آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
سیاست
۲

خبر

ایران در بیانیه ای گام پنجم و نهایی خود را  اعلام کرد: توقف تمام محدودیت های عملیاتی در برجام

به گزارش خبرگزاری فارس، دولت جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد که بر اساس آن، ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست. مشروح بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران به قرار زیر است: جمهوری اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد. به این ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت. همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت. در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد. سازمان انرژی اتمی موظف است در این چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم را با هماهنگی رئیس جمهور اتخاذ نماید.

شمخانی: پاسخ  به آمریکا به اقدامات نظامی محدود نمی شود

ایرنا: به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سرلشکر علی مملوک، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور سوریه که به عنوان نماینده ویژه بشار اسد به تهران سفر کرده است، دیروز با دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد. شمخانی در این دیدار با اشاره به قانون مصوب پارلمان عراق درباره اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور گفت: با ابلاغ این قانون، تداوم حضور آمریکا در عراق به منزله اشغال این کشور است. شمخانی در این دیدار با تشکر از پیام تسلیت و ابراز همدردی رئیس جمهور و مردم سوریه اظهار کرد: آمریکایی ها و نظام سلطه به زودی متوجه خواهند شد که شهادت قاسم سلیمانی برای آنان به مراتب خطرناک تر از حیات او خواهد بود. دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اعلام موضع رسمی ایران در قبال جنایت آمریکا گفت: پاسخ ما به این جنایت حتما نظامی است اما فقط به اقدامات نظامی محدود نخواهد شد. مشاور امنیت ملی سوریه در این دیدار گفت: از سوی رئیس جمهور سوریه ماموریت دارم که تاسف و تسلیت عمیق رهبری، نیروهای مسلح و مردم سوریه را به مناسبت شهادت غمبار مجاهد بزرگ شهید سپهبد سلیمانی به رهبری، رئیس جمهوری و جناب عالی اعلام کنم. او افزود: به طور قطع تاثر مردم سوریه لبنان، عراق، یمن و افغانستان از شهادت سردار سلیمانی کمتر از مردم ایران نیست. سرلشکر علی مملوک گفت: شهید سلیمانی متعلق به همه آزادی خواهان و ظلم ستیزان جهان است و قطعا شهادت او مقدمه آزادی فلسطین و نابودی اسرائیل خواهد بود.

طرح دوفوریتی برای تروریست خواندن ارتش آمریکا

ایسنا: یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تهیه طرح دوفوریتی خبر داد که به موجب آن نیروهای نظامی آمریکا در کل دنیا به عنوان تروریست شناخته می شوند. ابوالفضل حسن بیگی گفت: با توجه به اقدام جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی تعدادی از نمایندگان در حال تهیه طرحی هستند که به موجب آن ارتش آمریکا در کل دنیا به عنوان تروریست شناخته می شود تا دست جمهوری اسلامی برای مقابله با آنها باز باشد. مجلس بعد از اقدام آمریکا در اضافه کردن سپاه پاسداران به فهرست سازمان های تروریستی در  مصوبه ای نیروهای سنتکام (ستاد فرمانده کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی) را تروریستی اعلام کرد.

نماینده ایرانشهر درگذشت

ایسنا: نماینده ایرانشهر در مجلس درگذشت. علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اعلام این خبر گفت آقای امینی فرد در راه ایرانشهر به زاهدان به دلیل تصادف درگذشته است. او به خانواده ایشان، نمایندگان مجلس و جامعه پزشکی تسلیت گفت. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در توضیح این حادثه گفت ساعت 12 ظهر بر اثر برخورد یک دستگاه ویتارا حامل نماینده مردم ایرانشهر و یک همراه، با خودروی پراید در منطقه جون آباد خاش، سرنشینان هر دو خودرو جان خود را از دست دادند. محمدنعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده ایرانشهر از استان سیستان و بلوچستان بود. او بعد از مصطفی صفاری نطنزی دومین نماینده مجلس دهم است که فوت کرد.