آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
سیاست
۲
دولت

رییس جمهوری خواستار توضیح دقیق جزییات به ملت شد

داستان سقوط هواپیمای اوکراینی فقط یک مقصر ندارد

6 روز پس از وقوع حادثه و 96 ساعت پس از مشخص شدن علت آن، رییس جمهوری در مراسمی حاضر و درمورد آن سخنرانی کرد. روز چهارشنبه ساعاتی پس از حمله به «عین الاسد» پایگاه نظامی امریکایی در عراق، یک هواپیمای اوکراینی با 176 مسافر در آسمان ایران منفجر شد و سقوط کرد. 3 روز بعد ستادکل نیروهای مسلح و رییس جمهوری در بیانیه ای علت این اتفاق را خطای انسانی دانسته و درمورد آن به بیان توضیحاتی پرداختند. با این حال ماجرا پیچیده تر از آن بوده و هست که به خطای اپراتور اکتفا شود. ابهام ها و پرسش ها تمامی ندارد و مسوولان ذی ربط نیز به تمامی این موارد پاسخ نداده اند. مسوولان همگی اذعان دارند که پرسش ها و ابهام ها بسیار است و مستلزم پاسخگویی. مساله ای که روز گذشته حسن روحانی، رییس جمهوری نیز در همایش تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی به آن اشاره و تاکید کرد.

رییس جمهوری قول داد که پاسخ همه ابهامات به مردم داده شود و البته اشاره کرد که «من به دلیل آشنایی کم و بیش که با مساله پدافند هوایی دارم عرض می کنم، در این داستان نمی تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه اینکه تنها یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده، دیگرانی هم هستند و می خواهم این مساله با صداقت برای مردم بیان شود.» او همچنین پرسش هایی را مطرح و تاکید کرد: «مردم ما این را می دانند که این حادثه از روی اشتباه و سهو صورت گرفته اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایطی پیش آمد که این سهو انجام گرفت؟ این درست است که در این ایام ریشه همه غم ها به امریکا برمی گردد. امریکا بود که جو را ملتهب و شرایط را غیرعادی کرد، تهدید کرد و عزیز ما را از ما گرفت؛ اینها همه درست است اما دلیل بر آن نمی شود که ما در این حادثه به تمام ریشه های مساله نپردازیم.»

رییس جمهوری معتقد است پشت این سهو صورت گرفته احتمالا علل و عواملی عمدی وجود دارد. جالب آنکه همزمان با سخنرانی رییس جمهوری در یک همایش کشاورزی در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی، از علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای سابق مجلس نیز که دست کم در 6 سال گذشته در هیچ موردی با دولت و دولتی ها موافق نبوده، ویدیویی منتشر شد که در آن درباره سقوط هواپیما اظهارنظر می کند. روی تصویر این ویدیو درج شده که زاکانی به پرسش های برخی دانشجویان در قم پاسخ می دهد و وقتی از او نظرش را در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی می پرسند، به «نفوذ» اشاره می کند و معتقد است که ماجرا چیزی بیشتر از یک اشتباه سهوی است. او گفته 3 فرضیه محتمل است. اول آنکه امریکایی ها با هواپیما در ارتفاع بالا کمین کرده و اختلال محاسباتی ایجاد کرده اند و دوم اینکه یک اپراتور ساده اشتباه کرده است. او در طرح سومین فرضیه این پرسش را مطرح می کند که چرا در فضای درگیری با امریکا فضای عمومی آسمان کشور پاک نشده و پروازها به صورت عادی برگزار شود؟ و بر این اساس ادامه می دهد که در آن زمان دایما اعلام می شد که موشک کروز زده اند و اپراتور تحت فشار و آماده انجام وظیفه بوده است. همچنین در بزنگاه راه ارتباطی اپراتور با رده بالای خود که باید از آن تاییدیه می گرفته، قطع می شود. بنابراین در این شرایط به ذهن خود اتکا کرده است. به گفته زاکانی مهندس ایرانی پرواز نقص فنی برای هواپیما اعلام می کند اما مهندس اوکراینی با وجود نقص پریدن آن را قبول می کند. علاوه بر این فیلم هایی از این حادثه گرفته شده که روی یک نقطه زوم شده و قبل و بعد و زمان شلیک را فیلم گرفته است.

حالا کم کم فرضیه های دیگری نیز از سوی مقامات و مسوولان مطرح می شود و همه چیز را گنگ تر و نامفهوم تر می کند؛ اگرچه روحانی به مردم قول داده که حقیقت را با آنان در میان بگذارد.

از چهارشنبه تا جلسه شورای عالی امنیت ملی را توضیح دهید

حسن روحانی همچنین در آغاز سخنرانی دیروز با تسلیت مجدد به مردم ایران برای غم از دست دادن سرداری شجاع و فداکار در میدان امنیت کشور و منطقه، عزیزانی در کرمان و غم سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، گفت «پرونده هواپیمای اوکراینی، یک پرونده عادی و معمولی نیست و قوه قضاییه باید برای رسیدگی به موضوع، دادگاهی ویژه با قاضی عالیرتبه تشکیل دهد. مسوولان مرتبط در پرونده این هواپیما، باید همه پروسه را از صبح چهارشنبه تا جلسه شورای عالی امنیت ملی برای مردم توضیح دهند.»

