آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
حوادث
۱۱

رخداد

انهدام باند بزرگ کلاهبرداری موسوم به «تار عنکبوتی»

اعضای یک باند بزرگ کلاهبرداری اینترنتی موسوم به تار عنکبوتی شناسایی و دستگیر شد. سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، در تشریح این خبر گفت : به دنبال شکایتی از سوی یکی از شهروندان مبنی بر اینکه کارت بانکی اش مدتی پیش مفقود و تاکنون چندین بار از حساب بانکی او برداشت غیرمجاز انجام شده است، پرونده در دستور کار پلیس قرار گرفت. این مقام انتظامی اظهار کرد: با اقدامات تخصصی پلیس مشخص شد برخی از برداشت های حساب بانکی با رمز اول کارت و با دستگاه خودپرداز داخل مغازه ها صورت گرفته است. در ادامه شاکی به اداره پلیس احضار شد و بیان کرد فردی که مدت هاست تامین کننده مواد مخدر مصرفی اوست، کارت او را در قبال مبلغ دو میلیون ریال امانت گرفت اما دیگر آن را پس نداد. سرهنگ کاظمی بیان کرد: کارآگاهان سایبری با بررسی لایه های پنهان موضوع متوجه شدند از کارت شاکی به صورت گسترده برای کلاهبرداری تلفنی و پیامکی استفاده می شده است. در تعقیب و مراقبت های شبانه روزی پلیس، پاتوق های مجرمان شناسایی شد و آنها در عملیات غافلگیرانه دستگیر شدند و حین دستگیری تعدادی کارت بانکی چاپ شده نیز از آنها کشف شد 

این مقام انتظامی افزود: متهم با پول های سرقت شده اقدام به خرید سکه کارت هدیه و دلار می کرد و ارزش ریالی وجوه مسروقه حدود 27 میلیارد ریال برآورد شده است. رئیس پلیس فتا تصریح کرد: با توجه به اینکه شگرد و اقدامات گسترده متهمان، وابسته به جغرافیای محدود و خاصی نبود، پی جویی پلیس از طریق بانک مرکزی و بانک های سطح شهر و پلیس آگاهی تهران برای شناسایی دیگر مال باختگان احتمالی انجام شد و در خاتمه با تلاش شبانه روزی کارآگاهان پلیس فتا تعداد صد شاکی شناسایی شد و پرونده های قضائی تشکیل و در این باره تعداد 10 عدد کارت هدیه به ارزش 50 میلیون ریال و تعدادی کارت خام چاپ شده کشف و ضبط شد.

کلاهبردار حرفه ای در زندان شناسایی شد

رئیس پلیس فتای غرب استان تهران از شناسایی فردی که مبلغ سه میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود خبر داد. سرهنگ حاجعلی صالحی، گفت: با شکایت تعدادی از شهروندان به پلیس فتا که مدعی بودند برداشت غیرمجاز از حسابشان صورت گرفته است، موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت. سرهنگ صالحی افزود: یکی از شاکیان در اظهارات خود عنوان کرد برداشت ها به صورت اینترنتی انجام شده، درحالی که وی تابه حال رمز خود را در اختیار کسی قرار نداده است. پس از اقدامات فنی و تخصصی توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد یکی از مالکان به ازای دریافت هفت میلیون ریال کارت خود را به شخص ناشناسی فروخته و دیگری نیز عنوان کرده است که کارت او را سرقت کرده اند، ولی به دلیل اینکه پولی در حساب نداشته، اقدامی برای مسدودی کارت انجام نداده است. این مقام انتظامی گفت: پس از انجام تحقیقات تکمیلی، متهم که در زندان مرکزی همدان به اتهام کلاهبرداری زندانی بود، مورد شناسایی قرار گرفت. پس از مراجعه به مرجع قضائی و بررسی سیستم های موجود نسبت به شناسایی سایر قربانیان که با این شیوه و شگرد مجرمانه اقدام به سرقت از حسابشان شده بود، تعداد 12 فقره پرونده به ارزش تقریبی سرقت و کلاهبرداری سه میلیارد ریال شناسایی شد. همچنین هشت فقره پرونده دیگر نیز در سایر استان ها مورد شناسایی قرار گرفت. رئیس پلیس فتای غرب تهران ضمن درخواست از هم وطنان مبنی بر در اختیار قرارندادن اطلاعات حساب بانکی خود نزد دیگران، خاطرنشان کرد: کسانی که کارت عابربانک خود را در اختیار افراد دیگر قرار می دهند، توجه داشته باشند طبق قانون جرائم رایانه ای، شخصی که کارت خود را به هر نحو در اختیار نداشته باشد و هیچ گونه اقدامی برای مسدودی حساب خود انجام ندهد، باید در محضر دادگاه پاسخ گو باشد.

فوت زن عشایر در آتش بخاری نفتی

فرمانده انتظامی شهرستان مهران از فوت زن عشایر بر اثر آتش گرفتن بخاری نفتی در داخل سیاه چادر خبر داد. سرهنگ قدرت الله شهبازبیگی گفت: در پی تماس های مردمی با مرکز فوریت های پلیسی 110 و اعلام گزارشی مبنی بر وقوع یک فقره آتش سوزی در منطقه عشایری کپریه کنجانچم، سریعا ماموران انتظامی برای بررسی بیشتر به محل اعزام شدند. فرمانده انتظامی شهرستان مهران خاطرنشان کرد: گزارش اولیه ماموران انتظامی حاکی از سوختگی زن عشایر در داخل سیاه چادر بوده است. سرهنگ شهبازبیگی با بیان اینکه علت وقوع آتش سوزی ریختن نفت به داخل بخاری نفتی (علاءالدین) و شعله ورشدن آتش در داخل چادر عشایری بوده است، گفت: زن عشایر دچار سوختگی شدید شده بود و سریعا با مراکز درمانی برای اقدامات درمانی هماهنگی های لازم انجام شد. این مقام انتظامی با بیان اینکه با حضور به موقع بالگرد اورژانس، فرد مصدوم برای مداوا به مراکز درمانی ایلام منتقل شد، خاطرنشان کرد: فرد مصدوم به علت شدت جراحات وارده در بیمارستان ایلام فوت کرد.