آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
خودرو
۱۶

رویداد

تشکیل کمیته ویژه برای خودروهای دپویی

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور : بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور از تشکیل کمیته ویژه بررسی مشکلات خودروهای بلاتکلیف در گمرکات کشور به دستور رئیس جمهوری خبرداد و افزود: بر اساس بررسی های اولیه میدانی وزارت کشور و گزارش تکمیلی وزارت امور اقتصادی و دارایی، هم اکنون حداقل پنج هزار و 108 دستگاه خودرو، به دلایل مختلف در تعدادی از گمرکات کشور بلاتکلیف مانده اند.وی ادامه داد: این خودروها به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاص برخی از استان ها، در حال استهلاک شدید و کاهش قیمت هستند که به منظور تعیین تکلیف قانونی خودروهای مذکور، پیشنهاد تشکیل «کمیته ویژه ای با مسوولیت معاون اقتصادی رئیس جمهور و عضویت دستگاه های ذی ربط»، از سوی وزیر کشور به حضور ریاست محترم جمهوری ارائه شد.دین پرست تاکید کرد: هدف این است که با اتخاذ تدابیر ملی و تمهیدات لازم، ظرف مدت یک ماه نسبت به تعیین تکلیف خودروهای موصوف اقدام شود. به گفته وی، رئیس جمهور ضمن موافقت با پیشنهاد وزیر کشور، موضوع را جهت اقدام فوری به معاون اقتصادی رئیس جمهور ابلاغ کرده است.

لزوم ارائه تسهیلات به متقاضیان خودروهای دوگانه سوز

خانه ملت : عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: دوگانه سوز کردن خودروها علاوه بر کمک به مشتریان در وضع نامناسب اقتصادی کنونی، مصرف بنزین را نیز کاهش داده و به دنبال آن از آلودگی هوا کاسته می شود.

هدایت الله خادمی با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن منابعی برای ارائه تسهیلات و وام به متقاضیان دوگانه سوز کردن خودروها در لایحه بودجه سال 99، گفت: با توجه به افزایش قیمت بنزین، تقاضا برای دوگانه سوز کردن خودروها افزایش یافته است، به همین دلیل ارائه تسهیلات کم بهره به مشتریان ازسوی بانک ها برای دوگانه سوز کردن خودروها ضروری است.وی ادامه داد: ایران دومین تولیدکننده گاز جهان به حساب می آید، بنابراین سوختی در دسترس است و طبعا با توجه به این شرایط، کمک به گازسوز کردن خودروها کار غیرممکنی برای دولت نخواهد بود. وی افزایش جایگاه های سوخت و دوگانه سوز کردن خودروها را ازجمله اقدامات ضروری برای افزایش استفاده از این سوخت دانست و گفت: کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 باید منابعی را برای دوگانه سوز کردن خودروها و ارتقای جایگاه های CNG در نظر بگیرد، چه آنکه کم کاری در این زمینه مشهود است. عضو کمیسیون انرژی مجلس در نهایت ایجاد زیرساخت ها، کاهش هزینه های دوگانه سوز کردن خودروها و پرداخت وام را از عوامل اصلی تسریع تغییر سوخت خودروها از بنزین به گاز دانست.

خطر خودروهای برقی برای اشتغال آلمانی ها

ایرنا : یک رسانه آلمانی نوشت: در صورتی که این کشور تا سال 2030 به سوی تولید و استفاده انبوه از خودروهای برقی برود، بیش از 400 هزار فرصت شغلی با خطر نابودی مواجه خواهد شد.روزنامه آلمانی «هندلز بلات» (Handelsblatt) می نویسد: با تحقق یافتن تولید انبوه و استفاده عمومی از خودروهای برقی، تنها در بخش خط تولید موتور خودرو (موتورهایی با سوخت فسیلی) در آلمان، حدود 88 هزار فرصت شغلی از بین خواهد رفت، زیرا در موتور خودروهای برقی، قطعات کمتری نسبت به موتورهای معمول به کار برده می شود. بر اساس این گزارش، نسل خودروهای برقی به گونه ای خواهند بود که به میزان خودروهای کنونی، به سرویس و خدمات مراقبت نیاز نخواهند داشت و این نیز دلیل دیگری برای از بین رفتن تعداد زیادی از فرصت های شغلی است. این گزارش حاکی است در سال 2018 میلادی در بخش صنعت خودرو آلمان 834 هزار فرصت شغلی به وجود آمد که این میزان نسبت به سال 1991 میلادی بسیار چشمگیر بود.

دریافت گواهی ثبت نرم افزار بومی «تام اسکادا»

ایکوپرس : نرم افزار TAM SCADA با تکیه بر تجربه و دانش کارشناسان شرکت تام ایران خودرو طراحی و بومی سازی شده است. در سال 1392 به دنبال شدت گرفتن محدودیت های ناشی از تحریم نرم افزارهای اسکادای خارجی، تصمیم بر تولید این نرم افزار گرفته شد ضمن اینکه مشکلات ناشی از نفوذپذیربودن نرم افزارهای خارجی، نیاز به بومی سازی چنین نرم افزاری را جدی تر می کرد.با به کارگیری آخرین تکنولوژی های طراحی و راهکارهایی از جمله کدگذاری، قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری نرم افزار «تام اسکادا» بهینه شده است. به علاوه امکان نظارت کاربران را به طرق مختلف از کامپیوترهای شخصی گرفته تا موبایل و تبلت به راحتی فراهم می کند.این نرم افزار که هم اکنون برای مانیتورینگ خط G2-1 سالن پرس شماره3 ایران خودرو به کار گرفته شده، پس از تحلیل نموداری و آنالیز اطلاعات به دست آمده از پایش این خط درخصوص زمان های توقف، میزان و دلایل آن، قابلیت افزایش راندمان کاری خط تا میزان 50 درصد را تشخیص داده که در مقیاس صنعتی مقدار قابل توجهی است.