آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
سیاست گذاری
۶

خبر

آیین نامه نحوه شناسایی خانوارهای مشمول یارانه معیشتی ابلاغ شد

معاون اول رئیس جمهور آیین نامه اجرایی نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت کمک حمایت معیشتی را به منظور تعیین نحوه بازتوزیع منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین بین خانوارهای مشمول ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «دفتر هیات دولت»، هیات وزیران در جلسه 15 دی 1398 به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، آیین نامه اجرایی نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت کمک حمایت معیشتی را تصویب کرد. بسته حمایت معیشتی، 100 درصد وجوه حاصل از افزایش قیمت بنزین موضوع شورای عالی هماهنگی اقتصادی (سران قوای سه گانه) است که مطابق با ضوابط این آیین نامه به خانوارهای هدف پرداخت می شود. مطابق این آیین نامه، بسته حمایت معیشتی به خانوارهای یک نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه به ترتیب 40 و 480 میلیون ریال، دونفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه 50 و 600 میلیون ریال، سه نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه 60 و 720 میلیون ریال، چهارنفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه 70 و 840 میلیون ریال و پنج نفر و بیشتر با حداقل درآمد ماهانه و سالانه 80 و 960 میلیون ریال تعلق نمی گیرد. همچنین خانوارهایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور «همزمان» یا دارای دو واحد ملکی هستند، خانوارهای دارای ملک به ارزش 12 میلیارد ریال در تهران و کلان شهرها و 9 میلیارد ریال در سایر شهرستان ها، دارای خودروی سواری به ارزش بیش از 3 میلیارد ریال یا خودروی عمومی با ارزش بیش از چهار میلیارد ریال، خانوارهای دارای بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی، کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه پرداز و گیرندگان تسهیلات بانکی جمعا به مبلغ بیش از سه میلیارد ریال که درحال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول بسته معیشتی نمی شوند. مبلغ بسته حمایت معیشتی به صورت ماهانه به خانوارهای یک نفره مبلغ 55 هزار تومان، دونفره مبلغ 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهارنفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان تعلق می گیرد. نحوه احراز میزان درآمد و تعیین خانوارهای هدف براساس دستورالعملی است که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ می شود.

شورای عالی کار در سال 99 به دنبال تامین مسکن کارگران است

ایرنا: عضو کارفرمایی شورای عالی کار گفت: شورای عالی کار برای سال 99 به دنبال ایجاد راهکاری است که بتواند با کمک دولت برای کارگران و اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه مسکن تامین کند. علی اصغر آهنی ها افزود: موضوعی که برای سال 99 در دستور شورای عالی کار قرار گرفته، تامین مسکن برای اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه است که البته در این خصوص تاکنون پیشنهادات فراوانی ارائه شده است.

وی احیای تعاونی ها و اتحادیه ها را عامل مهمی در تامین مسکن کارگران و کارکنان عنوان کرد و گفت: اگر دولت در این راستا حمایت کند و تسهیلات کم بهره در اختیار تعاونی ها قرار دهد، می توان تا حد بسیاری مشکلات مسکن را برطرف کرد. آهنی ها یادآورشد: یکی از پیشنهادات اصلی برای تامین مسکن، ایجاد سامانه ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که بتواند با ثبت نام به روز متقاضیان مسکن، اطلاعات را به وزارت راه وشهرسازی انتقال داده و این وزارتخانه نیز با توجه به زمین ها و همکاری انبوه سازان به ساخت مسکن اقدام کند. عضو شورای عالی کار کشور، موضوع دیگر این شورا را تامین بسته خوراکی متناسب با ارز 4200 تومانی عنوان و اظهار کرد: تهیه سبد خوراکی خانوار برای کارگران در سال 99 از مهم ترین مواردی است که در دستور کار قرار دارد. آهنی ها تصریح کرد: نبود سیستم توزیع مناسب برای عرضه کالاهای خوراکی بین اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه باعث شده تا این افراد متحمل هزینه های سنگین شوند.

کاهش رشد اقتصادی انگلیس در آستانه برگزیت

گزارش دفتر آمار ملی انگلیس که روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور در آستانه خروج از اتحادیه اروپا به پایین ترین حد در نزدیک به هفت سال گذشته رسیده است.

