آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
هنر
۱۰
یاد دوست

بدرقه شهلا ریاحی به آرامگاه ابدی

مراسم تشییع پیکر شهلا ریاحی (بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون) با حضور جمع اندکی از همکارانش در سالن انتظار تالار وحدت در حالی برگزار شد که پسرش از صداوسیما گله کرد که چرا سراغ مادرش را نگرفتند و همچنین خطاب به برخی سلبریتی ها سخنانی را مطرح کرد. به گزارش ایسنا، در این مراسم که صبح یکشنبه 15 دی ماه به دلیل سرمای هوا و بارش باران امکان برگزاری آن در محوطه بیرونی تالار وحدت نبود، جمعی از هنرمندان و مردم علاقه مند به این بانوی سینما شرکت کردند و در مدح این هنرمند سخن گفتند اما جای خالی هنرمندان و بازیگران مطرح سینما و تلویزیون و نیز مسئولان مربوطه نه تنها مشهود بود بلکه سبب اعتراض برخی حاضران هم شد. در ابتدا فاطمه معتمدآریا (بازیگر) در سخنانی کوتاه گفت: او زنی شریف، خوش صدا و خوش سیما بود و تشکر می کنم از کسانی که در این شرایط غیرعادی برای برگزاری این مراسم هماهنگی و تلاش کردند. پوری بنایی (بازیگر) هم با تشکر از مردم که در چنین مواقعی هنرمندان را تنها نمی گذارند، بیان کرد: من خیلی کم سن وسال بودم که با خانم ریاحی آشنایی خانوادگی داشتیم و بعد همکاری کردیم. ایشان قابل ستایش بودند و ارزش بالایی داشتند. آرزو می کنم تنها پسرش ستایش کند چنین مادری را چون هر کسی چنین مادری ندارد.

سپس کامران قدکچیان (کارگردان سینما) که نسبت خانوادگی با این هنرمند دارد، افزود: آدم ها همه یک جور به دنیا می آیند ولی یک شکل از دنیا نمی روند. سابقه کاری و عمری که وی در هنر صرف کرد رفتنش را متفاوت کرد. البته ایشان رفتنی نیست و برای همه ماندنی خواهد بود. ایشان به جز اولین کارگردان زن بودن، اولین بانویی بود که روی صحنه تئاتر رفت و وارد سینما شد. همسر ایشان فرهنگی و فرهیخته بود و یکی از افتخارات من این است که ایشان خاله من بود. 

در ادامه محمد متوسلانی (کارگردان و بازیگر) هم بیان کرد: متاسفم برای بانویی چون شهلا ریاحی که چنین مراسم مختصری برایش برگزار شد. متاسفانه رسانه های خودمان هم حق مطلب را ادا نکردند و امیدوارم این خط کشی ها و فاصله ها در جامعه از بین رود و با هم مهربان باشیم. خوب است که مسئولان هم این نکته را مدنظر قرار دهند.

وی گفت: به نظرم زندگی شهلا ریاحی می تواند یک الگو باشد و باید تحقیق مفصل تری درباره او صورت گیرد.  در این بخش کامران ملکی یکی از اعضای هیئت مدیره خانه سینما که اجرای مراسم را برعهده داشت، گفت برخی هنرمندان پیام دادند مثلا علی نصیریان که به دلیل کسالت نتوانسته به مراسم بیاید. سپس ایرج راد کارگردان و بازیگر در سخنانی گفت: شهلا ریاحی حق بزرگی بر گردن همه کسانی دارد که در هنرهای نمایشی کار می کنند. جوانانی که در این عرصه فعالیت می کنند باید سپاسگزار کسانی مثل او باشند که امکاناتی را در بدترین شرایط ممکن فراهم کرد. اگرچه امروز هم مشکلاتی به ویژه در تئاتر وجود دارد ولی ایشان با کارهای ارزشمندی که کرده در تاریخ هنرهای نمایشی این مملکت جاودان خواهد ماند. او افزود: از پیش کسوتان تعداد زیادی باقی نمانده اند و امیدوارم هم سلامت باشند و هم ما راهروان آنها باشیم.  محسن امیریوسفی، عزت الله رمضانی فر، پیمان شریعتی، حبیب اسماعیلی، شهرام کرمی و مهدی افضلی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

در ادامه پیکر شهلا ریاحی برای انجام فریضه نماز و خاکسپاری به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشییع شد. به گزارش ایسنا، مراسم ترحیم شهلا ریاحی روز پنجشنبه 19 دی ماه از ساعت 18 تا 19:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.

ریاحی، بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون متولد سال 1305 بود که شامگاه 10 دی ماه در 93سالگی درگذشت. 

او طبق گفته پسرش، از حدود 10 ماه قبل قادر به صحبت کردن و غذاخوردن نبود و مدت ها بود که کسی از اطرافیانش را نیز نمی شناخت.

از جمله فیلم های این بازیگر می توان به «پرنده کوچک خوشبختی»، «پرستار شب»، «گل مریم»، «در مسیر تندباد»، «مرگ پلنگ»، «بچه های طلاق»، «دلشدگان»، «دو فیلم با یک کلید»، «راه و بیراه»، «می خواهم زنده بمانم»، «چراغ خانه»، «همسران»، «این خانه دور است» و «سلام به انتظار» اشاره کرد.

او علاوه بر سال ها حضور در عرصه بازیگری تئاتر، تلویزیون و سینما، با ساخت فیلم «مرجان» در سال 1335 به عنوان اولین کارگردان زن سینمای ایران نیز شناخته می شود. آخرین حضور او در سینما به فیلم «نهنگ عنبر 2» در سال 95 برمی گردد.