آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
سیاست
۲

تشییع شایسته سردار به دلیل استقبال مردم در مشهد مراسم وداع در تهران لغو شد

ایران همچنان عزادار فرمانده شهید سپاه قدس است. روز گذشته هزاران نفر در اهواز و مشهد میزبان پیکر سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون سازمان نیروهای مردمی عراق بودند که به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه در مسیر فرودگاه بغداد ترور شدند و به شهادت رسیدند. استقبال اهوازی ها و مشهدی ها از شهدا چنان بود که باعث شد مراسم وداع مردم تهران که قرار بود در مصلی باشد، لغو شود. بر همین اساس روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد: «با توجه به حضور پرشکوه، حماسی و میلیونی مردم مومن، انقلابی و ولایتمدار مشهد مقدس در مراسم تشییع پیکر مطهر سردار سلیمانی و همراهانش و طولانی شدن این آیین، ضمن قدردانی از احساسات قابل تحسین و بی نظیر مردم شریف و قدرشناس تهران به آگاهی می رساند آیین وداع با پیکر مطهر سپهبد شهید قاسم سلیمانی که قرار بود یکشنبه شب در مصلای تهران برگزار گردد، به دلیل دیر رسیدن پیکر برگزار نخواهد شد و ان شاءالله وعده تمامی شیفتگان و عاشقان این سردار سربلند و رزمندگان جبهه مقاومت صبح دوشنبه در دانشگاه تهران می باشد».

 وداع بی سابقه مردم خوزستان با سردار سلیمانی

صبح روز گذشته مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش از ساعت هفت صبح در میدان مولوی اهواز با نوحه سرایی آغاز شد. همه ادارات، مدارس و دانشگاه های سراسر خوزستان روز گذشته تعطیل بودند. پس از ورود، پیکر شهید سلیمانی و یاران شهیدش در فرودگاه بین المللی اهواز مورد استقبال مسئولان این استان قرار گرفت. سپس پیکر این شهیدان با استقبال هزاران نفر از مردم این استان از چهارراه نادری به سمت چهارراه آبادان در اهواز تشییع شد. به گزارش ایلنا، جمعیت گسترده ای از مردان و زنان به همراه کودکان و میان سالان به همراه جانبازان، ایثارگران، معلولان و نیز عشایر در این مراسم باشکوه حضور داشتند و با سردادن شعارهایی جنایت آمریکایی ها در عراق را محکوم کردند. آنها در شعارهایی به زبان های فارسی و عربی، خواهان انتقام خون شهیدان بودند. عده ای از مردم از استان هایی همچون فارس، اصفهان، کهگیلویه وبویراحمد، ایلام و همدان در مراسم حضور داشتند. استقبال چنان بود که به دلیل حضور گسترده جمعیت، مسیرها مسدود شد و انتقال پیکر شهدای به کندی انجام شد. در نهایت خودروی حامل پیکر سردار شهید سلیمانی و شهدای حمله تروریستی آمریکا پس از حضوری باشکوه در شهر اهواز و مصلای این شهر، به سمت فرودگاه اهواز تشییع و در ساعت 13 به سمت مشهد مقدس رهسپار شد.

 تشییع باشکوه سردار سلیمانی در مشهد

قرار بود مراسم تشییع پیکر این شهدا ساعت 12 برگزار شود اما به دلیل استقبال باشکوه مردم، مراسم تشییع پیکر این شهید در اهواز با دو ساعت تاخیر برگزار شد. با ورود پیکر شهید سردار سلیمانی به  فرودگاه شهید هاشمی نژاد در مشهد صدها نفر از مردم و مسئولان لشکری و کشوری استان خراسان رضوی برای استقبال از پیکر شهدای مقاومت در فرودگاه حضور یافته بودند. آیت الله علم الهدی، امام جمعه مشهد، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام مروی، تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم حضور داشتند. سپس مراسم تشییع پیکر این شهیدان با حضور پرشور مردم از میدان 15 خرداد مشهد به سمت حرم رضوی آغاز شد. مردم شعار می دادند: «یا حسین»، «مرگ  بر آمریکا». خیل جمعیت عزادار خراسانی با نوحه خوانی و عزاداری با سردار رشید اسلام و همراهانش وداع و پیکر این شهیدان را مشایعت کردند. شماری از عزاداران نیز با در دست داشتن تصاویری از سردار سلیمانی و دیگر شهدا در این مراسم حضور داشتند. قرار بود پیکر شهدا از ورودی باب الرضا وارد حرم رضوی شود اما مردم از ورودی های مختلف خود را به صحن جامع رضوی رسانده بودند. خادمان حرم مطهر رضوی نیز از صبح‎ دیروز صحن جامع رضوی را آماده کرده بودند. پیکر شهید سردار سلیمانی و هم رزمانش حوالی ساعت 9 شب وارد حرم مطهر رضوی شد.

 عزاداری مردم تهران در مصلی

با وجود اعلام روابط عمومی کل سپاه مبنی بر لغو مراسم دیشب وداع با پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی در مصلی تهران به علت طولانی شدن مراسم تشییع در مشهد، مراسم عزاداری برای این شهدا در مصلای تهران برگزار شد. به گزارش ایسنا، مردم با سردادن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «ای لشکر صاحب زمان آماده باش آماده باش» بر انتقام سخت از آمریکا به جهت اقدام تروریستی اش در به شهادت رساندن سردار سلیمانی تاکید کردند. محسن رضایی در این مراسم به سخنرانی پرداخت.

