آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
فرهنگ
۹
پشت صحنه

ای ساحل آرامشم...

هفته پرتلاطم و پرالتهاب گذشته دارد می رود که آرام آرام به سواحل آرامش خودش نزدیک شود. یک هفته پر از حادثه با بسامد بالا که طبعا همه رسانه ها از جمله ما و صفحات فرهنگی جام جم را هم تحت تاثیر خودش قرار داده بود. حالا به تدریج می رود که کمی آرامش و ثبات هم روی خودش را نشان دهد. این وسط آذر مهاجر هم وقت کرده امتحان ‎های دانشگاهش را با موفقیت سپری کند و نفس راحتی بکشد. حالا خودتان را بگذارید جای خبرنگاری که در چنین وضعیت هاگیر واگیر عظمایی، فصل امتحانات حال به هم زن پایان ترمش هم رسیده و باید درس هم بخواند و برود سر جلسه امتحان هم بنشیند.

 و اما بعد... اول از همه برویم سر گزارشی که بچه های سینما در صفحه 11 امروز تدارک دیده اند. قضیه از این قرار است که بچه های سینما متوجه شده اند که حامی مالی امسال جشنواره فیلم فجر، شهرداری تهران خواهد بود. همین هم شد که علی رستگار رفت سراغ مسوولان شهرداری تا جزئیات این مساله را جویا شود. اجمالا به نتایج جالبی رسید. ضمن این قضیه این موضوع هم را هم در دستور بررسی قرار داده که وقتی جایی یا نهادی حامی جشنواره می شود چه وظایفی دارد و همچنین در برابر این وظایف چه فرصت هایی برای بهره برداری تبلیغاتی در اختیار می گیرد.

 در صفحه 12 رفته ایم سراغ یک موضوع جالب. راستش را بخواهید مدتی قبل متوجه شدیم ابومهدی مهندس، مجاهد عراقی که همراه شهید قاسم سلیمانی در حمله نیروهای آمریکایی ترور شد و به شهادت رسید، اردیبهشت امسال سری به نمایشگاه کتاب تهران زده و از تعدادی از ناشران و غرفه ها بازدید کرده. ما هم رفتیم سراغ کسی که موفق شده بود ابومهدی را در نمایشگاه بشناسد و دست او را بگیرد و یک تور نمایشگاه گردی ببرد. محسن دریالعل مدیر انتشارات روایت فتح در صفحه 12 امروز جام جم روایتی از نمایشگاه گردی با ابومهدی المهندس برایمان نوشته. شما را به دیدن صفحه 12 و خواندن این گزارش جذاب دعوت می کنیم. گزارشی که از وجوه دیگری از شخصیت ابومهدی پرده بر می دارد.

 آذر مهاجر هم که روز گذشته، خوشحال و خرم و بعد از پایان امتحان دانشگاه پا به تحریریه گذاشته بود در صفحه امروزش سری به سیستان و بلوچستان و سیل رده ها زده. بله... بله! ما هم در جریانیم که این موضوع ارتباط زیادی با صفحات فرهنگ و هنر ندارد اما مهاجر از زاویه فرهنگی و هنری سراغ موضوع رفته. مهاجر که پی گزارش تصویری های این حادثه بود تا با یکی از عکاسان حاضر در حادثه گفت وگو کند متوجه شد که تا به امروز هر چه منتشر شده توسط عکاسان آماتور و غیرحرفه ای بوده و هنوز عکاس حرفه ای برای روایت موضوع سراغ این منطقه نرفته. همین هم شد یک دستاویز برای یک گزارش که رفته در صفحه 10.