آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

 دامنه اینترنتی آپارات به دلیل تحریم های فناوری از کار افتاد

آی تی ایران : سرویس اشتراک گذاری ویدئو آپارات روز گذشته به دلیل از کار افتادن دامنه اینترنتی از دسترس خارج شده و به گفته مدیرعامل آپارات، علت این اتفاق تحریم های بین المللی است.

 شرکت خدمات دهنده دامنه اینترنتی آپارات enom است که میزبانی دامنه بسیاری از سایت های ایرانی را برعهده دارد.  البته این اختلال در برخی از اپراتورها به صورت مقطعی وجود دارد و شواهد نشان می دهد که برخی از کاربران بدون مشکل می توانند به این سرویس دسترسی داشته باشند که احتمال داده می شود کش باشد.  در همین راستا محمد جواد شکوری، مدیر عامل صبا ایده (آپارات) در اکانت توییتر خود علت اصلی این اتفاق را تحریم ها عنوان کرده است.  شکوری نوشت: «متاسفانه به دلیل اعمال تحریم های بین المللی از طرف شرکت ثبت کننده دامنه، آپارات بدون اطلاع قبلی، ناگهان از دسترس خارج شد. در حال انتقال به شرکت ثبت دامنه جدید هستیم، امیدواریم این فرآیند بیش از یک روز زمان نبرد. کاش فقط درگیر تحریم بودیم!»  هرچند تحریم های اینترنتی تا پیش از این مشکلات بسیاری را برای کسب وکارهای بخش تکنولوژی ایران به وجود آورده اما این نخستین بار است که یک سایت پربازدید ایرانی به خاطر تحریم ها، کنترل خود روی دامنه اینترنتی را از دست می دهد. حذف دسترسی آپارات به دامنه اینترنتی این نگرانی را هم به وجود آورده که سایر شرکت های تکنولوژی ایرانی هم ممکن است دچار چنین مشکلاتی شوند.

سهم اپراتورهای موبایل از پیامک های تبلیغاتی مزاحم

مهر : سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سهم اپراتورهای تلفن همراه از پیامک های تبلیغاتی مزاحم را منتشر و اعلام کرد: اپراتورها در فرآیند احراز هویت برای واگذاری سیم کارت، خوب عمل نکرده اند. پیمان قره داغی مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری با بیان اینکه در نیمه اول دی ماه امسال 14 هزار و 289 سیم کارت ارسال کننده پیامک تبلیغاتی مزاحم قطع شده است، گفت: سهم سیم کارت های اپراتورهای تلفن همراه در ارسال پیامک تبلیغاتی مزاحم متفاوت است اما امکان ارسال پیامک برای همه آنها مسدود شده است. وی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد سیم کارت های مسدود شده مربوط به اپراتور ایرانسل است، افزود: در این بازه زمانی حدود 9 هزار و 295سیم کارت ایرانسل مسدود شده که این آمار نشان می دهد روزانه حدود 715 سیم کارت ایرانسل توسط سامانه های رگولاتوری شناسایی شده و امکان ارسال پیامک برایشان غیرفعال شده است. مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری تصریح کرد: حدود هزار و 702 سیم کارت از اپراتور همراه اول نیز شناسایی و امکان ارسال پیامک برایشان غیرفعال شده، یعنی به طور متوسط روزانه 131 سیم کارت شخصی از این اپراتور مسدود شده است. قره داغی بیان کرد: در زمینه ارسال پیامک های انبوه تبلیغاتی در نیمه اول دی ماه، 3 هزار و 126 سیم کارت در شبکه رایتل یعنی به طور متوسط روزانه 240 سیم کارت شناسایی و امکان ارسال پیامک برایشان غیرفعال شده است.