آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
سیاست
۶

سخنگوی وزارت خارجه: پیام آمریکا نامه ای بی ادبانه از سوی پمپئو بود

جلسه روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه به تبع شرایط رخ داده، تحت تاثیر ترور سردار سلیمانی بود. سیدعباس موسوی از دولت و ملت عراق به دلیل حضور باشکوه در مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی و هم رزمانش تشکر و قدردانی کرد. او تاکید کرد: سردار قاسم سلیمانی قهرمان جهان مبارزه با تروریسم، خشونت و افراطی گری بود.

به گزارش ایسنا، موسوی با تبریک انتصاب سردار اسماعیل قاآنی به عنوان فرمانده جدید سپاه قدس و جانشین سردار قاسم سلیمانی گفت: وزارت خارجه همان ارتباط خوب و نزدیکی را که با سردار قاسم سلیمانی و سپاه قدس در زمان حضور ایشان داشت، با سردار قاآنی نیز خواهد داشت تا در کنار هم اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی را به پیش ببریم.

نامه آمریکایی ها بی ادبانه بود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره پیام آمریکا به ایران از طریق سفارت سوئیس خاطرنشان کرد: این پیام، نامه ای از طرف وزیر امور خارجه آمریکا بود که خارج از روال دیپلماتیک، تشریفات دیپلماتیک و بی ادبانه بود. ما هم این نامه را بررسی کردیم و با پاسخی که شایسته مقامات آمریکایی بود در سطح پایین تر از حد تصور آنها دادیم. وی گفت:هنوز برای آقای ظریف برای سفر به آمریکا ویزایی صادر نشده است.

گفت وگوها با مقام قطری

موسوی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره سفر وزیر امور خارجه قطر به تهران در روز گذشته و انتشار برخی از تحلیل ها مبنی بر اینکه این دیپلمات عالی رتبه قطری پیامی از سوی آمریکایی ها آورده بود مبنی بر اینکه اگر ایران پاسخی به اقدام آمریکا درباره ترور سردار قاسم سلیمانی ندهد، تحریم های آمریکا علیه ایران لغو خواهد شد گفت: چنین موضوعی صحت ندارد. سفر وزیر خارجه قطر به تهران از چند روز قبل برنامه ریزی شده بود و بعد از اینکه این اتفاق ناگوار رخ داد، آنها منتظر بودند که اگر ما این سفر را کنسل کنیم، آنها هم کنسل کنند، ولی دعوت ما سر جای خودش ماند و این سفر انجام شد.

وی با اشاره به برخی از محورهای گفت وگوی ظریف با وزیر خارجه قطر گفت: محور گفت وگوهای آقای ظریف با وزیر خارجه قطر و دیگر مقامات خارجی که در دو روز با آنها گفت وگو کرده، تشریح شرایط منطقه بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی بوده است. آقای دکتر ظریف در این گفت وگوها به صراحت گفتند که یک مقام رسمی نظامی ایرانی در کشور ثالث در کنار یک مقام رسمی عراقی در خاک خودش توسط نیروهای آمریکایی هدف قرار گرفته است. در این گفت وگوها ایشان تاکید کردند که عواقب این موضوع متوجه آمریکا و عاملان این جنایت خواهد بود.

به آمریکایی ها توصیه کنید خویشتن دار باشند

او با بیان اینکه در این گفت وگوها برخی از طرف های مقابل خواستار خویشتن داری ایران شدند، ولی کسی صبحت از میانجی گری نکرد، ادامه داد: ما نیز تاکید کردیم خویشتن داری حد و اندازه دارد و کسانی که به دنبال افزایش تنش هستند باید در این ارتباط فکری می کردند. کسانی که به ما می گویند خویشتن دار باشیم، باید قبل از آن به آمریکایی ها چنین توصیه ای می کردند و اکنون نیز آنها باید چنین توصیه ای به آمریکایی ها داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند افزایش سطح درگیری ها بین ایران و آمریکا منجر به ایجاد جنگ بین این دو کشور می شود، اظهار کرد: ایران دنبال جنگ نیست ولی ما اعلام کرده ایم که برای هر شرایطی آمادگی داریم. ملت ایران در این سال ها نشان داده که دست بسته نیست و آمادگی برای پاسخ به شرایط مختلف را دارد. تصمیم نهایی درباره نوع واکنش ایران به جنایت های آمریکایی ها را عاقله نظام می گیرد و سعی می شود این پاسخ به نوعی تنظیم شود که دشمن را پشیمان کند و تاآنجاکه ممکن است ملت ایران گرفتار جنگ نشود.

