آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۶
فرهنگی
۱۹

تلگراف خبر

در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در مصوبه ای موارد معافیت از پرداخت مالیات و عوارض را برای برخی کالاها و خدمات تعیین کردند؛ موارد معافیت تبلیغات در روزنامه ها و نشریات، خدمات نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

آلمان با تاسیس دفتری ویژه، زمینه بازیابی آثار هنری و دیگر دارایی های فرهنگی غارت شده از سوی نازی ها در جریان جنگ جهانی دوم را فراهم آورده است.

مسئولان برگزاری هفتاد و سومین جشنواره فیلم کن، «اسپایک لی» کارگردان هالیوودی را در راس هیات داوران بخش رقابتی این رویداد سینمایی قرار دادند.

نمایشگاه گروهی «درنگ» در موزه فلسطین بر پا خواهد شد؛ آیین گشایش این نمایشگاه عصر چهارشنبه 25 دی از ساعت 15 تا 18 برگزار می شود.

«استیو مک کویین» کارگردان انگلیسی برنده جایزه اسکار از مسئولان برگزاری جوایز فیلم انگلیسی بفتا به دلیل درنظر نگرفتن تنوع و گوناگونی در انتخاب نامزدهای امسال خود انتقاد کرد.

سومین شماره از فصلنامه «رود»، ویژه معرفی و بازخوانی کتاب با مقالاتی از مترجمان و نویسندگان مطرحی چون حسین معصومی همدانی، بهاءالدین خرمشاهی و آبتین گلکار منتشر شد.

جزئیاتی از روند داوری چهارمین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان در بخش مراکز استان، از سوی دبیرخانه مرکزی این رویداد اعلام شد که در سایت این جایزه در دسترس است.

نشست رونمایی از «آثار باقیه» نوشته ابوریحان بیرونی روز پنجشنبه 26 دی ماه از ساعت 17 در شهر کتاب همدان برگزار می شود. پرویز اذکایی (مترجم کتاب) و بهرام پروین گنابادی در این نشست حضور خواهند داشت.

فراخوان «داستان نوجوان برای اقتباس فیلم کوتاه» با هدف شناسایی داستان های نوجوان که قابلیت اقتباس برای ساخت فیلم کوتاه دارند، منتشر شد. این طرح با حمایت و همکاری انجمن سینمای جوانان ایران انجام می شود.

دو کتاب «یک جای خوب، یک خواب خوب!» و «خانه ها» از مجموعه کتاب های «قصه های مرغک» انتشارات کانون پرورش فکری رونمایی شد.

جواد نوروزبیگی، تهیه کننده فیلم سینمایی «عنکبوت» معتقد است که بهترین فیلمش از جشنواره بازمانده است.

فراخوان چهارمین فصل از دور نوین پروژه جامع ملی آموزش درام نویسی کشور «چهارفصل تئاتر ایران» منتشر شد.

به مناسبت انتشار ترجمه فارسی نامه های آلبر کامو توسط زهرا خانلو، «شب کامو» ساعت 17امروز به میزبانی خانه اندیشمندان علوم انسانی از سوی نشریه بخارا برگزار می شود.

«راجر رابینسون»، شاعر بریتانیایی - ترینیداد و توباگویی، جایزه معتبر «تی اس الیوت» را برای مجموعه شعر خود با عنوان «یک بهشت قابل حمل» به خود اختصاص داد.

روزهای فیلم ایران با اکران 9 فیلم از کارگردان های سرشناس 27 تا 29 دی در استانبول برگزار می شود؛ مراسم افتتاحیه این رویداد جمعه شب 26 دی در سالن «گرند پرا» در خیابان استقلال استانبول ترکیه خواهد بود.

نمایش «لیلای بی‎ مجنون» به نویسندگی ابوالفضل حاجی علی خانی و کارگردانی مهدی اسماعیلی در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه می رود.