آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۵
صفحه اول
۱
یادداشت

سوءاستفاده رسانه های معاند از حوادث اخیر، برای فشار حداکثری

اجازه ندهیم دستاوردهای نظامی و غیرنظامی اخیر، به شکست تبدیل شود

احمدرضا هدایتی

تردیدی وجود ندارد که واقعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و سایر حوادث چند روز اخیر، بسیار تلخ و تاسف بار هستند، اما قطعا این حوادث ناخواسته بوده و نباید بیش از حد افکار عمومی جامعه را متشنج وعظمت و  آثار معنوی شهادت سپهبد سلیمانی و شهدای همراه شان و نیز پیروزی بزرگ ایران در برخورد با آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد.

عظمت این رخداد بزرگ (مراسم شهادت سردارسلیمانی و همرزمان شان) در حدی بود که؛ «بری مک کافری» ژنرال بازنشسته و چهار ستاره ارتش آمریکا اعتراف می کند که: «حضور دریای عزاداران ایرانی و مشارکت میلیون ها نفر در مراسم تشییع پیکر سردار قاسم سلیمانی (فرمانده شهید نیروی قدس سپاه ایران)، ترامپ را تا حد مرگ ترسانده است.»

وی در ادامه می گوید؛ «امیدوارم ترامپ مسیر عاقلانه ای در پیش بگیرد» و سپس ضمن اظهار نگرانی در مورد عواقب یک جنگ احتمالی، یادآوری می کند؛ «آمریکایی ها به دنبال جنگ با ایران نیستند، البته جنگ از نظر سیاسی هم برای ترامپ ویرانگر است.»

البته عملیات موشکی سپاه علیه بزرگترین و مهم ترین پایگاه نظامی آمریکا، شیرینی این رخداد را مضاعف ساخت و درست به همین دلیل است که رسانه های معاند طی چند روز گذشته تمام تلاش خود را به کار برده اند تا با بزرگنمایی بیش از حد حوادث تلخی که طی این مدت رخ داد، پیامدهای رخدادهای اصلی را تحت الشعاع قرار داده و دستاوردهای آن را ناچیز جلوه دهند.

همان گونه که اشاره شد، خبر درگذشت هموطنان در این حوادث بسیار تلخ و دردناک است و نگارنده نیز به هیچ وجه قصد توجیه اتفاق رخ داده را ندارد، اما شاید ذکر چند نکته بتواند واقعیات را کمی روشن تر نموده و نقش احتمالی دشمن در این رابطه را مشخص سازد.

اول این که؛ طی چند روزگذشته با توجه  به افزایش تهدیدات دولت آمریکا و حجم انبوه پرواز هواپیماهای نظامی آن ها در اطراف مرز های کشور و احتمال ماجراجویی یانکی های جنگ طلب، نیروهای مسلح کشور از نظر امنیتی و دفاعی در وضعیت اضطراری و آماده باش کامل به سر می برند و طبیعی است که در این مواقع امکان بروز اشتباه نیز وجود دارد.

دوم این که؛ در چنین شرایطی می بایست، موقتا از پرواز هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی جلوگیری می شد، بنابراین چنین سوالی مطرح است که چه کسی و چرا در این رابطه کوتاهی کرده است؟

سوم این که؛ بنا بر اظهارات اپراتور پدافند منطقه، هواپیما در همان لحظات اول پس از برخواستن از فرودگاه به سمت پایگاه نظامی تغییر جهت ناگهانی داده که البته ممکن است سیستم آن حک شده باشد.

چهارم این که؛ اپراتور اعلام کرده، که قبل از شلیک موشک، ارتباطش با فرماندهی دچار اختلال شده که ممکن است ناشی از اقدام سیستم جمینگ، یگان های جنگ الکترونیک دشمن باشد.

پنجم این که؛ طبق گفته فرمانده هوا فضای سپاه، با توجه به قطع ارتباط با فرماندهی، افسر شلیک موشک فقط 10 ثانیه برای تصمیم گیری فرصت داشته است.

ششم این که؛ استفاده از هواپیماهای غیرنظامی برای حمله به اهداف نظامی (همانند حادثه یازده سپتامبر در آمریکا)، مسبوق به سابقه است و اظهارات کارشناسان نیز موید این نکته است که هواپیماهای بوئینگ طوری طراحی شده که همواره امکان حک کردن و کنترل از راه دور آن (در هر زمان و مکان) برای شرکت سازنده (آمریکایی ها) وجود دارد.

هفتم این که؛ قبل از بروز حادثه، خبر شلیک چند موشک کروز به سمت ایران در سیستم اطلاع رسانی و هشدار بخش پدافندی کشور منتشر شده است، اما هنوز مشخص نیست که کدام منبع و چگونه این خبر را در سیستم منتشر کرده است.

هشتم این که؛ اگر به جای این هواپیما، موشک یا هواپیمای دشمن بود و اهداف خود را مورد هدف قرار می داد، اکنون پدافند منطقه می بایست پاسخگوی تعلل در واکنش می بود.

نهم این که؛ اخبار منتشره حاکی از آن است که حدود ساعت 6 صبح (در تاریکی هوا)، فردی در حال فیلمبرداری از این هواپیما بوده که دلیلی برای آن وجود ندارد، مگر این که توطئه ای در کار بوده باشد، اگرچه شایعاتی در این زمینه منتشرشده است، اما هنوز دقیقا مشخص نشده که چرا و چطور این فیلم یک ساعت بعد از حادثه، از خبرگزاری رویترز سر در آورده و منتشر می شود.

