آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۰

2 واکنش متفاوت از کیهان کلهر و نادر مشایخی، بحث بر سر لغو اجراهای صحنه ای موسیقی را داغ کرده است

بار سنگین غم و فرهنگ بارور

خب نمی شود از همه انتظار داشت مثل هم فکر کنند؛ عده ای از هنرمندان در این چند روز تصمیم گرفتند به احترام کشته شده های حادثه هواپیمای اوکراینی اجراهای هنری را لغو کنند و در این میان ممکن است هنرمندی هم ایده دیگری داشته باشد. مثلا یکشنبه شب دو هنرمند گفتند که در این رابطه با لغو برنامه ها موافق نیستند؛ یکی شان کیهان کلهر و آن دیگری نادر مشایخی. آنها در حاشیه تازه ترین کنسرت های خود حرف هایی در این باره زده اند که حالا توجه رسانه ها را جلب کرده و حرف و حدیث هایی را هم ایجاد کرده است.

آن طور که مهر نوشته، این دو هنرمند شناخته شده موسیقی، یکشنبه شب 22 دی در حاشیه تازه ترین کنسرت های خود که در تالار وحدت تهران برگزار شد، از دلایلشان برای برپایی این اجراهای زنده با وجود تصمیم برخی دیگر از هنرمندان برای لغو برنامه های خود سخن گفتند.

 کلهر: با موسیقی می توانیم قابل تحملش کنیم

کیهان کلهر، نوازنده و آهنگساز بین المللی موسیقی کشور که طی هفته های اخیر مشغول برگزاری تور کنسرت های «شهر خاموش» است، یکشنبه شب ضمن ابراز تاسف و عرض تسلیت به مناسبت حادثه تلخ و ناگوار سقوط هواپیمای اوکراینی خطاب به مخاطبانش ضمن اشاره به مخالفتش با برخی اطرافیان که پیشنهاد لغو این کنسرت را به او داده بودند، گفت: ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و می توان گفت خیلی از این ماجراهایی که دیدیم در اختیار خودمان نبود. از سوی دیگر زمزمه هایی از این طرف و آن طرف بود که ما هم باید کار نکرده و کنسرت هم برگزار نکنیم. اما لازم است در اینجا توضیحاتی را پیرامون این مساله ارائه کنم.

او با اشاره به چهار دهه تلاش خانواده موسیقی ایران برای رسیدن به جایگاه امروز، ادامه داد: فکر می کنم در این شرایط ما باید در کنار شما باشیم و از نفس هم استفاده کنیم و به جای عصبانی بودن و پرخاشگری، این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم تا برای همه ما قابل تحمل باشد.

این هنرمند افزود: موسیقی جدی و هنر جدی هیچ گاه نباید تعطیل شود، چرا که کارش به تفکر واداشتن افراد است نه مسائل دیگر. به هر صورت اگر می خواهیم به لحاظ اجتماعی هر قدمی برداریم باید در ابتدا به فرهنگ توجه کرده و آن را بارور کنیم. ما باید ریشه تمام مسائل را در فرهنگ بدانیم. به طور حتم اگر مسائل فرهنگی رو به تحلیل باشد و ما کار نکنیم، خیلی ها از این بابت خوشحال می شوند. به هر حال من باز هم خوشحالم که امشب در خدمت شما هستم و این شانس را دارم که شما عزیزان با این همه گرفتاری اینجا جمع شده اید، تا در کنار هم برای یک ساعت موسیقی جدی گوش کنیم.

 مشایخی: عاطفی تصمیم نمی گیریم

نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر نیز در رویداد شنیداری «میان کنش» که یکشنبه شب 22 دی در تالار وحدت تهران میزبان مخاطبان بود با اشاره به دلایل اجرای زنده این پروژه با وجود برخی واکنش ها، بیان کرد: اسم این رویداد همان گونه که قبلا هم اطلاع رسانی شده بود، «میان کنش» است و این میان کنش وقتی اتفاق می افتد که بتوانیم زمان را فشرده کنیم. تا بتوانیم نشان دهیم می توان جور دیگری زندگی را تماشا و زمان را تجربه کرد.

او افزود: ما این رویداد را به همین دلیل برگزار می کنیم چون اعتقاد داریم می توان در تمام موقعیت ها عاطفی تصمیم نگرفت و برخورد درستی با ماجرا داشت. البته در این مجال غم بزرگی را که در بچه های ارکستر وجود دارد نیز اعلام می کنم، چرا که برای هموطنان عزیزمان در ماجرای سقوط هواپیما اتفاق تلخ و ناگواری افتاده است که فکر می کنم یک دقیقه سکوت برای این عزیزان خوب باشد.