آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
دیپلماسی
۱۵
گزارش

اتحادیه اروپا ظریف را به بروکسل دعوت کرد: ادامه تماس های مقامات کشورها با وزیر خارجه ایران

در روزهای پس از ترور سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس، از فرماندهان نیروهای حشدالشعبی عراق و همراهانشان، نگاه ها در دنیا و منطقه به ایران است و بازیگران کوچک و بزرگ در انتظار واکنش ایران به این حمله و پیامدهای احتمالی آن هستند. درحالی که شورای عالی امنیت ملی ایران در توصیف تصمیم خود، تنها از واکنش در «زمان و مکان مناسب» گفته است، بسیاری از مقامات کشورهای مختلف مشغول تماس و گفت وگو با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هستند. این علاوه بر اظهارنظرهای علنی ای است که اغلب با ابراز نگرانی از شرایط جدید ایجادشده با حمله تروریستی دولت آمریکا علیه ایران و عراق و گاهی با فراخوان به خویشتن داری همراه بوده است.

در همین رابطه، اتحادیه اروپا از ظریف دعوت کرده است برای رایزنی به بروکسل برود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، یوسپ بورل، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در روابط خارجی و سیاست های امنیتی، یکشنبه در بیانیه ای ضمن دعوت از ظریف به بروکسل بار دیگر خواستار کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه پس از اقدام آمریکا در ترور سپهبد سلیمانی شد. بورل در بیانیه ای مطبوعاتی بدون اعلام تاریخ دقیق این سفر، جزئیاتی درباره گفت وگوی تلفنی شب گذشته خود با ظریف را اعلام کرد. طبق این بیانیه، ظریف و بورل در این گفت وگوی تلفنی درباره اهمیت حفظ توافق هسته ای با هم گفت وگو کردند. بورل تاکید کرد که او مصمم به تداوم نقش خود به عنوان هماهنگ کننده و حفظ وحدت شرکای برجام برای حمایت از این توافق و اجرای کامل آن است. بورل تماسی تلفنی نیز با ظریف داشت. بورل در توییتر نوشت: «با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، درباره تحولات اخیر صحبت کردم. بر لزوم کاهش تنش، خویشتن داری و پرهیز از تنش بیشتر تاکید کردم. همچنین درباره اهمیت حفظ برجام که همچنان اهمیتی حیاتی برای امنیت جهانی دارد، صحبت کردم. من به نقش خودم به عنوان هماهنگ کننده متعهد هستم». بورل جمعه پس از این حمله تروریستی نیز در بیانیه ای اعلام کرده بود: «اتحادیه اروپا از تمامی بازیگرانی که می توانند نفوذی داشته باشند، می خواهد حداکثر میزان خویشتن داری و مسئولیت پذیری را در این زمان حساس از خود نشان دهند». سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری اش، در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا از ظریف بعد از تحولات اخیر برای سفر به بروکسل دعوت کرده است و اینکه آیا وزیر امور خارجه چنین سفری را خواهد داشت یا نه، گفت: «حرف هایی در این زمینه مطرح شده است که ایشان سفری داشته باشند، ولی تصمیم گیری قطعی در این زمینه نشده است».

در همین رابطه، روزنامه «بیلد آم زونتاگ» گزارش دادهایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، به دنبال گفت وگوی مستقیم با ایران برای کاهش تنش ها در خاورمیانه است. ماس در مصاحبه با این روزنامه اظهار کرد: «ما در روزهای آینده در سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و در همکاری با شرکای منطقه ای، از جمله گفت وگو با ایران هر کاری بتوانیم انجام می دهیم تا از تشدید تنش جلوگیری شود».

از سوی دیگر شنبه شب، یوسف بن علوی، همتای عمانی ظریف که در ماه های اخیر دیدارها و تماس های متعددی با او داشته است، بار دیگر در تماسی تلفنی به رایزنی با ظریف درباره مسائل منطقه پرداخت. بن علوی، وزیر خارجه عمان به عنوان کشوری است که به میانجیگری در میانه تنش های منطقه معروف است و اخیرا نیز ظاهرا در کنار ظریف در حال پیگیری تلاشی برای حل بحران یمن بود، اما مشخص نیست در فضای پس از ترور سپهبد سلیمانی، روند گفت وگوها به چه سمتی می رود.

دیروز همچنین برخی رسانه ها مدعی شدند هیئتی از عمان برای میانجیگری بین ایران و آمریکا به تهران سفر کرده، ولی هیچ کدام از مقامات ایرانی آنها را به حضور نپذیرفته و آنها دست خالی به مسقط بازگشته اند، اما موسوی در نشست دیروز در پاسخ به سوالی دراین باره، این ادعا را تکذیب کرد: «چنین موضوعی صحت ندارد و از عمان هیئتی به تهران نیامده است».دیروز جبران با سیل، وزیر خارجه لبنان در تماس با ظریف به رایزنی درباره تحولات اخیر منطقه پرداخت. از سوی دیگر، رسانه های پاکستان روز یکشنبه اعلام کردند که وزیر امور خارجه این کشور نیز با ظریف تماس و رایزنی داشته است. بر اساس این گزارش، شاه محمود قریشی همچنین با برخی از همتایان خود در منطقه نیز گفت وگوی تلفنی داشته است. دیروز سخنگوی ارتش پاکستان نیز گفت: «اسلام آباد اجازه اقدام از خاکش علیه کشورهای دیگر را نمی دهد». سرلشکر آصف غفور افزود: «ما به نقش خود برای تضمین صلح و ثبات در منطقه ادامه می دهیم و هرگز رویکرد جانبدارانه نخواهیم داشت».ظریف دیروز همچنین با ظهراب مناتساکانیان، وزیر خارجه ارمنستان و رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان، به صورت تلفنی گفت وگو کرد. وزیر خارجه بریتانیا نیز با اعلام اینکه با رئیس جمهور و نخست وزیر عراق صحبت کرده، گفت در تلاش برای گفت وگو با ظریف است. دومینیک راب این هفته به واشنگتن سفر می کند.