دهم این که؛ با توجه به این که امکان رصد همزمان پرواز همه هواپیماها برای هیچ کشوری ممکن نیست، چرا سیستم های ماهواره ای آمریکا بر روی پرواز این هواپیما متمرکز شده بودند و این پرواز را رصد می کردند.

یازدهم این که؛ رسانه های این کشور چگونه در کمتر از یک ساعت در جریان ماجرا (سقوط بر اثر شلیک موشک) قرار گرفته اند و فورا گزارش اصابت موشک به آن را دریافت و بلافاصله منتشر کرده اند.

دوازدهم این که؛ در همه جای دنیا، بررسی کارشناسی فنی و تخصصی این گونه حوادث زمانبر است، حال که اصابت موشک به هواپیما قطعی شده است، ممکن است در چند روز یا چندماه آینده و پس از کامل شدن تحقیقات، ابعاد پنهان دیگری از دست داشتن عوامل مزدور داخلی یا خارجی دشمن در این ماجرا آشکار شود.

سیزدهم این که؛ این اولین بار نیست که سیستم پدافندی یک کشور مرتکب چنین خطایی می شود، به عنوان مثال؛ در سال 1973 رژیم اشغالگر قدس یک هواپیمای لیبیایی را سرنگون کرد که 108 کشته برجای گذاشت و در سال 1983 هواپیمای مسافری کره جنوبی توسط شوروی سابق ساقط شد، که منجر به کشته شدن 269 مسافر آن شد.

در سال 1918 نیز ایرباس ایرانی با 290 سرنشین به علت شلیک موشک از سوی ناو آمریکایی سقوط کرد، که آمریکایی ها (البته به دروغ) اعلام کردند، به علت اشتباه در تشخیص نوع هواپیما بوده و بر خلاف مسئولین ایرانی که بابت این ماجرا عذرخواهی کردند، مسئولین آمریکایی به فرمانده ناو خود مدال افتخار اعطا نموده و تاکنون از عذرخواهی رسمی نیز اجتناب نموده اند.

در سال 2001 نیز یک هواپیمای روسی با 78 سرنشین بر اثر شلیک اشتباه سیستم پدافندی، در دریای سیاه سرنگون شد و در سال 2007 هم یک هواپیمای مسافری بلاروس در سومالی هدف قرار گرفت که 11 کشته برجای گذاشت و  آخرین نمونه مربوط هواپیمای مالزیایی است که با شلیک اشتباه سیستم پدافندی روسیه، 298 را به کشتن داد.

قبل از آن و در جریان جنگ جهانی دوم برخی از کشورها، اشتباها مواضع نیروهای خودی را بمباران کردند و در جریان جنگ تحمیلی نیز، هواپیمای شهید بابایی اشتباها براثر شلیک پدافند خودی سقوط کرد، این موارد چند نمونه از خطاهای مشابهی است که باعث تلفات انسانی و خسارت مادی در کشورهای مختلف دنیا شده است.

بنابراین تعجیل در نحوه برخورد با افراد ذیربط و یا برخورد نامناسب با عوامل موثر در این ماجرا، ممکن است به ایجاد تردید در اپراتورهای سایر سیستم های پدافندی برای واکنش به موقع نسبت به تهدیدات واقعی شود و تضعیف سیستم پدافندی را درپی داشته باشد.

قطعا طرح استعفای مسئولین سپاه نیز توطئه غربی و آمریکایی است که در همین راستا و برای تضعیف سیستم دفاعی کشور طراحی شده است و این نکته بیانگر این واقعیت است که؛ تهدید، تخریب، ترور، جنگ روانی و تهاجم فرهنگی دشمن نتوانسته اهداف شوم آن ها را محقق سازد و اکنون تلاش می کنند تا با سناریوسازی های کاذب و هدفمند، از هر ابزار و روشی برای مخدوش کردن چهره انقلاب اسلامی و ناامید کردن مردم بهره ببرند.

یادمان نرود که نیروهای مسلح حافظ صلح و امنیت کشور بوده و دشمنان به دنبال آن هستند تا به هر شکل ممکن و در هر فرصتی مولفه های اقتدار کشور از جمله؛ رهبری و ولایت فقیه، مردم و افکار عمومی جامعه، نیروهای مسلح مقتدر و زیرساخت های فرهنگی و اقتصادی کشور را مورد هدف قرار داده و تضعیف نمایند.

دشمن در این آوردگاه می کوشد تا هر آن چه را که به تحکیم پایه های انقلاب و معرفی اسلام ناب محمدی (ص) منتهی می شود را نیز نابود نمایند، از همین رو است که سردار سلیمانی به عنوان یک انسان تراز انقلاب و نمونه یک شخصیت اسلامی و انقلابی، هدف عملیات تروریستی آن ها قرار می گیرد و قطعا اگر می توانستند، عالی ترین مقامات انقلابی کشور را نیز هدف قرار می دادند.

متاسفانه گاهی در کشاکش این درگیری ها برخی از افراد ساده لوح نیز فریب نقشه دشمن را می خورند و در همراهی با افراد مغرض و ضدانقلاب، شرایط را برای اجرای نیات شوم دشمن فراهم می سازند و این در حالی است که در شرایط فعلی باید بیش از پیش هوشیاری خود را حفظ نموده و با توکل به خدا در برابر دشمنان ایستادگی نموده و از همراهی با آن ها در ایجاد التهاب در جامعه خودداری نماییم.

کلام آخر این که؛ حتی اگر هیچ کدام از این فرضیات و نکات واقعیت نداشته باشد، باز نباید فراموش کنیم که در هر حال، این اتفاقات پیامدهای حضور آتش افروزانه و شرورانه آمریکایی ها در منطقه و اقدامات خودسرانه و جنایتکارانه آن ها در این بخش از کره خاکی است.