براساس این گزارش تولید ناخالص داخلی انگلیس در ماه های سپتامبر و اکتبر گذشته 1/ 0 درصد رشد داشته که این میزان ضعیف تر از پیش بینی های صورت گرفته است. در همین حال آمارها نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی ماه نوامبر انگلیس 3/ 0 درصد کاهش یافته که این میزان کمترین حد نسبت به سال 2012 میلادی به شمار می رود. راب کنت اسمیت رئیس دفتر آمار ملی انگلیس می گوید رشد اقتصادی ماه نوامبر در بخش خدمات منفی 3/ 0 درصد بوده و این درحالی است که ماه قبل از آن 3/ 0 درصد گزارش شده بود. به گفته او، سایر بخش ها از جمله حوزه صنعت، علم و فناوری و تجارت های کلان هم رشد منفی اقتصادی تجربه کرده است. جاون هاوکسوورث تحلیلگر ارشد اندیشکده پی دبلیوسی هم معتقد است که رشد اقتصادی انگلیس در پاییز دچار رکود شده است. این وضعیت، ارزش پوند انگلیس را نیز با کاهش مواجه کرده و کارشناسان پیش بینی می کنند که مقامات بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره بین بانکی را کاهش دهند. نرخ بهره بین بانکی انگلیس پس از نزدیک به یک دهه در نوامبر سال 2017 میلادی از 25/ 0 درصد به 5/ 0 درصد افزایش یافت. بانک مرکزی انگلیس به تبع افزایش نرخ بهره بین بانکی در آمریکا، در سال 2018 تصمیم گرفت که نرخ بهره در این کشور را 25/ 0 درصد دیگر افزایش و به 75/ 0 درصد برساند.

نشریه گاردین چندی پیش با مروری بر تحولات سیاسی و اقتصادی انگلیس در آستانه خروج از اتحادیه اروپا گزارش داد که این کشور در مسیر تجربه ضعیف ترین رشد اقتصادی قابل پیش بینی پس از پایان جنگ جهان دوم و دوران رکود اقتصادی اروپا قرار دارد. تحقیقات این نشریه از روند فعالیت های تجاری در انگلیس نشان می دهد که عملا رشد اقتصادی در سه ماه سال جاری میلادی (2019) متوقف شده است. بازار کار علائم استرس نشان می دهد و بدهکاری عمومی با شتاب زیادی رو به افزایش است. در حالی که آمار خرید و فروش در بازار خرده فروشی کاهش قابل توجهی را تجربه کرده،  شرکت های بازرگانی نیز از دو ماه پیش به دلیل ابهامات سیاسی ناشی از انتخابات پارلمانی و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دست از سرمایه گذاری کشیده اند، بانک مرکزی انگلیس نیز پیش بینی خود را در رابطه با رشد اقتصادی این کشور کاهش داده است. «اندرو سنتانس» عضو پیشین کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس در یادداشتی برای گاردین نوشته است که سایه تاریک برگزیت همچنان بر آینده اقتصادی این کشور گسترده است.

کمک رسانی رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به سیل زدگان

همزمان با وقوع سیل در برخی نقاط استان سیستان وبلوچستان اولین محموله امدادی ستاد اجرایی فرمان امام در هفت نقطه استان توزیع شد. محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با صدور دستوری به زیرمجموعه های ستاد، خواستار بسیج امکانات و اعزام نیروهای امدادی و جهادی و ارسال کمک های ضروری برای یاری رساندن به مردم آسیب دیده از سیل شد. بنابراین گزارش، یکشنبه شب هفته جاری، اولین محموله امدادی ستاد شامل مواد غذایی، دارویی و اقلام ضروری شامل پتو و چادر در 7نقطه استان توزیع شد و محموله دوم هم به زودی توزیع خواهد شد. این گزارش می افزاید نماینده رئیس ستاد اجرایی فرمان امام نیز صبح امروز با حضور در روستاهای سیل زده از نزدیک از حجم آسیب ها بازدید و با مردم این مناطق گفت وگو کرد. با دستور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام قرارگاه جهادی و امدادی ستاد اجرایی در سیستان وبلوچستان آبان امسال افتتاح شد که قابلیت پشتیبانی امدادی، غذایی و دارویی از 15هزار نفر در یک هفته راهنگام وقوع شرایط بحرانی مانند سیل اخیر را دارد.