گام پنجم در شرف تصمیم گیری

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران گفت: برای برداشتن گام پنجم تصمیم هایی اتخاذ شده بود و تاآنجایی که من می دانم اقداماتی را آماده کرده بودند که انجام شود، ولی با توجه به تحولات جاری امشب (دوشنبه شب) جلسه مهمی در این ارتباط برگزار می شود تا با توجه به تحولات رخ داده درمورد این موضوع و گام های که طراحی شده بود، تصمیم گیری شود؛ چراکه ممکن است اتفاقات رخ داده تصمیم هایی را که پیش از این گرفته شده بود، تحت الشعاع خود قرار داده باشد و در این جلسه درباره این موضوعات تصمیم گیری می شود.

مبدا حمله برای نیروهای نظامی ما مسجل است

 موسوی در پاسخ به این پرسش که در رایزنی با وزیر خارجه قطر درباره پهپادی که به ماشین سردار سلیمانی حمله کرد و گفته می شود از قطر پرواز کرده بود، صحبتی شد، گفت: این مسئله مطرح نشده است. این مسائل حاشیه ای است. می توان حدس زد که این مسائل و اخبار جعلی از چه جاهایی نشئت می گیرد. برای نیروهای امنیتی و نظامیان ما مسجل است که این اقدام از چه مبدایی رخ داده است. آنچه برای ما مهم است این است که عامل آن نیروهای آمریکایی بوده و همه عواقب و آثار آن، متوجه دولت آمریکا و نیروهای تروریست این رژیم است. او درباره سناریوها و روایت های متعددی که از چگونگی ترور سردار سلیمانی مطرح شده و روایت ایران از این اقدام اظهار کرد: من روایت رسمی نظامی و امنیتی ندارم. آنچه برای ایران مهم است و بر آن تاکید می شود، اقدامی است که آمریکا مرتکب شده و آنها باید مسئولیت این اقدام را بپذیرند. 

تصمیم و تشخیص درباره واکنش با ایران است

موسوی در پاسخ به این پرسش که آیا با کشورهای دیگر درباره پاسخ ایران به آمریکا مشورت شده است، خاطرنشان کرد: تصمیم و تشخیص هرگونه پاسخ و واکنش با دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود ولی تماس هایی که وجود دارد، حول تبیین شرایط و ماهیت موضوع است و اینکه آنها را متوجه کنیم چه اتفاق مهمی رخ داده و ممکن است چه تبعات مهم تری داشته باشد. سخنگوی وزارت امور خارجه درباره میهمانان مجمع گفت وگوهای تهران بیان کرد: مقامات چند کشور منطقه دعوت شده اند و مقاماتی در سطح وزیر و معاون وزیر از سوی کشورهای مختلف دعوت شده اند. همچنین اندیشمندان کشورهای مختلف به ویژه صاحب نظر درخصوص مسائل منطقه ما و همچنین چندین خبرنگار مشهور دعوت شده اند.

برای هر شرایطی آمادگی داریم

او درباره اینکه آیا امکان دارد توییت های تهدیدآمیز مقامات ایران و آمریکا منجر به جنگ شود، تصریح کرد: این مسئله قابل پیش بینی نیست و البته ایران هم به دنبال جنگ نیست، اما برای هر شرایطی آمادگی داریم. ملت ما هم در طول سال ها نشان داده که ملتی دست بسته نیست و تصمیم را هم البته قوه عاقله نظام اتخاذ خواهد کرد.