آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
جامعه
۱۳

دریچه

تغییر نام بخش شرقی بزرگراه رسالت به شهید «سلیمانی»

ایسنا: اعضای شورای شهر تهران به دوفوریت تغییر نام بخش شرقی بزرگراه رسالت به شهید سردار «قاسم سلیمانی» رای مثبت دادند. اعضای شورای شهر بعد از بحث و تبادل نظر، در نهایت از بین سه گزینه تغییر نام بزرگراه فتح، آزادگان و رسالت به تغییر نام بزرگراه رسالت به نام شهید سردار قاسم سلیمانی رای دادند.بنا بر این گزارش، بر این اساس با رای اکثریت آرای اعضای شورای شهر، نام بزرگراه رسالت حدفاصل کردستان تا بزرگراه یاسینی به نام شهید سردار قاسم سلیمانی تغییر می یابد. حجت نظری در دفاع از این دوفوریت گفت: علت انتخاب بزرگراه رسالت این بود که سه بخش دارد و غربی ترین قسمت به نام حاج حسین همدانی و هم رزم ایشان است که در عراق به شهادت رسید، آیت الله حکیم در مرکز این اتوبان است که ایشان هم در عراق ترور شد و با نام گذاری این قسمت به نام سردار سلیمانی که او نیز در عراق به شهادت رسید، کل معبر از ابتدا تا انتها پیامی را می تواند به همگان مخابره کند. دقت داشته باشید که نام گذاری بدون تغییر نام تونل و میدان انجام شود.سیدمحمود میرلوحی در ادامه گفت: اگر قرار است نام گذاری انجام شود، بدون تغییر نام تونل و میدان نباید باشد و باید این نظر اصلاح شود. احمد مسجدجامعی همچنین اظهار کرد: رسالت نام رسول الله است و همه اینها ذیل نام ایشان است که معنا می یابد، در نتیجه باید سعی شود نام رسالت حفظ شود. سرانجام دوفوریت طرح تغییر نام بخش شرقی بزرگراه رسالت به سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با 17 رای موافق تصویب شد.

اصلاح ساختار شهرداری تهران تصویب شد

ایسنا : یک فوریت طرح اصلاح ساختار شهرداری تهران با 15 رای موافق به تصویب رسید. سیدحسن رسولی در جلسه علنی دیروز شورای اسلامی شهر تهران و در بررسی یک فوریت لایحه بازنگری و اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران، اظهار کرد: اصلاح ساختار سازمانی شهرداری، موضوعی بسیار قدیمی است و در این ارتباط مطالعاتی در سال 92 انجام شد، همچنین در برنامه دوم و سوم پنج ساله شهرداری و در مصوبه 12 دی سال 97، شهرداری ملزم به تهیه لایحه مذکور شده است.رسولی با بیان اینکه این لایحه قطعا اولویت دارد، اگر نداشت، چند صد میلیون تومان برای مطالعه آن هزینه نمی شود، تصریح کرد: اصلاح ساختار یکی از اهداف شورای پنجم است و توجه به مسائل مربوط به اداره شهر به معنای غفلت از یکی از بزرگ ترین ایرادهای سازمان و مدیریت شهری یعنی اصلاح ساختار نیست.نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ضمن تشکر از شهردار تهران برای ارسال این لایحه بعد از چندین بار پیگیری، گفت: اصلاح ساختار شهرداری تهران بحثی بسیار پرمناقشه است، اما بناست حداکثر همکاری بین شورا و شهرداری صورت گیرد تا تحقق اصلاح ساختار با کمترین آسیب انجام شود.پس از سخنان حسن رسولی، رای گیری درباره یک فوریت طرح اصلاح ساختار شهرداری تهران آغاز شد و این طرح با 15 رای موافق اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

فروکش کردن موج آنفلوانزا در کشور

ایسنا: رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، خبر از کنترل اپیدمی آنفلوانزا داد و گفت: با فروکش کردن بیماری، نگرانی درباره این بیماری مرتفع شده است.دکتر حسین عرفانی، در تشریح آخرین وضعیت همه گیری آنفلوانزای فصلی انسانی، گفت: در هفته گذشته یعنی از شنبه گذشته (هفتم دی) تا روز جمعه (13 دی)، سه نفر بر اثر ابتلا به آنفلوانزا فوت شده اند و به این ترتیب تاکنون مجموع موارد فوت شده بر اثر اپیدمی فصلی آنفلوانزا در سال جاری به 113 مورد رسیده است.او با بیان اینکه سه نفر فوتی مربوط به استان های تهران، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بوده اند، اظهار کرد: در جمع آوری اطلاعات از سامانه ها، اپیدمی و همه گیری آنفلوانزا در کشور فروکش کرده است و از این بابت دیگر دغدغه ای وجود ندارد. موارد بستری عفونت های شدید تنفسی به شدت کاهش یافته است و نسبت درصد بار مراجعه سندرم  «ILI» یا بیماران با علائم تب و سرفه به کل موارد مراجعه کننده از عدد 2.5 درصد کمتر شده که نشان دهنده آن است که بیماری از حالت همه گیری خارج و کنترل شده است.رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در جریان اپیدمی آنفلوانزا به دنبال محدودکردن بیماری و کنترل آن هستیم؛ اما باید توجه کنیم که امکان خروج کامل این میهمان ناخوانده از کشور وجود ندارد و موارد تک گیر بیماری را شاهد خواهیم بود. قطعا با رعایت بهداشت فردی و رعایت نکات پیشگیرانه می توانیم شاهد کاهش موارد تک گیر بیماری نیز باشیم.او با اشاره به اینکه رفتار ویروس آنفلوانزا در 90 درصد موارد پیش بینی پذیر است، تصریح کرد: اما نباید از 10 درصدی که با توجه به تغییر و تنوع رفتار عامل بیماری زا آن را پیش بینی ناپذیر می کند، نیز غافل بود. درصورتی که شرایط انتقال فراهم باشد، با رعایت نکردن نکات بهداشتی امکان انتقال بیماری و بروز شرایط اپیدمی مجدد بیماری دور از انتظار نخواهد بود. هرچند تاکنون شواهدی مبنی بر وجود موج دوم بیماری گزارش نشده است.