آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
حوادث
۱۱

حادثه ها

گذشت از قصاص پس از 16 سال

پرونده قتلی که 16 سال پیش در شهرستان مرودشت استان فارس رخ داده بود، با تلاش شورای حل اختلاف و گذشت اولیای دم از حق قصاص، به صلح و سازش ختم شد. حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالمهدی موسوی، معاون قضائی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان فارس، با اعلام این خبر گفت: پس از 16 سال، با پیگیری اعضای شعبه چهاردهم شورای حل اختلاف مرودشت و گذشت اولیای دم، پرونده قتل به سازش منجر شد و قاتل از چوبه دار نجات یافت. وی افزود: 15 خرداد سال 82 در یکی از محله های شهرستان مرودشت، فرد محکوم به قصاص در این پرونده، در جریان درگیری، مرحوم «ح .پ» را با شلیک گلوله از یک قبضه سلاح شکاری به قتل رسانده بود که با تکمیل پرونده و درخواست قصاص از سوی اولیای دم و ختم رسیدگی توسط دادگاه، حکم قصاص نفس صادر شد. رئیس شوراهای حل اختلاف استان فارس گفت: پس از تایید این رای توسط دیوان عالی کشور، پرونده برای اجرای حکم به شعبه هفتم اجرای احکام شیراز ابلاغ و سپس به منظور ایجاد مصالحه به شورای حل اختلاف مرودشت ارجاع شد؛ خوشبختانه با تلاش اعضای شعبه چهاردهم مرودشت، پیگیری هسته های جهادی تشکیل شده و همچنین تشکیل جلسات مکرر صلح و سازش بین طرفین، این پرونده به نتیجه رسید و خانواده مقتول با اعلام رضایت و بخشش قاتل، به این جوان نادم و پشیمان زندگی مجدد اهدا کردند و پس از گذشت 16 سال پرونده به صلح و سازش ختم شد. وی با قدردانی از خانواده اولیای دم به خاطر این اقدام خداپسندانه افزود: انسان با عفو وگذشت است که می تواند ارزش و جایگاه واقعی خویش را به دست آورد و این مسئله، به ویژه در سختی ها مانند بخشش قاتل فرزند یا گذشت از طلب مال خود در هنگام تنگدستی افراد معسر و ناتوان مالی بیشتر نمود پیدا می کند. شخصی که در اوج غضب و انتقام از جرم قاتل می گذرد یا از مال خود در مواقعی که شخص معسر و ناتوان از پرداخت آن است چشم فرومی بندد و با مطالبه مال خویش غرور و شخصیت فرد بدهکار مالی را خرد نمی کند، در حقیقت نه تنها کرامت و بزرگواری خویش را خریده، بلکه شرافت و کرامت انسانی را برای همگان حفظ کرده است.

کلاهبردار 9 میلیاردی دستگیر شد

کلاهبردار 9 میلیاردریالی در شهرستان ساری شناسایی و دستگیر شد. سردار میرفیضی، فرمانده انتظامی استان مازندران گفت: در پی مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس آگاهی و طرح شکایت مبنی بر کلاهبرداری از آنان از سوی فردی به بهانه خریدوفروش ملک در ساری، موضوع در دستور کار پلیس آگاهی قرار گرفت. وی تصریح کرد: با انجام اقدامات پلیسی و تحقیقات از مال باختگان، کارآگاهان و کارشناسان اداره جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی دریافتند، فردی کلاهبردار با سوءاستفاده از موقعیت شغلی و جلب اعتماد مال باختگان با ارائه تسهیلات بانکی طی 24 فقره وام به شکات از طریق یکی از بانک های عامل در شهرستان های ساری و قائمشهر با وعده خرید زمین، مبالغ وام را از آنان اخذ و اقدام به کلاهبرداری از مال باختگان کرده است. فرمانده انتظامی استان مازندران با اشاره به شناسایی و دستگیری متهم به کلاهبرداری، از شناسایی 24 مال باخته در این پرونده خبر داد و افزود: در ادامه تحقیقات، زمین مورد معامله در این پرونده کلاهبرداری که در تصرف متهم و فرد دیگری است، شناسایی و متهم پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شد. سردار میرفیضی با هشدار به شهروندان به آنان توصیه کرد: در انجام معاملات و خریدوفروش ملک به مراکز رسمی و مورد تایید سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند و از پرداخت وجه بدون اخذ اسناد و مدارک تحویلی جدا خودداری کنند.

اعتراف سارق داخل خودرو به 25 سرقت

یک سارق داخل خودرو بعد از دستگیری به 25 فقره سرقت اعتراف کرد. سرهنگ «حسین ترکیان»، رئیس پلیس آگاهی اصفهان، اظهار کرد: کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت پایگاه شرق پلیس آگاهی استان اصفهان با رصد اطلاعاتی و به کارگیری یک سری اقدامات پلیسی ویژه موفق به شناسایی یکی از سارقان محتویات داخل خودروی شهروندان شدند.

وی اظهار کرد: سرانجام ماموران طی هماهنگی با مقام قضائی در یک عملیات دقیق و ضربتی این سارق را در مخفیگاهش دستگیر کردند. سرهنگ ترکیان تصریح کرد: متهم در بازجویی های تخصصی به عمل آمده به 25 فقره سرقت محتویات داخل خودروهای شهروندان که در حاشیه خیابان های خلوت پارک شده بودند، اعتراف کرد و انگیزه خود از این عمل مجرمانه را تامین هزینه مواد مصرفی خود عنوان کرد. رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: بهترین راه پیشگیری از وقوع سرقت های داخل خودرو توجه شهروندان به رعایت اصول ایمنی در نگهداری اموال و دارایی خود است و در این باره  پلیس توصیه می کند شهروندان از قراردادن اشیای گران بها در داخل خودرو هنگام ترک آن خودداری کرده و حتما خودروی خود را به تجهیزات ایمنی و ضدسرقت نظیر دزدگیر مجهز کنند.