رییس جمهوری با بیان اینکه «از لحظه ای که احتمال دادم سقوط هواپیمای اوکراینی طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم دوره بررسی و تحقیق کوتاه شود تا دقیقا بدانیم این هواپیما چگونه سقوط کرده است»، گفت: «از طرف نیروهای مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بود، همکاری های خوبی انجام گرفت و بلافاصله بعد از آنکه برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته، در همان لحظه به مسوولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.»

روحانی ادامه داد: «این حادثه، حادثه بسیار تلخی بود و تحمل آن برای مردم بسیار سنگین است؛ چراکه حتی اگر این هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود، باز هم بسیار غم بار بود اما پس از اینکه مشخص شد خطا و اشتباه انسانی منجر به این فاجعه شده، غم مردم را چندین برابر کرد.» او با ابراز تسلیت به همه خانواده های عزیز جانباختگان در ایران و در سایر کشورها گفت: «همانطور که با رهبران و مسوولان آن کشورها هم تلفنی صحبت کردم، قول می دهم دولت با همه توان و امکانات خود، پیگیر این مساله باشد.»

نگاه جهانیان به دادگاه ایران

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «این مساله، مساله بسیار مهمی است»، افزود: «قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالیرتبه و ده ها کارشناس تشکیل دهد. این یک پرونده عادی و معمولی نیست و تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد.» او افزود: «همچنین به همه اعضای دولت توصیه می کنم کنار این خانواده های عزیز برای رفع مشکلات آنان باشند و از مردم عزیز ایران می خواهم کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی را چه در تهران چه در شهرستان ها داشته باشند. البته حدود 100 نفر از عزیزان جانباخته از تهران و بقیه از شهرستان ها بودند. وزیر راه، مسوولان دولتی، استاندارها و همه کنار این خانواده ها قرار بگیرند.»

روحانی با بیان اینکه «من به عنوان یک پدر احساس می کنم که غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیلکرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و برای ملت و مردم ما بوده، تا چه حد سخت و مشکل است»، گفت: «اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خود را اعلام و از مردم عذرخواهی کردند گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام های بعدی باید برداشته شود.»

رییس جمهوری ادامه داد: «سوال دیگری که برای مردم مطرح است این است که آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام، زمان طولانی بود، یعنی یک یا دو روز طول کشید یا فقط چند ساعت بوده است؟ این را هم از مسوولان می خواهم تمام پروسه را از صبح چهارشنبه که حادثه پیش آمد تا جمعه شب که به جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی رسید، برای مردم توضیح دهند.»

معرفی مقصران در تمام رده ها

روحانی با بیان اینکه «مردم ما در این غم همه سهیم و شریک هستند اما می خواهند بفهمند آیا مسوولان آنها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی به درستی رفتار کردند یا خیر؟»، افزود: «من به عنوان نماینده ملت ایران و رییس جمهوری این مساله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه ای برسیم به مردم خبر خواهیم داد. حادثه، حادثه کوچکی نیست؛ بلکه مساله امنیت فضای ایران است. تنها بحث 176 نفر نیست، بی تردید آنها که از دست ما رفتند برای ما خیلی عزیز بودند اما امنیت فضای ایران برای ملت ما و دنیا بسیار اهمیت دارد.»

او گفت: «برای مردم ما بسیار مهم است که هر کس در هر حد، در این حادثه مقصر یا قاصر بوده، معرفی شود. هر کسی که باید مجازات شود، به مجازات برسد. دولت خود را در قبال مردم عزیز و اتباع کشورهای دیگر که در این حادثه جان باختند مسوول می داند و به همه وظایف حقوقی و قانونی خود عمل خواهد کرد.»

جلب اطمینان ملت نسبت به عدم تکرار فاجعه

رییس جمهوری افزود: «اما به اعتقاد من، از همه اینها مهم تر این است که مردم باید مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی شود. مهم ترین مساله برای مردم ما، افکار عمومی جهان، هوانوردی و امنیت آسمان ایران این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این به بازنگری در آیین نامه ها، شیوه نامه ها، دستورالعمل ها و مقررات نیاز دارد.» روحانی گفت: «همه ما مسوولیت داریم که یک بار دیگر تمام این مقررات را بازنگری کنیم تا دریابیم چرا و به چه دلیل، کدام ضعف و در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که این حادثه بسیار غم انگیز در کشور ما اتفاق افتاده است؛ حادثه ای که فکر می کنم در تاریخ کشور ما بی نظیر بوده و هیچ وقت نبوده که یک مسوول و افسر پدافندی در کشور ما نسبت به هواپیمای مسافربری آن هم در پایتخت و مرکز کشور و کنار فرودگاه بین المللی، چنین خطایی را مرتکب شده باشد.»

