آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
سیاست گذاری
۶
خارج از معمول

قاچاق بیش از دو میلیارد دلاری لوازم خانگی

یک کارشناس اقتصادی گفت که در خوش بینانه ترین حالت قاچاق لوازم خانگی 1/ 2 میلیارد دلار در کشور است که درصورت جلوگیری از قاچاق، می توان 53 هزار شغل در این حوزه به طور مستقیم ایجاد کرد. به گزارش «ایسنا» رسول جمشیدی - کارشناس اقتصادی - با تاکید بر 1/ 2 میلیارد دلار برآورد حجم قاچاق لوازم خانگی در کشور، تصریح کرد: این تخمینی است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده است.

اما با توجه به ممنوعیت ورود لوازم خانگی به کشور و وجود لوازم خانگی های به روز در بازار، حجم قاچاق بیش از این میزان است. وی گفت: ما در کشور در حوزه لوازم تصویری مانند تلویزیون به 3/ 2 میلیون دستگاه نیازمندیم. در سال 1396 حدود 3/ 1 میلیون دستگاه تولید داخل داشتیم. بنابراین با توجه به واردات اندک قانونی، حدود 890 هزار دستگاه تلویزیون به صورت قاچاق وارد کشور شده است که حدود 40درصد بازار را تشکیل می دهد. جمشیدی افزود: در حوزه یخچال فریزر نیز همین مشکل وجود دارد. تقریبا 2 میلیون دستگاه نیاز بازار است که از میزان، 128 هزار دستگاه به صورت قانونی وارد و یک میلیون دستگاه نیز در داخل تولید می شود. مابقی نیز که 40درصد نیاز بازار را تشکیل می دهد (حدود 850 هزار دستگاه) به صورت قاچاق تامین می شود. این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در سه سال اخیر برخورد جدی با عرضه کنندگان لوازم خانگی قاچاق نداشته ایم. براساس گزارش گمرک در سال 1395، 5 میلیون دلار تلویزیون به ایران وارد شده ولی براساس گزارش کشورهای صادرکننده این میزان بیش از 380 میلیون دلار است. جمشیدی با حضور در برنامه «پایش» با بیان اینکه درحال حاضر شرکت های لوازم خانگی کره جنوبی ارتباط خودشان را با ایران قطع کرده اند، گفت: همین شرکت ها حاضر شده اند در سال 1398 و 1399 عوارض مغازه هایی که تابلو با برند آنها دارند را پرداخت کنند. حال این سوال به وجود می آید که چگونه محصولات این شرکت ها با وجود قطع ارتباط رسمی، به ایران می رسد؟ وی افزود: این شرکت ها با حفظ تبلیغاتشان، درحال دور زدن کشور هستند بدین صورت که با عدم پرداخت تعرفه های گمرکی و ارائه نکردن خدمات پس از فروش، به فعالیت در بازار لوازم خانگی ادامه می دهند. کارشناس اقتصادی گفت: در حوزه قانون گذاری قوانین خوبی داریم اما اجرا نمی شوند. نمونه آن ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا است که سال 1396 همه واردکنندگان را موظف کرده برچسب های شناسه کالا و کد رهگیری برای محصولات بگیرند. جمشیدی افزود: با شناسه کالا، مدل و مشخصات دستگاه را می توان متوجه شد و با کد رهگیری از اصالت کالا اطمینان حاصل کرد. بیشتر دغدغه دولت در عدم مبارزه با قاچاق این لوازم التهاب بازار است که البته چاره دارد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: باید به واردکنندگان اصیل اجازه واردات داده شود. البته تولیدکنندگان داخلی ادعا دارند که می توانند نیاز داخل را تامین کنند. وی ادامه داد: خیلی از برندهای کره ای درحال حاضر در داخل کشور تولید می شوند و قطعات اصلی آن به صورت واردات تامین می شود. از نظر کیفی نیز تولیدات داخلی با خارجی تفاوت اندکی دارد اما تاثیرگذار نیست. جمشیدی با بیان اینکه در سال 1396 همه تولیدکنندگان ملزم شدند شناسه کالا را بر روی محصولاتشان درج کنند، گفت: تا مرداد 1398 به آنها فرصت داده شد این کار را انجام دهند، اما هنوز انجام نشده است. ما تا برخورد با متخلفان نداشته باشیم، کاهش قاچاق صورت نمی گیرد. اما در سطح عرضه برخوردی از سوی بازرسان و نهادهای محصول مشاهده نمی کنیم. وی افزود: محروم شدن مردم از خدمات پس از فروش کالاهای لوازم خانگی یکی از نتایج عدم اجرای قانون است.