آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
هنر
۱۰

زیر آسمان فیروزه ای

شب ایرج کریمی برپا می شود

مراسم شب ایرج کریمی با نمایش فیلم کوتاه «متافیزیک اندوه» و رونمایی از کتاب «آن تماشاگر» در موسسه هنر فردا برگزار می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه هنر فردا، مراسم شب ایرج کریمی با نمایش فیلم کوتاه «متافیزیک اندوه» ساخته سینا سلیمی و رونمایی از کتاب «آن تماشاگر» که شامل گزیده نقدهای ایرج کریمی است و توسط نشر پنجره منتشر شده است، در موسسه هنر فردا برگزار می شود.

در این مراسم هوشنگ گلمکانی، خسرو دهقان، بهناز جعفری، سعید قطبی زاده، کامران یراقچی و علی دهباشی سخنرانی می کنند.

ایرج کریمی، کارگردان، منتقد، نویسنده و مترجم معاصر در خرداد 1332 به دنیا آمد. او فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه پلی تکنیک تهران بود. علاقه وافر او به سینما و ادبیات باعث شد که هرگز در رشته تحصیلی خود فعالیت نکند. او سال ها به عنوان نویسنده و منتقد با مجله فیلم همکاری کرد. در این سال ها همچنین به ترجمه، داستان نویسی و فیلم سازی هم مشغول شد.

این مراسم عصر دیروز یکشنبه 15 دی ماه ساعت 17 در موسسه هنر فردا به نشانی: اتوبان حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، نبش دیدار شمالی، پلاک 27 برگزار شد.

پیشنهاد ثبت جهانی ساز تنبور از سوی ایران

یک استاد و نوازنده پیش کسوت از ثبت ملی ساز تنبور به عنوان اقدامی برای «همدلی قوی میان اهالی فرهنگ» یاد کرد و خواستار ثبت آن در یونسکو به منظور معرفی موسیقی اصیل ایرانی به جهانیان شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای سرو، مراسم رونمایی از آلبوم «مقامات کهن تنبور» با حضور فریدون جنیدی، شهرام صارمی، یحیی رعنایی، عوامل تولید این آلبوم و جمعی از علاقه مندان به موسیقی در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، شهرام صارمی صحبت کرد و گفت: معتقدم که امروز روز ارزشمند و تاریخی برای ساز تنبور است که دو اتفاق هم زمان شده است؛ اولی تولید آلبوم مقامات کهن تنبور اثر آقای یحیی رعنایی با همراهی پسرشان پویان رعنایی است و دیگری اقدامی است که استاد رعنایی از چند سال پیش برای ثبت ملی ساز تنبور کردند و در نهایت به ثمر نشست. چند روز پیش با توجه به مدارکی که ایشان در سال ها به سازمان میراث فرهنگی و ارشاد کرمانشاه ارائه کرده بودند، ساز تنبور ثبت ملی شد که جا دارد برای هر دو اتفاق به اهالی فرهنگ و هنر تبریک بگویم.

او ادامه داد: تنبور اگرچه در بین اهالی هنر یک ساز با مختصات حضور در منطقه جغرافیایی کرمانشاه و توابع آن است اما در متون قدیمی موسیقی ایران نیز به آن اشاره شده است. در این توضیحات می خوانیم که تنبورسازی است با کاسه گلابی شکل و با دسته بلند که با توجه به نوع موسیقی آن پرده بندی می شود. این تنبور در دیگر استان ها و مناطق کشورمان نیز حضور داشته است که از آن جمله می توان به فارس، گیلان، آذربایجان و... اشاره کرد. این ساز با توجه به مختصات و فرهنگ صوتی هر منطقه از کشورمان پرده بندی شده و ساختار همان منطقه را پیدا کرده است. جالب است بدانید که استادان قدیمی این ساز را تنبور می نامند و اکنون با نام های دیگری نظیر دوتار، ساز عاشقی و... نیز شناخته می شود. این موسیقی دان تاکید کرد: ساز تنبور از چندین قرن قبل تا به امروز در بخش های مختلف کشورمان بوده و سینه به سینه منتقل شده است. از چند سال قبل از انقلاب به همت سید امرالله شاه ابراهیمی، تنبور در گروه نوازی ها و اجراهای جمعی طراحی و برنامه ریزی شد و اجرای گروهی نیز پیدا کرد. امیدوارم حوزه فرهنگ همیشه شاهد اتفاقات مهم و خوشامد این چنینی باشد.