوگرد باید به زیر نیم درصد کاهش پیدا کند. همین امر سبب شده تا قیمت نفت کوره با سولفور بالا به نصف کاهش پیدا کند و در مقابل نفت کوره کم سولفور به قیمت های گازوئیل نزدیک شود.

به گفته زنگنه، در ایران در شرایطی که پالایشگا ه ها در شرایط عادی کار کنند، مقدار نفت کوره تولیدی 40 هزار تن خواهد بود که 13 هزار تن آن در پالایشگاه آبادان تولید و البته دوباره تصفیه می شود. وی ادامه داد: راه حل اصلی برای تامین گوگرد با سولفور پایین، بهینه سازی پالایشگاه های کشور است که در این زمینه این کار در پالایشگاه آبادان در دست اجرا است، اما در پالایشگاه اصفهان نیمه کاره رها شده است.

زنگنه با بیان اینکه پالایشگاه های دیگر نیز طرح های بهینه سازی دارند، تاکید کرد: برای اجرای طرح های بهینه سازی نیازمند اعتباری 10 میلیارد دلاری هستیم؛ اما نمی توان در شرایط تحریم این اعتبار را تامین کرد.وی با تاکید بر اینکه با اجرای این استانداردها، قیمت نفت کوره کم سولفور به شدت بالا می رود و این واقعیت بازار است، گفت: به دنبال آن، قیمت خدمات کشتیرانی نیز افزایش پیدا می کند. وزیر نفت با بیان اینکه به جز تامین سوخت کم سولفور، راه حل های دیگری نیز داریم، ادامه داد: یکی از این راه ها استناد به بند دوم مقرره 18 کنوانسیون مارپل است که به عنوان راهکار موقت امکان استفاده از سوخت با گوگرد بالا را فراهم می کند. همین طور جمهوری اسلامی به دلیل شرایط تحریم می تواند از این شرایط استفاده کند.

زنگنه تاکید کرد: اکنون امکان تولید ماهانه 40 تا 50 هزار تن نفت کوره با گوگرد پایین در پالایشگاه ها وجود دارد و پالایشگاه ها این سوخت را به قیمت بین المللی به مشتریان می فروشد و این سوخت تامین شده است.وی با اشاره به اینکه سوخت از بیرون ایران نیز قابل تامین است، گفت: بنابراین رعایت این استانداردها اختلالی در سیستم کشتیرانی و نفتکش ایران ایجاد نخواهد کرد.وزیر نفت افزود: اگر نمایندگان می خواهند یارانه به سوخت کشتی ها تعلق بگیرد باید از این منابع محدود در بودجه 2 هزار میلیارد تومان اختصاص دهند، در غیر این صورت من اجازه ندارم قیمت تولید را از قیمت جهانی کمتر بفروشم.در پایان این جلسه اگرچه نماینده سوال کننده از پاسخ های وزیر نفت قانع نشد، اما نمایندگان مجلس رای به قانع شدن دادند.

رکورد تازه مصرف روزانه گاز خانگی

ایرنا : سرپرست مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه مصرف خانگی و تجاری گاز طبیعی با عبور از مرز روزانه 573 میلیون مترمکعب، رکورد تازه ای ثبت کرده است، گفت: ادامه این روند سبب ایجاد محدودیت برای گازرسانی به بخش های صنعتی و نیروگاهی می شود.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، غلامرضا مشایخی با اعلام این خبر گفت: با توجه به موج شدید سرمایی که در روزهای اخیر، بخش وسیعی از کشور را فراگرفته است و نیز بارش هایی که به ویژه در شرق، غرب و مرکز کشور داریم، مصرف بخش خانگی گاز طبیعی به شدت بالا رفته و به روزانه 573 میلیون مترمکعب رسیده است که عدد بسیار بالایی به شمار می آید.

وی ادامه داد: اگرچه ما به همه هموطنان این نوید را می دهیم که در بخش های صنایع بالادستی، تولید، انتقال و توزیع با آمادگی کامل، شبانه روز فعال هستیم تا بتوانیم گاز را به صورت ایمن و پایدار در سراسر کشور توزیع کنیم و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد؛ اما از همه مشترکان انتظار داریم در این زمینه به ما کمک کنند. به گفته سرپرست مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، لازم است مشترکان گاز طبیعی از گرم کردن محیط هایی که استفاده نمی کنند، بپرهیزند و دمای رفاه را 18 تا 22 درجه نگه دارند تا شرکت ملی گاز ایران افزون بر خدمات دهی مطلوب به مردم به بخش های نیروگاهی، تولیدی و صنعتی نیز گاز را با جریانی ایمن و پایدار عرضه کند. این درحالی است که گازرسانی به بخش خانگی همواره در اولویت این شرکت قرار دارد.

وی درباره آمار گازرسانی توضیح داد: اکنون به حدود 30 هزار روستا با 6/ 4 میلیون خانوار و یک هزار و 184 شهر با 18 میلیون خانوار گازرسانی شده است. همچنین توسعه شبکه گاز برای بخش های تولید، صنایع و نیروگاهی نیز پیوسته ادامه دارد. مشایخی با تاکید بر لزوم مصرف بهینه گاز طبیعی و رعایت نکات ایمنی، درباره تامین گاز مورد نیاز بخش صادراتی کشور اظهار کرد: در بخش صادرات ما همچنان به تعهد خود عمل می کنیم و جای هیچ نگرانی نیست؛ اما در بخش صنعت، اگر مردم به ما کمک نکنند مجبور هستیم برای گرم نگه داشتن خانه های آنان، گاز صنایع و دیگر بخش ها را محدود کنیم