آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اقتصادی
۴

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: لوازم خانگی کره ای به شکل قانونی وارد کشور نشده است

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به ترفند کره ای ها برای تسخیر بازار لوازم خانگی گفت: کالاهای نشان ال جی، به شکل رسمی و قانونی وارد کشور نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی میری، درخصوص آخرین وضعیت فعالیت برندهای کره ای در بازار اظهارداشت: نزدیک به 14 ماه است که کشور کره، واردات قطعه برای تولید لوازم خانگی به دو کارخانه ال جی و سامسونگ را متوقف کرده است، البته این دو کارخانه پیش از این قطعاتی در انبارهای خود داشتند که با استفاده از آنها کالا تولید کرده اند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت برندهای کره ای در بازار اظهارداشت: در حال حاضر موجودی سامسونگ در ایران تنها تعدادی پنل تلویزیون است بنابراین قاعدتا نباید یخچال و ماشین لباسشویی از این برند در بازار وجود داشته باشد. بر اساس اعلام جی پلاس، که یک برند ایرانی است، در حال حاضر هیچ ارتباطی بین این شرکت و برند ال جی وجود ندارد؛ بنابراین می توان با قاطعیت گفت کالاهایی که به اسم ال جی در بازار لوازم خانگی عرضه می شوند، به شکل رسمی و قانونی وارد کشور نشده است.

همچنین رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی چندی پیش ضمن اشاره به شناسایی 274 سایت فروش کالای وارداتی غیرقانونی، توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به این نکته اشاره کرده بود که محصولات قاچاق برای تبادلات مالی خود از درگاه های رسمی بانک مرکزی نیز استفاده می کنند.

بابک ثقفی؛ مدیرعامل یکی از شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی داخلی که سهم قابل توجهی از بازار لوازم خانگی را در اختیار دارد در این باره گفت: در حال حاضر سایت های فروش دیجیتال مربوط به بانه که فروش آنلاین دارند و پیامک هم به مشتری ارسال می کنند عملا کالای قاچاق به فروش می رسانند. حتی این کالاها توسط برخی شرکت ها بیمه هم می شوند. این جای سوال است که چگونه این سایت ها با وجود فروش محرز کالای قاچاق دارای درگاه پرداخت الکترونیکی و نماد اعتماد الکترونیکی نیز هستند؟

گفتنی است، تبلیغات برندهای کره ای در صدا و سیما کماکان ادامه دارد و به نظر می رسد دلیل این امر انعقاد قرارداد طولانی مدت برند کره ای با سازمان صدا و سیما است که مقداری از آن باقی مانده است. با این حال این موضوع باعث شده که علیرغم غیراصیل بودن کالاهای کره ای در سطح بازار، همچنان محصولات آن از رسانه ملی تبلیغ شود، این در حالیست که شرکت گلدیران هرگونه ارتباط خود را با شرکت ال جی رد کرده است.

براین اساس و با توجه به اذعان مقامات صنفی و فعالان بازار لوازم خانگی مبنی بر قاچاق بودن محصولات برندهای کره ای موجود در بازار، «نصب تبلیغات برندهای محرز قاچاق بر سردر فروشگاه های عرضه کننده لوازم خانگی»، «استفاده از درگاه بانک مرکزی برای فروش این کالاها» و «اختصاص تبلیغات صدا و سیما و بیلبوردهای تبلیغاتی به این محصولات» هیچ توجیهی نمی تواند داشته باشد.

یکی از معروف ترین شرکت های کره ای به نمایندگی های خود اعلام کرده که تمام هزینه های نصب تابلو بر سر در نمایندگی های این برند را از تاریخ 10 دی ماه تا پایان سال جاری برعهده می گیرد.