  گرامیداشت سردار سلیمانی در دفتر آیت الله علوی گرگانی

مراسم گرامیداشت یاد سردار سلیمانی در دفتر آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید قم برگزار شد. استادان برجسته حوزه علمیه، طلاب و روحانیون و اقشار مختلف مردم نیز در این مراسم حضور داشتند.

 حضور شمخانی در منزل  شهید سلیمانی

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی روزگذشته در منزل شهید قاسم سلیمانی حضور یافت.  و با خانواده این شهید دیدار کرد. همچنین به گزارش فارس، رئیس مجلس نیز ظهر دیروز با حضور در منزل شهیدان سلیمانی، ابومهدی و پورجعفری با خانواده این شهدا دیدار کرد. علی لاریجانی روز جمعه نیز ساعاتی پس از ترور شهید سپهبد سلیمانی، در منزل او حضور یافته بود. او همچنین در منزل شهید ابومهدی المهندس، جانشین فرمانده حشدالشعبی که در حادثه ترور روز جمعه به همراه سردار سلیمانی به شهادت رسیده بود، حضور پیدا کرد و با خانواده ایشان دیدار کرد.

 سردار دهقان: پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی، اقدامی نظامی خواهد بود

مشاور فرمانده کل قوا در حوزه صنعت دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفت وگو با سی ان ان اعلام کرد واکنش ایران به اقدام دولت واشنگتن در ترور سردار سلیمانی، قطعا یک اقدام نظامی خواهد بود. به گزارش ایرنا، سردار حسین دهقان، وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که با لباس نظامی و تصویری از شهید سردار قاسم سلیمانی در این مصاحبه حضور یافته بود، به سی ان ان گفت: «بگذارید یک چیز را به شما بگویم. رهبر ما رسما اعلام کرده است که ما هرگز به دنبال جنگ نبوده ایم و نخواهیم بود. این آمریکا بود که جنگ را شروع کرد. بنابراین باید پاسخ های مناسب را به اقداماتی که انجام داده است، بپذیرد».

سی ان ان به نقل از سردار دهقان نوشت: «تنها چیزی که می تواند این دور جنگ را پایان دهد، این است که آمریکایی ها باید یک ضربه، معادل ضربه ای که زده اند، دریافت کنند. بعد از آن هم آنها نباید به دنبال یک دور جدید باشند». سردار دهقان پیام توییتری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر هدف قراردادن 52 نقطه در ایران را «مضحک و یاوه» خواند و گفت: ترامپ با قانون بین الملل آشنا نیست. وی همچنین قطع نامه های سازمان ملل را به رسمیت نمی شناسد. اساسا وی (ترامپ) یک تبهکار واقعی و قمارباز است. وی سیاست مدار نیست و ثبات روانی ندارد». سردار دهقان با اشاره به قطع نامه 2347 سازمان ملل که تخریب غیرقانونی میراث فرهنگی را محکوم می کند، افزود: «اگر ترامپ خواستار پذیرش قانون، منطق و خردمندی بر تصمیم خود است، باید بپذیرد که جنایتکار جنگی است و باید در دادگاهی مرتبط محاکمه شود».

او در مورد احتمال عملی شدن تهدید ترامپ برای حمله به اماکن فرهنگی ایران، گفت: «قطعا هیچ کارمند نظامی آمریکا، هیچ مرکز سیاسی این کشور، هیچ پایگاه نظامی آمریکا و هیچ کشتی آمریکایی، در امان نخواهند ماند و آنها در دسترس ما هستند».

 واکنش فرمانده ارتش به تهدید ترامپ

فرمانده کل ارتش نیز در پاسخ به سوالی درباره تهدیدات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه در صورت هر اقدامی از سوی ایران، آمریکا 52 نقطه از ایران را هدف قرار می دهد، تاکید کرد: «آنها برای حفظ وجهه خودشان این کار زشت و غیرقابل توجیه از نظر افکار بین المللی این گونه سخنان را مطرح می کنند».

به گزارش فارس، امیر عبدالرحیم موسوی افزود: «اقدام آنها در به شهادت رساندن سپهبد شهید سلیمانی یک اقدام بسیار زشت و غیرقابل قبول در همه جای دنیاست، به همین دلیل این گونه سخنان را مطرح می کنند تا بتوانند این اقدام غیرانسانی را تحت الشعاع قرار دهند. اما در یک درگیری احتمالی در آینده که بعید می دانم جرئت انجامش را داشته باشند مشخص خواهد شد که این اعداد 5 و 2 به کجا تعلق خواهد داشت». او تاکید کرد: «امروز تمام فرزندان شهدای لبنان و خانواده های رزمندگان سوریه، عراق و تمام مظلومان عالم و تمام آنهایی که ضدآمریکا و ضدصهیونیست هستند، یاد او را زنده نگه داشته و راهش را ادامه می دهند. وحدت ارتش و سپاه به دلیل یگانگی راه و هدف آنهاست».