آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۶
صفحه آخر
۲۰
خبر روز

موج تحریم های خارجی به کسب وکارهای آنلاین داخلی رسید

تماشای آپارات با وی پی ان

از نیمه شب 24 دی ماه سایت آپارات به دلیل تحریم های بین المللی از دسترس خارج و سرویس دهی این سایت اشتراک ویدئو متوقف شد. صبح دیروز کاربران شبکه های مجازی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند اما خبر به طور رسمی از توئیتر محمدجواد شکوری مقدم، مدیر عامل آپارات اطلاع رسانی شد. آن طور که شکوری مقدم در اکانت توئیتر خود توضیح داده است، به دلیل اعمال تحریم های بین المللی از طرف شرکت ثبت کننده دامنه، آپارات بدون اطلاع قبلی از دسترس خارج شده است. همچنین او تاکید کرده که در حال انتقال به شرکت ثبت دامنه جدید هستند و امیدوار است که این فرآیند بیشتر از یک روز زمان نبرد.

آپارات که پس از گوگل، دومین سایت پربازدید ایران است و دی ماه سال 97 هم در بین صد سایت برتر جهان بر اساس رتبه بندی الکسا قرار گرفت، جزو شرکت های ایرانی است که دامنه.com را به دلیل عدم پشتیبانی شرکت های داخلی، در شرکت های بین المللی ثبت کرده است و حالا این عدم پشتیبانی تحت تاثیر تحریم های اعمال شده بر ایران باعث ایجاد چنین اختلالی شده است.

شکوری مقدم این اتفاق را از ساعات ابتدایی 24 دی ماه و با دریافت یک ایمیل از شرکتی که آپارات در آن ثبت دامنه شده است توضیح می دهد: «در این ایمیل پیامی مبنی بر اینکه به خاطر فعالیت مان در ایران امکان دریافت خدمات نداریم به ما منتقل شد و متوجه شدیم که به این خاطر ارائه خدماتشان به ما را متوقف کردند. البته با اینکه دسترسی به آپارات از طریق فیلترشکن امکان پذیر است، اما به مرور و با به روز رسانی DNSها، آپارات از این طریق هم در دسترس نخواهد بود.»