آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
زندگی: دانش
۱۵
دیدگاه

آسیب فاجعه آتش سوزی محدود به استرالیا نیست

دکتر اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست، در پاسخ به پرسش جام جم که چرا با وجود تمهیدات گوناگون هنوز شعله های این آتش در حال گسترش هستند، توضیح می دهد: «این آتش سوزی فاجعه ای در سطح بین المللی به شمار می رود. اگرچه استرالیا با تمام توان در حال تلاش است و حتی برخی دیگر از کشورها نیز برای کمک به پایان بخشیدن به این فاجعه وارد شده اند، به دلیل وسعت بالای این آتش سوزی، هنوز امکان غلبه بر آتش به وجود نیامده است. در این فصل پوشش گیاهی به ویژه بوته ها بسیار خشک شده اند، از سوی دیگر در چنین آتش سوزی هایی پوشش های گیاهی نزدیکی آتش نیز بر اثر حرارت بالای منطقه آب خود را از دست می دهند و به گسترش سریع آتش دامن می زنند.»

این متخصص محیط زیست همچنین به گزارش های دولت استرالیا در خصوص دستگیری بیش از 20 نفر به دلیل ایجاد آتش سوزی تعمدی اشاره کرده و توضیح می دهد: «بر اساس اطلاعات منتشر شده به نظر می رسد که 85 درصد این آتش سوزی ها به دنبال دستکاری های انسانی عمدی و غیر عمدی ایجاد شده و عوامل طبیعی که هر سال با افزایش گرما و خشکی هوا موجب آتش سوزی در جنگل ها و بوته زارها می شود مسبب 15 درصد از این حجم آتش سوزی هستند.» وی با اشاره به آسیب های ناشی از این آتش مرگبار می افزاید: «در این حادثه علاوه بر تلفات جانی که به دنبال داشته، خسارات زیادی به صنعت دام پروری و همچنین حیات وحش و پوشش گیاهی بسیار متنوع استرالیا وارد شده است و مشخص نیست چه تعداد از گونه های گیاهی، جانوری و حشرات به دنبال این آتش سوزی منقرض شوند.»

به عقیده دکتر کهرم اثرات مخرب این فاجعه به مرزهای استرالیا محدود نمی شود و حتی قاره های دیگر را نیز متاثر خواهد کرد. وی با اشاره به پدیده تهدید کننده گرمایش زمین تصریح می کند: «همه کشورها در سال های اخیر با افزایش تولید آلاینده ها و بالا رفتن میانگین دمای کره زمین، نگران پدیده ای خطرناک به نام گرمایش زمین هستند. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته گفته می شود در صورتی که همکاری جهانی برای رفع یا کاهش روند پیشروی این معضل زیست محیطی اتخاذ نشود، تا سال 2100 شاهد افزایش دمای کره زمین به میزان چهار درجه سانتی گراد خواهیم بود. با افزایش دمای زمین به این میزان یخ های قطبی شروع به ذوب شدن کرده و در پی آن سطح آب ها بالا خواهد آمد و بسیاری از شهرها و کشورهای ساحلی زیر آب خواهند رفت.»

وی در ادامه با اشاره به دود وسیع حاصل از سوختن میلیون ها هکتار جنگل و مرتع، می افزاید: «بروز آتش سوزی با چنین وسعتی موجب آزاد شدن حجم وسیعی از کربن تثبیت شده در گیاهان به شکل گازهای دی اکسیدکربن و منواکسیدکربن به اتمسفر خواهد شد. این موضوع به طور مستقیم روند گرمایش زمین را تسریع می کند.»

این کارشناس محیط زیست براساس گزارش های منتشر شده از پراکنده شدن دود این آتش سوزی در رسانه های بین المللی به جام جم می گوید: «وسعت این آتش سوزی و آلاینده های تنفسی به قدری شدید است که گفته می شود دود غلیظ حاصل حتی به آمریکای جنوبی و شیلی نیز رسیده است. این دود می تواند مانع رسیدن نور خورسید به پوشش های گیاهی در آمریکای جنوبی شده و به آنها آسیب برساند. به این معنا که اثرات مخرب این آتش سوزی بسیار فراتر از مرزهای این کشور رفته و زندگی همه ما را در این کره خاکی تحت تاثیر قرار خواهد داد. از سوی دیگر سال گذشته نیز شاهد آتش سوزی وسیعی در جنگل های آمازون بودیم. اینها فاجعه بار است. چه کسی می داند در این آتش سوزی ها چند گونه گیاهی و جانوری برای همیشه منقرض شده اند! متاسفانه از دست دادن هر کدام از این گونه ها، خسارتی بین المللی به کره زمین است.»