آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اقتصادی
۴

یک مسئول اعلام کرد: ایران در میان 4 کشور سازنده توربین های گازی جهان

مدیرعامل شرکت مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق خبر داد: با تلاش متخصصان داخلی، ایران توانسته است در میان چهار کشور سازنده توربین ژنراتورهای گازی جهان قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدولی علاءالدینی، با تاکید بر اینکه صنعت آب و برق در گذشته وابستگی زیادی به واردات داشته است، اظهار داشت: پس از تشکیل این شرکت در سال 1347 دفاتری در خارج از کشور به منظور واردات تکنولوژی و کالاهای مورد نیاز صنعت آب و برق ایجاد شده بود ولی توانمندی متخصصان داخلی و دستاوردهای این صنعت در طی سالیان اخیر موجب شده است تا شرکت ماموریت پیدا کند که دفاتری در خارج از کشور طبق مصوبه مجمع عمومی برای صادرات دانش فنی و تجهیزات تولیدی حوزه آب و برق ایران ایجاد کند.

وی تاکید کرد: صنعت آب و برق کشورمان که پیش از این براساس نیازهای خود وارد کننده محصولات بود، امروز توانسته است با تلاش متخصصان داخلی توان صادرات نیز پیدا کند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش اعظمی از تجهیزات مورد نیاز شرکت های آب و برق توسط متخصصان داخلی تامین می شود، ادامه داد: فعالیت صورت گرفته در این زمینه موجب شده است تا کشور ما در عرصه های مختلف از جمله تولید توربین ژنراتورهای گازی به خودکفایی رسیده و در میان چهار شرکت سازنده توربین گاز جهان قرار بگیرد.

علاءالدینی با اشاره به توان کامل ایران برای ساخت تمامی بخش های نیروگاه های گازی و صادرات آن به دیگر کشورها، افزود: همین توانایی فنی و مهندسی متخصصان صنعت آب و برق ایران موجب شده است تا در کشورهای منطقه شاهد ساخت تاسیسات مورد نیاز این مناطق از جمله نیروگاه های برق از سوی شرکت های ایرانی باشیم.

وی با تاکید بر ماموریت ابلاغی توسعه در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور، گفت: ساتکاب با راه اندازی دفاتر ثابت در خارج از کشور در تلاش برای ساماندهی و فعالیت هرچه بیشتر شرکت های ایرانی در بازار کشورهای هدف است.

این مسئول با تاکید بر اینکه این دفاتر واسطه ای برای کمک به افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی و هدایت کالای بخش خصوصی و دولتی به بازار کشورهای هدف است، بیان کرد: حضور ثابت و مستمر در این کشورها برای فروش محصولات ایرانی بسیار مهم است؛ از این رو راه اندازی این دفاتر به منظور رصد دائم بازار و شناسایی نیازهای کشورهای هدف نقش مهمی در توسعه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق خواهد داشت.

علاءالدینی با اشاره به اینکه آب و برق در صدر صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان قرار گرفته است، یادآور شد: ایران در بسیاری از کالاهای صنعت آب و برق دارای استانداردهای جهانی است و قابلیت رقابت با معروف ترین نشان های تجاری دنیا را داراست.