آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
رسانه: دور دنیا
۸

نظرسنجی های موسسات آمریکایی، درباره تبعات ترور سردار سلیمانی چه می گوید؟

سایه سلیمانی برسر کاخ سفید

زهرا ساختمانیان

طی روزهای اخیر و متعاقب ترور و شهادات سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، نظرسنجی های متفاوتی در داخل ایالات متحده و در حوزه امنیت داخلی و خارجی این کشور صورت گرفته و منتشر شده است. به عنوان مثال، در آخرین نظرسنجی شبکه خبری ای بی سی و موسسه آیپسوس،56درصد آمریکایی ها با اقدامات ترامپ در ارتباط با وضعیت فعلی ایران مخالفت کرده اند. به صورت مشخص، در قبال واقعه شهادت سردار سلیمانی و تاثیر آن بر احساس امنیت شهروندان آمریکایی نیز نتیجه نظرسنجی به هیچ عنوان وفق مراد ترامپ و همراهانش نبوده است.

براساس همین نظرسنجی، 52درصد آمریکایی ها می گویند با ترور سردار سلیمانی، امنیت آمریکا کاهش یافته، 25درصد به نقطه مقابل این گزاره معتقدند و 22درصد نیز بر این باورند که این اقدام تاثیری بر امنیت ایالات متحده نداشته است. به عبارت بهتر، تنها یک چهارم از شهروندان آمریکایی معتقدند که اقدام دولت ترامپ در ترور شهید سلیمانی، منجر به ایجاد امنیت برای ایالات متحده شده است. خروجی این نظرسنجی و نظرسنجی های مشابه نشان می دهد که میان انتظار ترامپ از اقدام تروریستی اخیر خود و خروجی رفتاری حاصله در فضای داخلی آمریکا تناسبی وجود ندارد. نکته حائز اهمیت دیگر این که تنها حدود 27درصد شهروندان آمریکایی، از عدم نگرانی مطلق یا نسبی خود در خصوص جنگ با ایران خبر داده اند و 73درصد دیگر، در این خصوص احساس نگرانی کرده اند. به عبارت بهتر، حتی بسیاری از طرفداران حزب جمهوریخواه نیز در کنار دموکرات ها و افراد مستقل در ایالات متحده، نسبت به عواقب و آثار تقابل نظامی ایالات متحده و ایران احساس ناامنی و وحشت می کنند.

 نظرسنجی نگران کننده

در میان نظرسنجی هایی که پس از شهادت سپهبد سلیمانی در آمریکا منتشر شده است، نظرسنجی مشترک روزنامه یواس ای تودی و آیپسوس به مراتب برای کاخ سفید تکان دهنده تر است. نظرسنجی روزنامه یواس ای تودی از این بابت برای ترامپ دارای اهمیت است که در تعیین جامعه هدف خود در نظرسنجی ها، سعی دارد اصل بی طرفی سیاسی را رعایت کند. حتی در آذر ماه امسال، روزنامه یواس ای تودی، از پیشتازی ترامپ بر نامزدهای احتمالی حزب دموکرات در نظرسنجی های سراسری خود خبر داد. اما این بار نام یواس ای تودی برای ترامپ پیام آور پیروزی یا کسب اقبال عمومی نیست.

در این نظرسنجی که قبل از موشکباران پایگاه اشغالگران آمریکایی در عین الاسد توسط جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، 52درصد شهروندان آمریکایی به ترامپ هشدار داده بودند که سیاست های وی در قبال ایران بدون منطق و عاری از هرگونه مسوولیت پذیری است و 34درصد دیگر معتقد بودند سیاست دولت آمریکا در این خصوص مشکلی ندارد.

 14درصد دیگر در این خصوص نظر خاصی نداشته و همچنان مشغول رصد تنش های جاری در حوزه سیاست خارجی آمریکا تا رسیدن به یک نتیجه بودند. نقطه اوج این نظرسنجی آنجاست که 69درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی، معتقد بودند اقدام آمریکا در ترور شهید سلیمانی به پاسخ نظامی ایران به آمریکا در محدوده و منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) منجر می شود.

63درصد معتقد بودند این حمله می تواند در داخل خاک آمریکا (از سوی ایران) صورت گیرد و 62درصد نیز احتمال آغاز نبرد نظامی (گسترده) میان ایران و آمریکا را قطعی یا نسبتا قطعی می دانستند.

