آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۶
صفحه آخر
۲۰

شهروند مجازی

یگانه خدامی

هشتگ

#   زینب_ابوطالبی

شبکه افق ماجرای تازه ای درست کرد. زینب ابوطالبی یکی از مجریان این شبکه در برنامه ای که ویدئوی آن از دوشنبه شب در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد گفته است:«هر کسی که اعتقاد ندارد، جمع کند و از ایران برود!» حرفی که خیلی ها را خشمگین کرد و باعث شد به ابوطالبی و شبکه افق انتقاد کنند. انتقادات از این شبکه و مجری ها و میهمانانش در این چند روز بیشتر شده است و حرف های ابوطالبی باعث شد کاربران در شبکه های اجتماعی بگویند چه کسی به ابوطالبی اجازه داده برای ماندن ما در کشورمان تکلیف مشخص کند؟ واکنش ها به حرف های این مجری شبکه افق را با هشتگ زینب ابوطالبی خواندیم: «زینب ابوطالبی آیا می دانی مردم کدام سرزمین را به ترک وطنشان فرامی خوانی؟ اینجا ایران است ناجی قوم و دین یهود.

از اولین جایگاه های مسیحیت در جهان. پناهگاه شیعیان از زیدی و اسماعیلی تا 12 امامی. مردم این سرزمین هزاران سال فارغ از زبان، دین و نژاد زیر چتر ایران کنار هم زیسته اند»، «بارها گفته ام و بار دگر می گویم: ایجاد دوقطبی در جامعه ساخت و هدف دشمن است و مهم نیست از کدام حلقوم بیرون آید!»، «چرا بریم؟ این جا خونه ماست. معلومه که می مونیم تا هروقت دل مون بخواد. هیچ کس هم سند ایران رو به نام شما نزده خانم زینب ابوطالبی. زده؟ نه تنها جلوی دوربین بد بود زدن این حرف، که فاجعه ست.پشت دوربین هم فاجعه ست، گذشتن این فکر از سر هم فاجعه ست. ایران مال همه ایرانی هاست. همه.»، «من اگه یک درصد هم به مهاجرت فکر می کردم بعد از صبحت های مجری شبکه افق مصمم شدم بمونم»، «گویا یکی از معیارهای انتخاب مجری در شبکه افق ضدیت آنها با مردم است!»، «تو کی هستی که داری این حرفو میزنی؟! یادت باشه این کشور اسمش ایران است، فرزندان این کشور به همین خاک تعلق دارند! نمونه اش همین صحبت های خانم مجری در شبکه افق.»، «ویدئویی کوتاه از شبکه افق در حال نشر در فضای مجازی است. با دلی شکسته و غمگین، آرزو می کنم تقطیع شده و ناقص باشد. مگر ممکن است «رسانه ملی» تا این حد تیشه به ریشه ملت بزند؟ آن هم در این روزهای سخت و سرد!»، «در حرف های زینب ابوطالبی یک تفکر خطرناک پنهان بود که در بدترین زمان آشکار شد. همفکرای ایشون نمیگن این چیه گفتی؟ بیشتر میگن چرا گفتی؟»

 

ماجرا

مکانیزم ماشه

دیروز خبر رسید که آلمان، انگلیس و فرانسه با انتشار بیانیه ای در بروکسل، مکانیزم ماشه را فعال کردند. هرچند که خیلی ها گفتند این مکانیزم در واقع برای حل اختلافات ناشی از خارج شدن امریکا از برجام است و نه مکانیزم ماشه اما به هرحال این خبر موجی را در شبکه های اجتماعی به وجود آورد و کاربران ایرانی سعی می کردند شرایط پیش رو را پیش بینی کنند و البته آنهایی که مطلع تر بودند تلاش می کردند واقعیت این مکانیزم را مشخص کنند: «به نظر میرسه به لحظات پایان برجام نزدیک میشیم و احتمالا با فعال شدن مکانیزم ماشه و بازگشت تحریم های شورای امنیت راه برای قرارداد جدید هموار بشه(در سناریوی خوشبینانه) یا به سمت تحریم های کامل جهانی حرکت کنیم.

بازی روسیه و چین تو این مقطع مهمه! آیا اینبار هم پشت ایران خالی میشه؟»، «روزنامه نیویورک تایمز خبر فعال شدن ساز و کار حل اختلافات را دقیق منتشر کرده است. برخلاف آنچه یورو نیوز و حتی خبرگزاری ایسنا خودمان نوشته این مکانیزم نامش مکانیزم ماشه نیست.»، «مکانیزم ماشه که اجرا شد دلواپسان عزیز دادشون میره هوا میگند آقای ظریف چرا برجام را جوری امضا کردید که اروپایی ها بتوانند مکانیزم ماشه را اجرا کنند؟!»، «به نظرم می رسد که ما اساسا در متن برجام چیزی به اسم مکانیزم ماشه نداریم. کلمه Snapback در برجام وجود دارد اما در دل مکانیزم حل اختلافات یا Dispute Mechanism است.

ماشه می تواند نتیجه این مکانیزم حل و اختلافات باشد و می تواند هم نباشد. به نظرم خبر را درست منتشر کنیم.»، «آدم وقتی تیتر خبرها رو میخونه که نوشته: بریتانیا، فرانسه و آلمان سازوکار حل اختلاف برجام، معروف به مکانیسم ماشه را فعال کردند، با خودش میگه: کجا رو تحریم نکردند که با این مکانیزم کوفتی قراره اونها هم برگرده».