رییس جمهوری اظهار کرد: «بنابراین ضمن همدردی با همه خانواده های عزیزی که این مصیبت بزرگ به آنها رسیده، اعلام می کنم این راه و مسیر را تا کشف همه جوانب امر، تا مجازات آنهایی که دخیل بودند و درنهایت اطمینان بخشی به مردم که چنین حادثه ای تکرار نخواهد شد، ادامه خواهیم داد.»

رییس جمهوری در دیدار با نخست وزیر سوریه: نباید ملت های منطقه تا پایان دادن به حضور نظامی امریکا آرام بگیرند

حسن روحانی، رییس جمهوری روز سه شنبه در دیدار «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه با تقدیر از ابراز همدردی و تسلیت دولت و ملت سوریه به خاطر شهادت سپهبد سلیمانی در اقدام تروریستی امریکا و جان باختن جمعی از هموطنان مان در سانحه سقوط هواپیما، گفت: «شهادت سردار سلیمانی برای ملت ایران غمی بسیار بزرگ بود و با وقوع حادثه سقوط هواپیما و جان باختن جمعی از هموطنان مان این غم دو چندان شد.»

روحانی با بیان اینکه شهید سپهبد سلیمانی به خاطر اینکه یار و یاور مردم مظلوم منطقه بود و توطئه دشمنان و امریکایی ها علیه ملت های منطقه را خنثی می کرد، مورد حمله تروریستی آنها قرار گرفت، بیان کرد: «هرگز این جنایت بزرگ امریکا را از یاد نخواهیم برد و معتقدیم ملت های منطقه برای پایان دادن به حضور نظامی امریکا در منطقه و اخراج این متجاوزین نباید آرام و قرار داشته باشند.» رییس جمهوری افزود: «امروز دخالت امریکایی ها در امور دیگر کشورها و تلاش آنها برای تسلط بر چاه های نفت سوریه آشکارا روشن کرده که آنها هرگز به فکر منافع ملت های منطقه نبوده و نیستند.» روحانی خاطرنشان کرد: «جمهوری اسلامی ایران همان طور که در مسیر مبارزه با تروریسم در کنار دولت و ملت سوریه بوده، همواره پشتیبان ملت های مظلوم در برابر استکبار است و این روند را ادامه خواهد داد.» رییس جمهوری با بیان اینکه باید همکاری های ایران و سوریه و دیگر کشورها تا رسیدن به پیروزی نهایی و ریشه کن شدن تروریست ها، خروج نیروهای اشغالگر خارجی از خاک سوریه و بازگشت آوارگان سوری به وطن خود ادامه پیدا کند، اظهار امیدواری کرد که روند آغاز شده در کمیته قانون اساسی سوریه بتواند آنچه مطلوب ملت این کشور است را به دنبال داشته باشد. «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار با تسلیت شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، گفت: «شهادت سردار سلیمانی فاجعه و مصیبتی بزرگ برای همه ملت های آزادیخواه جهان بود.» نخست وزیر سوریه افزود: «شجاعت و قهرمانی شهید سلیمانی غیرقابل توصیف است و یاد ایشان همواره در ذهن مردم سوریه باقی خواهد ماند، چرا که سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن محور مقاومت در منطقه دارد.» عماد خمیس با بیان اینکه حمله موشکی ایران به پایگاه امریکا در انتقام شهادت سردار سلیمانی پیام آشکاری برای دولت ها و ملت های منطقه و جهان داشت، افزود: «این اقدام به دشمنان نشان داد که استکبار دیگر هیچ جایگاهی در این منطقه ندارد.» نخست وزیر با تاکید بر اینکه مقاومت و تلاش ها برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه ادامه خواهد داشت، گفت: «حضور امریکایی ها در سوریه مصداق بارز اشغالگری بوده و معتقدیم همه ملت ها و دولت ها باید در برابر حضور غیرمشروع آنها در منطقه ایستادگی کنند.» نخست وزیر سوریه همچنین با تسلیت جان باختن تعدادی از مردم ایران در سانحه سقوط هواپیما، اظهار کرد: «اقدام ایران در پذیرفتن مسوولیت این حادثه نشان از حکمت و صداقت در میان مسوولان جمهوری اسلامی ایران است.» عماد خمیس با بیان اینکه ملت سوریه همواره قدردان پشتیبانی ها و حمایت های برادران ایرانی خود هستند، بر ضرورت تلاش در راستای توسعه و تقویت همکاری های دو کشور در بخش های مختلف از جمله روابط تجاری و اقتصادی اشاره کرد و گفت: در روند بازسازی سوریه ایران قطعا از اولویت اول برای ما برخوردار است و از شرکت ها و بخش خصوصی برای حضور در پروژه های سوریه دعوت به عمل می آوریم.