آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

حاشیه سازی برای یک مجری توسط مدعیان آزادی بیان

اظهار نظر یکی از مجریان برنامه «انتقام سخت» شبکه افق با واکنش مخاطبان و کاربران فضای مجازی مواجه شد و حاشیه هایی را برای او رقم زد.

به گزارش خبرنگار کیهان، زینب ابوطالبی که بیشتر به عنوان مجری برنامه «نیمه پنهان ماه» با موضوع گفت وگو با خانواده شهدا شناخته شده است، در برنامه «انتقام سخت» شبکه افق که در قالب میزگرد به همراه دو مهمان دیگر برگزار می شد، نظر خودش را درباره پرهیز از رفاه زدگی و ترویج آن در جامعه ابراز کرد. این اظهار نظر فارغ از درست یا غلط بودنش با واکنش طیف خاصی مواجه شد و زمینه حمله و تهمت به این مجری تلویزیونی را فراهم کرد. این واکنش اوباش گونه در حالی بود که برنامه «انتقام سخت» به صورت میزگرد برای ابراز نظرات مختلف اجرا می شد و مهمان دیگر برنامه ضمن انتقاد به نظر خانم ابوطالبی از منظر دیگری به این مسئله پرداخت. اما مدعیان «آزادی بیان»، «چندصدایی» و «تحمل نظر مخالف» بدون توجه به ابراز نظرات مختلف در برنامه نه تنها بار دیگر نشان دادند توانایی پذیرش اظهار نظری خلاف دیدگاه خود را ندارند بلکه با فرصت طلبی به دنبال بهانه ای برای انتقام گیری از صدا وسیما و جریان فرهنگی انقلاب می گردند.

تمجید از وطن با زبان ملحدین هتاک!

روزنامه دولتی ایران در اقدامی سیاسی، صفحه ای را به اشعار تنی چند از شاعران ملحد و ضد دین اختصاص داد.

این روزنامه، به بهانه تمجید از وطن، مجالی را برای طرح نام شاعران ضد دین فراهم کرد. یکی از این شاعران سیاوش کسرایی است. کسرایی در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان عضو رسمی حزب بدنام توده فعالیت می کرد. وی در مقطعی از فعالیت به اصطلاح ادبی و سیاسی خود توسط ساواک دستگیر می شود. در گزارش مستند ساواک اما ، کسرایی به عنوان فردی زنباره «بی خطر برای سلطنت» تشخیص داده می شود و از حوزه رصد ساواک بیرون می رود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این فرد رو به معارضه با انقلاب و مردم ایران می آورد و پس از مدتی مجبور به فرار از ایران به افغانستان(در زمان حاکمیت کمونیست ها) و سپس اروپا می شود.

شاعر دیگر که شعر وی درباره ایران، اهالی روزنامه یاد شده را به هیجان آورده ، ایرج میرزاست. ایرج میرزا همواره به عنوان شاعری هتاک معرفی شده است.

در کنار نام ملحدین، روزنامه ایران همچنین به استقبال از سروده ای از سروده های سیمین بهبهانی هم می رود. بهبهانی یا خلیلی، از جمله اعضای کانون منحله نویسندگان ایران بود که پس از مدتی به همکاری با ساواک روی می آورد. بهبهانی همچنین مدتی به عنوان سانسورچی وزارت فرهنگ دوران طاغوت فعالیت می کرد.  بهبهانی از امضاکنندگان بیانیه ضدایرانی «ما نویسنده ایم» محسوب می شود. بیانیه ای که در آن به اعمال ممیزی قانونی اعتراض شده بود و پس از انتشار، هدف استقبال گسترده دولت های متخاصم و رسانه های ضدایرانی واقع شد.

اصرار روزنامه ایران به طرح نام و پرداختن به شاعران مسئله دار به بهانه وطن و در چنین روزهایی که به نام ایران و ایرانی برخی در اندیشه فتنه و فتنه برانگیزی هستند، قابل تامل است!

از قرارداد نجومی با صداوسیما تا تحریم جشنواره فجر

در ادامه رفتارهای متناقض برخی از سلبریتی ها و سینماگران، سعید آقاخانی هم اعلام کرد که جشنواره فیلم فجر امسال را تحریم کرده است!

طی روزهای اخیر، تعداد انگشت شماری از سینماگران اعلام کرده اند که برای سوگواری برای جان باختگان سانحه هوایی اخیر، جشنواره فیلم فجر را تحریم کرده اند و در آن شرکت نمی کنند. بگذریم از اینکه برخی از این افراد هیچ فیلمی در جشنواره فجر ندارند، همچون پگاه آهنگرانی، سارا بهرامی و... اما رفتار دوگانه برخی افراد نیز بسیار قابل توجه است. نمونه چنین افرادی «سعید آقاخانی» است. وی درحالی جشنواره فیلم فجر را تحریم کرده که برای ساخت یک سریال کمدی برای صداوسیما قراردادی نجومی بسته است!

بنابراین به نظر می رسد بهتر است «سعید آقاخانی» قرارداد نجومی اش با صدا و سیما را لغو کند تا تحریم جشنواره ای که ظاهرا در آن اثر قابل توجهی نیز ندارد. مرکز صیانت صداوسیما با رصد رفتار برخی به اصطلاح هنرمندان، می تواند گام بزرگی در تصفیه سازمان از عناصر ضد مردمی بردارد.