نقطه اوج نظرسنجی، مربوط به قسمتی است که آثار و تبعات اقدام دولت ترامپ در قبال شهادت سردار سلیمانی بر امنیت داخلی ایالات متحده، مورد بررسی و سوال قرار گرفته است. 28درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی، معتقد بودند این اقدام شدیدا امنیت ایالات متحده را تضعیف کرده است. 27درصد دیگر، معتقد بودند که این اقدام تروریستی، به صورت نسبی (و نه مطلق) موجب کاهش امنیت داخلی در ایالات متحده شده است. 21درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی برآوردی از این موضوع نداشتند و 24درصد دیگر، معتقد بودند این اقدام منجر به افزایش امنیت داخلی آمریکا شده است. در میان 24درصد مذکور نیز تنها 9درصد معتقد بودند اقدام تروریستی دولت ترامپ، مطلقا منجر به افزایش امنیت داخلی در آمریکا شده و 15درصد دیگر، معتقد بودند این امر به صورت نسبی و تقریبی، منجر به تقویت امنیت ایالات متحده شده است.

 رمزگشایی از نتایج نظرسنجی

یک رمزگشایی ساده از نتایج نظرسنجی اخیر یو اس ای تودی نشان می دهد که نه تنها رای دهندگان دموکرات و رای دهندگان مستقل نگران عواقب کوتاه مدت و درازمدت اقدام تروریستی ترامپ هستند، بلکه بخش مهمی از رای دهندگان جمهوریخواه (که ظاهرا بیشتر به طیف جمهوریخواهان سنتی وابسته هستند) نتوانسته اند اقدام دولت ترامپ در ترور سردار شهید سلیمانی را هضم کنند. در این میان، اظهارات تبلیغاتی ترامپ، مارک اسپر، رئیس پنتاگون و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هیچ یک تاثیری در اقناع افکار عمومی (و حتی اقناع اکثریت مطلق جمهوریخواهان) در این خصوص نداشته است.  نکته بسیار مهم و حائز اهمیت دیگر این که ترامپ نگران تاثیرگذاری سلبی و بازدارنده این موضوع، بر نظرسنجی های ایالتی و ملی در ایالات متحده آمریکاست. همان گونه که اغلب نظرسنجی ها، خصوصا در ایالات مهم و تعیین کننده مانند میشیگان، ویسکانسین، فلوریدا، کارولینای شمالی و اوهایو نشان می دهد، تا حدود یک هفته قبل (قبل از اقدام تروریستی دولت ترامپ در به شهادت رساندن سردار سلیمانی)، رقابتی بسیار تنگاتنگ میان دموکرات ها و جمهوریخواهان وجود داشته و میزان اختلاف آرای ترامپ و نامزدهای رقیب وی، حدود 2 یا 3درصد (بالاتر یا پایین تر) بوده است. در چنین شرایطی، هرگونه رویگردانی رای دهندگان مستقل یا حتی بخشی از جمهوریخواهان از ترامپ می تواند در نهایت، به شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بینجامد. به عبارت بهتر، ترامپ به شدت نگران است که معیار سیاست خارجی و منطقه ای کاخ سفید در غرب آسیا به پاشنه آشیل وی در رقابت های انتخاباتی سال آینده تبدیل شود. این نظرسنجی ها به خوبی نشان می دهد که قمار خطرناک ترامپ در حوادث اخیر، نه تنها به سود وی تمام نشده، بلکه احتمال رویگردانی شهروندان آمریکایی از سیاست خارجی ترامپ و در نتیجه، کاهش آرای وی در سطوح ایالتی و عمومی را افزایش داده است. در این معادله، ابراز اطمینان کاذب ترامپ نسبت به تحت کنترل بودن و خوب بودن اوضاع نیز نتوانسته است نگرانی شهروندان آمریکایی در قبال عواقب و تبعات عملیات تروریستی اخیر دولت آمریکا را کاهش دهد .

 ترامپ بازی را باخته است

نتایج نظرسنجی های اخیر در ایالات متحده و فراتر از آن، رصد نوع رفتار سیاستمداران آمریکایی در قبال اقدامات تروریستی اخیر دولت ترامپ در منطقه غرب آسیا به خوبی نشان می دهد که دونالد ترامپ عملا بازی را باخته است. بسیاری از سناتورهای حزب جمهوریخواه تا به امروز ترجیح داده اند در خصوص اقدام اخیر ترامپ در ترور شهید سلیمانی واکنشی از خود نشان ندهند و سکوت پیشه کنند. در این میان، جنجال های تبلیغاتی جمهوریخواهان مانند «تد کروز»، «تام کاتن» و «مارک روبیو» نیز نتوانسته است مانع تمرکز شهروندان آمریکایی بر عواقب خطرناک بازی اخیر ترامپ در منطقه غرب آسیا شود. بدون شک در آینده ای نزدیک، این موضوع به عنوان یکی از نمادهای شکست ترامپ در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل، در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری مورد توجه و استناد قرار خواهد گرفت. گویا موشکی که ترامپ در حمله تروریستی خود علیه سردار شهید سلیمانی به کار گرفته بود، با سرعتی زیاد در حال بازگشت به کاخ سفید است.