آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
حوادث
۱۹

گزارشی از آخرین پیامدهای سیل سیستان و بلوچستان

4 کشته و خسارت به 20 هزار واحد مسکونی

گروه حوادث: سیل ویرانگر در استان سیستان و بلوچستان، پس از سه روز همچنان تعدادی از روستاها را محاصره کرده و تنها راه ارتباطی با اهالی این روستاها از طریق بالگرد است. بر اساس برآوردهای اولیه به بیش از 20 هزار واحد مسکونی در 230 روستا خسارت وارد شده و چهار نفر جان خود را از دست داده اند.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سیستان وبلوچستان آسیب شدیدی به خانه و مزارع در شهرستان های کنارک، چابهار و دلگان وارد شده است.

رسول راشکی در گفت و گو با جام جم تاکید کرد: 27 روستا در 13 شهرستان دچار سیلاب و آبگرفتگی شده که تاکنون 480 خانوار آسیب دیده در چادرهای امدادی اسکان داده شده اند. تعدادی روستا هم در محاصره سیلاب قرار گرفته و رسیدن به آنجا از طریق هوا امکان پذیر است.

وی افزود: با کمک چهار فروند بالگرد هلال احمر، ارتش و سپاه در حال ارسال اقلام ضروری به روستاها هستیم.

راشکی خاطرنشان کرد: از روز شروع سامانه بارشی تا دوشنبه حداقل به 2155 نفر امدادرسانی و 210 تخته موکت، 423 تخته پتو و 1827 کیلوگرم نایلون در بین آسیب دیدگان توزیع شده است.

در حالی که خبرگزاری ایرنا، تعداد جانباختگان سیل در استان سیستان و بلوچستان را چهار نفر اعلام کرده، مدیر عامل هلال احمر استان سیستان و بلوچستان در این باره گفت: بر اساس آمار ما، فقط یک نفر در رودخانه ای در شهرستان سرباز بر اثر سیل جان خود را از دست داده است.

وی تاکید کرد: بیشترین آسیب آبگرفتگی خانه ها و زمین های کشاورزی است و روز دوشنبه از شدت سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان کاسته شد.

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان، در جریان سیلاب اخیر بیش از 20 هزار واحد مسکونی در سیستان و بلوچستان دچار خسارت 20 تا 100درصد شدند.

اهالی دشتیاری چابهار به خبرنگار ایسنا گفته اند، بیشترین خسارت سیل به صدروستای این منطقه وارد شده و نتیجه آن شده که مردم این مناطق به راه و آب آشامیدنی دسترسی نداشته باشند.

آنها گفته اند هنوز پس از سه روز از وقوع سیل هیچ کمکی به آنان نشده و فقط یک بالگرد برای انتقال یک بیمار دیالیزی به این منطقه آمده است.

شغل مردم این منطقه صیادی است و وقوع این حادثه سبب شده قایق هایشان را از دریا برای جابه جایی مردم از میان سیلاب به این منطقه منتقل کنند. اقلام غذایی، بهداشتی و آب آشامیدنی از مهم ترین نیازهای مردم این مناطق است، چرا که مجبورند آب گل آلود بیاشامند و اگر آب آشامیدنی به آنها نرسد، مریض خواهند شد.

رحیم رهبر، شهروند سیل زده گفته است وضعیت شهر بنت و به خصوص دستگرد به شدت بحرانی بوده، چرا که این منطقه نسبت به دشتیاری و زرآباد هم هوایش سردتر است.

وی اظهار کرد: بسیاری از روستاهای این منطقه به کلی از بین رفته و هم اینک با گذشت سه روز از وقوع سیلاب مردم دستگرد نیازمند مساعدت مردم و توجه ویژه مسوولان هستند. عملا به لحاظ قطع کامل ارتباط زمینی و تلفنی، هیچ اطلاعی از میزان تلفات منطقه دستگرد بنت شهرستان نیکشهر نیست.

مرگ دختر بچه 5 ساله زیر آوار

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی زاهدان گفت: بر اثر ریزش آوار در کهک سراوان یک دختربچه پنج ساله جان باخت.

فریبرز راشدی با اشاره به این که در سه روستای سراوان حادثه ریزش آوار گزارش شده است، افزود: همچنین دو حادثه دیگر ریزش آوار در دزک و روستای محمدی سراوان رخ داد که دو نفر مصدوم شدند و توسط دو دستگاه آمبولانس به بیمارستان رازی سراوان انتقال یافتند.

مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفته، در حال حاضر اسکان و تهیه مایحتاج اولیه زندگی از مهم ترین نیازهای مردم سیل زده سیستان و بلوچستان است.

عباسعلی ارجمندی افزود: کمک های امدادی از استان های تهران، کرمان، زنجان و خراسان شمالی به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

پیگیری  روسای قوای مجریه و قضاییه

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در تماس تلفنی با احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در جریان مسائل و مشکلات این استان در پی بارش های شدید و وقوع سیل قرار گرفت و دستورات لازم را برای تسریع در روند امدادرسانی صادر کرد.

حجت الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه هم طی دستوری ویژه به روسای کل دادگستری ها و دادستان های استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان که با بیشترین خسارات ناشی از بارندگی های سیل آسای اخیر مواجه اند، تعامل و هماهنگی همه جانبه مراجع قضایی با دستگاه های ذی ربط به ویژه هلال احمر و نیروی انتظامی جهت رسیدگی فوری به مشکلات مردم و تامین امنیت و آرامش خانواده های درگیر این حوادث را خواهان شد.

خسارات میلیاردی سیلاب به کرمان

خرابی های سیل، روستاهای کرمان را نیز تحت تاثیر قرار داد و به زیرساخت های این شهر خسارت وارد کرد.

رضا فلاح، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: 60روستای سیل زده در همان شب اول امدادرسانی شدند و صبح دوشنبه امداد هوایی به سیل زدگان سیستان  و بلوچستان و هرمزگان هم داشتیم.

روز گذشته مدیر شبکه بهداشت و درمان قلعه گنج از نجات جان یک مادر باردار که در سیل گرفتار شده بود خبر داد.

فرماندار روبار جنوب هم در مورد وضعیت مسکن روستاییان گفت: منازل خشتی و گلی روستاییان و خانه های کپری آنها از بین رفته است. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سیرجان هم ساخت سیل بندها را در مهار آب های سطحی این منطقه موثر دانست و گفت: ساخت سیل بندها در جلوگیری از بروز سیلاب های مخرب منطقه نقش داشته است.

در ریگان هم فردی در سیلاب مفقود شده بود که فرماندار ریگان از پیدا شدن این فرد خبر داد.

معاون اداره کل راهداری حمل و نقل و پایانه های استان کرمان خسارت های وارد شده به زیر ساخت های این استان را 370 میلیارد ریال اعلام کرد.

پلیس راه کرمان - بم اعلام کرد خودروی حامل مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کرمان همراه معاونان و دیگر همراهان شب گذشته در اثر سیلاب واژگون شد.