مدیر رادیو انقلاب منصوب شد

معاون صدای رسانه ملی در حکمی حسن ملا صالحی را به عنوان مدیر رادیو انقلاب منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار کیهان، در بخشی از حکم انتصاب معاون رئیس سازمان در امورصدا به حسن ملاصالحی به سمت مدیر رادیو انقلاب آمده است: «انقلاب پرشکوه ملت ایران که بزرگ ترین و مردمی ترین انقلاب عصر جدید است تنها انقلابی است که پس از پشت سرگذاشتن 40 سال حیات پرافتخار وارد دومین مرحله خودسازی ، جامعه پردازی و تمدن سازی شده است. رادیو انقلاب باید بر پایه مبانی و محتوای گام دوم انقلاب اسلامی شرایطی را فراهم کند که براساس آن آحاد مردم، گذشته را درست بشناسند و از تجربه های آن درس بگیرند. جهادهای بزرگ، افتخارات درخشان و پیشرفت های شگفت آور گذشته بیان و روحیه و آینده درخشان کشور و باور «ما می توانیم» را با تولید و پخش برنامه های خلاقانه، جذاب و اثرگذار به همگان منتقل نماید.» گفتنی است، رادیو انقلاب از طریق زیر ساخت فرستنده رادیو مناسبتی فعالیت خواهد داشت.

همکاری مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری در احیاء کتابخانه تفکر

مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری 200 عنوان کتاب با عنوان های قصه و رمان، شعر و پژوهش ادبی به کتابخانه تفکر شهریار اهدا کرد.

به گزارش کیهان، 60 عنوان از این کتاب ها از طرف دفتر شعر حوزه هنری، 110 عنوان کتاب قصه و رمان از طرف دفتر قصه و رمان حوزه هنری، و 30 عنوان کتاب با عنوان پژوهش ادبی از دفتر پژوهش های حوزه هنری به کتابخانه تفکر محله نصیرآباد شهریار اهدا شده است.

شایان ذکر است، کتابخانه تفکر در محله نصیر آباد منطقه خادم آباد واقع شده که در آشوب های آبان ماه سال جاری مورد تعرض آشوبگران قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

رونمایی از تولیدات هنری درباره قاسم سلیمانی در اولین نمایشگاه بازارسازی محصولات فرهنگی

بخش ویژه ای جهت رونمایی آثار هنری با محوریت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در اولین نمایشگاه بازارسازی محصولات فرهنگی «ایکال» امروز آغاز به کار می کند.

به گزارش خبرنگار کیهان، این نمایشگاه توسط صنایع خلاق رضوی وابسته به آستان قدس رضوی با همکاری مجمع نوشت افزار ایرانی- اسلامی (ایران نوشت) از 25 تا 27 دی در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه برگزار می شود. نمایشگاه ایکال، یک نمایشگاه تخصصی است که سالانه با حضور هنرمندان، تولیدکنندگان، سرمایه گذاران، رسانه ها و سایر نهادها و سازمان ها به منظور فراهم آوردن بستری برای تجاری سازی عناصر موجود در فرهنگ بومی و محصولات حاوی این عناصر طی سه روز برگزار می شود.

انتقاد برخی هنرمندان از نمایش تحریمی سلبریتی ها

برخی از هنرمندان با انتقاد از رفتار برخی سلبریتی ها در تعطیلی یا تحریم برنامه های فرهنگی، این رفتارها را ماهی گرفتن از آب گل آلود دانسته اند.

فقیهه سلطانی، بازیگر سینما و تلویزیون نیز تاکید کرده که این رفتارها فقط باعث خوشحالی ترامپ می شود.  کیهان کلهر، نوازنده نیز که کنسرت خودش را تعطیل نکرده، با حمله بی بی سی فارسی مواجه شد. رسانه دولتی انگلیس که از هنرمندان تحریم و تعطیل کننده برنامه های فرهنگی ابراز رضایت کرده، با انتقاد از کیهان کلهر نوشت: «آقای کلهر پیشتر کنسرت خود در شهر استانبول ترکیه را در اعتراض به حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه لغو کرده بود، اما کنسرت خود در تهران را لغو نکرده است.»

سیروان خسروی، خواننده در این باره با انتشار عکس یک آفتاب پرست نوشت: «نه سبز بودم، نه بنفش شدم، نه تکرار کردم و نه سیاه می شوم. ‎ولی افسوس که هنوز هم بسیارند کسانی که دنباله رو سلبریتی های آفتاب پرستی هستند که یک روز سبزند، یک روز بنفش، یک روز عزادارند، یک روز به فلان کاندیدا «اعتقاد راسخ» دارند، روز دیگر تظاهر به فریب خوردگی می کنند، یک روز تاریخ سازند و روز دیگر تاریخ باز. این ها همان هایی هستند که از ماهیگیری از آب گل آلود هیچ حادثه ای نمی گذرند و شهوت دیده شدن شان تمام ناشدنی است.»