آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
سیاست
۲
چهره روز

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: برای ایجاد تغییر، راهی جز صندوق های رای نداریم

کمتر از 3 ماه دیگر انتخابات مجلس یازدهم برگزار می شود و نامزدهای انتخاباتی خودشان را برای حضور در رقابت آماده می کنند اما با توجه به اعتراض ها و نارضایتی های اخیر، برخی عدم حضور مردم پای صندوق های رای را امری جدی قلمداد می کنند. چنان که هم اکنون گروهی از اصلاح طلبان نیز به دلیل وجود نارضایتی های مردمی، تصمیم به تحریم انتخابات و پرهیز از هرگونه کنش سیاسی و انتخاباتی گرفته اند اما در مقابل، گروهی دیگر نیز از کنشگران منتسب به جناح چپ هستند که همچنان باور دارند قهر با صندوق های رای خروجی مناسبی ندارد، جز همان تکرار تجربه سال های قبل و روی کار آمدن مجلس و دولت یکدست اصولگرا که تبعات و هزینه های سنگینی بر ملت و مملکت تحمیل کرد. در این میان برخی کنشگران و ناظران نزدیک به جریان اصلاحات نیز نگاهی دوگانه به این غائله دارند. چنان که معتقدند باید همزمان با مشارکت جدی در انتخابات، از مردم آسیب دیده نیز دلجویی کرد. معصومه ابتکار از جمله معدود اصلاح طلبان فعال در بدنه دولت که این یکی، دو سال اخیر در دولت دوم حسن روحانی، به عنوان معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری فعالیت می کند، در این رابطه به اعتمادآنلاین گفته است که «برخی گروه های داخلی و خارجی می کوشند مردم را از حضور پای صندوق های رای پشیمان کنند و به آنها بقبولانند که حضور یا عدم حضورشان پای صندوق های رای تاثیری در انتخابات ندارد.»

تلاش برخی افراد و گروه ها برای دلسردی مردم

معصومه ابتکار گفت: «برخی مخالفان و گروه های داخلی و خارجی در تلاشند مردم را از حضور در انتخابات دلسرد کنند و البته جایگزینی هم ندارند، صرفا هدف شان ایجاد اغتشاش، ویرانی و هرج ومرج در کشور است.» او توضیح داد: «اغتشاشگران سعی دارند مردم را از حضور پای صندوق های رای و انتخابات ناامید کنند. آنها می کوشند مشارکت سیاسی مردم پایین بیاید تا عده ای خاص که مدنظرشان است مثل دوره قبل وارد مجلس شوند. در حالی که مردم تمایلی ندارند چیزی را که تجربه کرده و به چشم دیده اند تکرار کنند.» معاون رییس جمهوری همچنین گفته است: «البته منظور من از اغتشاشگران مردمی نیستند که معترض بودند. منظورم این است که اگر از طریق صندوق رای تغییری رقم نزنیم، روش های دیگر پرهزینه است و در نهایت نتیجه مطلوب به دست نمی آید.» به گفته او، فرصتی در اختیار داریم که به سادگی به دست نیاورده ایم و حاصل خون شهیدان و مبارزه ها و فداکاری و ایثار گروهی از مردم بوده است. بنابراین نباید به این راحتی این فرصت را از دست بدهیم. این سیاستمدار اصلاح طلب در عین حال تاکید کرده است: «مردم حق اعتراض دارند و این حق اعتراض هم یکی از نتایج همان مبارزات و فداکاری ها مثل قانون اساسی است که ساده به دست نیامده است.» ابتکار به این پرسش که برای بازگرداندن اعتماد ازدست رفته مردم چه کاری باید انجام داد، پاسخ داد: «برخی کارها را حاکمیت باید انجام دهد تا اعتماد مردم را برگرداند؛ مثلا باید فضا را برای فعالیت بازتر کند تا مخالفان و منتقدان و احزاب منتقد بتوانند نظرشان را بدون محدودیت اعلام کنند و حضور فعال داشته باشند.» به باور او، باید فضایی ایجاد کرد که روزنامه ها، خبرنگاران و دانشجویان بتوانند آزادتر فعالیت کنند. او گفته است: «البته دولت در این باره تلاش زیادی کرده و امسال روز دانشجو بیش از 400 جلسه در دانشگاه ها برگزار کرد.» معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده این جلسات دانشجویی را جلساتی آتشین و پرشور خواند و ادامه داد: «خوشبختانه با وجود انتقادی بودن این جلسات و نشست های دانشجویی، هیچ یک از آنها به خشونت و درگیری کشیده نشد، چنان که از دانشگاه همیشه توقع داشته ایم که وزن فکری و سیاسی اش را حفظ کند.»

عده ای می کوشند مشارکت سیاسی مردم پایین بیاید

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را مصداق حق مردم دانست و تاکید کرد: «باید بیشتر کوشید تا حقوق مردم در بحث تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی لحاظ شود.» ابتکار همچنین به بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی مجلس در هیات های اجرایی اشاره کرد و گفت: «هیات های اجرایی دولت در حد توان تلاش کرده است انتخابات آزاد برگزار و طیف وسیع دیدگاه های سیاسی مردم در این انتخابات انعکاس داده شود تا مردم به منتخبان خودشان و افرادی که به سلیقه شان نزدیک هستند رای بدهند.»

تبعات سنگین قهر با صندوق یا تحریم انتخابات

ابتکار تاکید کرد: «ما هیچ راهی جز صندوق رای نداریم. تجربه نشان داده است قهر با صندوق ها یا تحریم انتخابات و عدم حضور مردم پای صندوق های رای چه تبعات سنگین و ناگواری برای کشور داشته است. همه می دانیم چقدر این فرآیند آثار تخریبی بلندمدت و طولانی ای برای کشور دارد.» به گفته معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، در یک دوره زمانی یک دولت ناکارآمد روی کار آمد و سال هاست که عوارض، هزینه ها و تبعاتش را لایه های مختلف حاکمیت و مردم می پردازند.

تلاش برای حضور مردم پای صندوق های رای

ابتکار ادامه داد: «همه باید تلاش کنیم تا مردم را پای صندوق های رای بکشانیم، بنابراین هیچ کس نباید از خودش رفع مسوولیت کند.» معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در پایان گفت: «همه باید بکوشیم امید را به جامعه برگردانیم و سطح مشارکت را بالا ببریم و ناامید نشویم. ما می توانیم از طریق صندوق های رای تغییرات خوبی در کشورمان رقم بزنیم.»