آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
سیاست
۲

سید حسن نصرالله: قصاص عادلانه، پاک شدن منطقه از وجود نظامی آمریکاست

دبیرکل حزب الله لبنان روز گذشته درباره شهادت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سخنرانی کرد. به گزارش «ایلنا»، «سیدحسن نصرالله» با اشاره به آیه ای از قر آن کریم، مبنی بر زنده بودن دائمی شهدا، گفت: نعمت های خدایی در راه است. امروز ما مراسم گرامیداشت حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و «ابومهدی المهندس»، جانشین فرمانده حشدالشعبی عراق را گرامی می داریم.  او ادامه داد: من روز جمعه را تاریخی سرنوشت ساز برای تمامی منطقه می دانم.

نصرالله افزود: پنجشنبه شب، حاج قاسم سلیمانی به هدف خود رسید. شهادت، آرزوی ایشان بود. سلیمانی از زمانی که جوان بود، آرزوی شهادت داشت. این شعله درون برخی خاموش می شود، ولی عده ای دیگر، هرچه زمان بیشتر می گذرد، اشتیاق آنها بیشتر می شود که حاج قاسم و ابومهدی المهندس جزء دسته دوم بودند.

سیدحسن نصرالله در ادامه افزود: چرا به این شکل علنی آمریکایی ها چنین کردند و به آن این چنین آشکارا افتخار می کنند؟ آمریکا برای دنیا پشیزی ارزش قائل نیست. دو نکته وجود دارد؛ یک، این نشان از ناکامی ترورهای پیشین برای حاج قاسم دارد. ببینید عقل شیطانی آمریکایی ها و اسرائیلی ها چگونه کار می کند. آنها حتی در کرمان هم می خواستند حاج قاسم را ترور کنند. آنها می خواستند در حسینیه کنار منزل حاج قاسم او را ترور کنند. آنان می خواستند همراهان حاج قاسم را که پنج هزار نفر بودند، ترور کنند. خداوند تمام این ترورها را ناکام گذاشت. ناکامی همه تلاش های قبلی آمریکا باعث شد سراغ عملیات علنی بروند.

سیدحسن نصرالله گفت: هدف بزرگ اینها سرنگونی نظام جمهوری اسلامی بوده است. آنان بنا داشتند ایران را وادار به تسلیم کنند. آنها می خواهند یک برجام جدید و موشکی و منطقه ای ایجاد کنند. ایران به این درخواست پاسخ مثبت نداد. تحریم های ظالمانه ای را علیه ایران اعمال کردند. ایران هراسی، گرسنگی مردم، بازی رسانه ای، بمباران خبری، فتنه افکنی، آنها از تمام این ابزارها استفاده کردند. حال آنها در آستانه انتخابات قرار دارند. ترامپ می خواهد به مردم خود بگوید ایران را محدود و کنترل کرده و برجامی را به آنها تحمیل کرده است. او به جایی رسیده که بسیاری از رهبران اروپایی در مجامع جهانی التماس کرده تا با رئیس جمهوری ایران دیدار کند. او تلاش دارد با ایران مذاکره کند. مطمئن باشید، دوره ریاست جمهوری ترامپ به پایان می رسد و ایران به سمت آمریکا نخواهد رفت. نتیجه؟ شکست پس از شکست برای ترامپ.

سیدحسن نصرالله ادامه داد: سران آمریکا نگاه کردند ببینند حضورشان چه دستاوردی دارد؛ وقتی چیزی ندیدند، هنگام انتخابات ترامپ و کاخ سیاه مجبور شدند وارد مرحله جدیدی شوند که آن قاسم سلیمانی بود. در اول سال میلادی دیداری با حاج قاسم داشتم، به ایشان گفتم این سال با دیدن شما زیبا شد. قبل از آن پیش ما بود و گفتم آمریکایی ها هجمه وسیعی در رسانه ها علیه شما راه انداخته اند؛ این جنگ رسانه ای پشتش هست. ایشان گفتند فرصت شهادت از دست ما می رود.

سیدحسن نصرالله ادامه داد: کارشناسان می گفتند که سلیمانی همه جا هست؛ در فلسطین، لبنان، سوریه و عراق حضور دارد. ما منتظر اوامر رهبر هستیم. می رویم سراغ عراق. آمریکا دلخوش بود که حشدالشعبی را با این حمله تضعیف می کند و عراقی ها دچار جنگ و شکست داخلی می شوند و می ترسند و البته پاسخ عراقی ها نیز شروع شد؛ با تشییع شهدا. مهم ترین هدف آمریکا، فتنه انگیزی بین ایران و عراق بود؛ اما دیدیم که شهدای ایرانی و عراقی با هم در کربلا و نجف تشییع شدند. 

او با تاکید بر اینکه نخستین اقدام خروج آمریکایی ها از عراق است، گفت: این جادو دامن جادوگر را گرفت. به نمایندگان پارلمان عراق می گویم چشم همه به شما دوخته شده است؛ نخست وزیر آماده است که از این توافق با آمریکایی ها خارج شوند، البته امروز نمایندگان تاکید کردند که این کار را خواهند کرد. دبیرکل حزب الله تاکید کرد: حاج قاسم پشتیبان مقاومت عراق بود؛ از 2003 تا 2011 به مقاومت عراق کمک کرد. خون حاج قاسم و ابومهدی المهندس آزادسازی دوم عراق را رقم می زند.

او با اشاره به مطرح شدن تقاص عادلانه برای خون سردار شهید سلیمانی گفت: در رسانه ها، جلسات و... مطرح می شود قصاص باید عادلانه باشد؛ قصاص عادلانه چیست؟ ترور یک شخصیت هم سطح حاج قاسم؟ ترور فرمانده جنگ آمریکا؟ آنان شخصیتی ندارند که هم وزن سلیمانی باشد؛ کفش سلیمانی ارزشش از ترامپ بیشتر است. هیچ کس با حاج قاسم برابری نمی کند. قصاص عادلانه این است که وجود نظامی آمریکا در منطقه پاک شود. هر افسر و سرباز ارتش آمریکا که حاج قاسم را کشتند، باید تاوانش را بدهند. وی تاکید کرد: برخلاف آنکه آمریکایی ها سعی می کنند از ما برای مردمشان تروریست بسازند؛ ما با ملت، مردم و شهروندان آمریکایی کاری نداریم. قصاص برای شهروندان عادی نیست، قصاص عادلانه برای کسانی است در دایره هدف ما هستند.

دبیرکل حزب الله گفت: آنان می خواهند جان و ذخایر ما را بگیرند؛ اما نمی گذاریم محور مقاومت را بگیرند. درست است که ما در خودمان اختلاف داریم؛ اما اجازه نمی دهیم آسیبی به مقاومت برسد. مشخص است چه کسی جنایت را انجام داده است؛ اما در این سوی معادله اگر شخصیتی غیر از حاج قاسم را ترور می کردند، شاید می گفتیم به خود ایرانی ها ربط دارد؛ اما سلیمانی فقط ایرانی نیست، سلیمانی یعنی کل محور مقاومت، سلیمانی یعنی سوریه، یعنی عراق، افغانستان و همه رزمندگان اسلام. سلیمانی یعنی امت؛ او فقط یک موضوع صرف ایرانی نیست. ایرانی ها می دانند چه کنند؛ اما این از ما رفع مسئولیت نمی کند. به همه دوستان مقاومت و منطقه می گویم ایران از شما کمک نمی خواهد، ایران از شما چیزی نمی خواهد، خودش تصمیم می گیرد. اراده مسئولان ایران شفاف است. شفاف بگویم ایران از شما و متحدانش انتظاری ندارد؛ حتی از کسانی که به آنها 40 سال کمک کرده است.

او ادامه داد: ایران یکی از بزرگ ترین مردانش را از دست داده است. ما باید همه منطقه را به سمت قصاص عادلانه پیش ببریم.‎ پایان صحبتم این است که احمق هایی که دور ترامپ هستند، نمی دانند چه حماقتی کرده اند؛ این نادانان نمی دانند چه غلطی کرده اند.

من اینجا از ادبیات حضرت زینب(س) استفاده می کنم؛ چه خون ها که از ما ریختید؛ اما باید بگویم که این خون عادی نیست، داستانش فرق می کند. ما قصاص عادلانه از خون سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را خواهیم گرفت. من غبطه می خورم و برای این عاقبت نیک خوشحال هستم. سردار سلیمانی در همه جبهه ها حضور داشت و در همه حوزه ها تلاش کرد. ما از این ترور نترسیدیم؛ بر عکس خون پاکش فرصتی است برای امت که از اشغال و استکبار رها شود. مطمئن باشید پیروزی نزدیک است. ای ملت مقاومت! ای طرفداران مقاومت! ای بهترین مردم! ما راهتان را ادامه خواهیم داد و خونتان پایمال نخواهد شد.

مقتدی صدر خواستار تعطیل شدن سفارت آمریکا شد

پس از رای پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از عراق، مقتدی صدر خواستار تعطیل شدن سفارت آمریکا شد. به گزارش «فارس»، رهبر جریان صدر روز گذشته در نامه ای به پارلمان عراق، درخواست تعطیلی سفارت آمریکا در بغداد و لغو توافق امنیتی با آمریکا را مطرح کرد.