آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
سیاست
۳
پارلمان

نمایندگان به حضور سفیر بریتانیا در تجمعات واکنش نشان دادند

سایه پرواز 725 بر «بهارستان»

نشست دیروز بهارستانی ها هر چند از آن هیاهوی روزهای قبل خود فاصله گرفته بود اما فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی بر فضای آن بسیار سنگینی می کرد. تقریبا هر گوشه کناری چه در میان صندلی نمایندگان و چه در لابی و زمزمه های آنها صحبت از چند و چون این واقعه به گوش می رسید اما همه حواشی در لابه لای حرف های در گوشی نبود و در میان تذکرات و نطق ها نیز رد پای این حوادث را می شد، مشاهده کرد. البته رای مخالف نمایندگان به الحاق بندی به آیین نامه داخلی مجلس یکی از همان موضوعاتی بود که بار دیگر موضوع بودن یا نبودن شفافیت را مطرح کرد.

رای نمی دهیم اما شما نگویید

«لطفا در رای گیری شرکت کنید» این بیشترین تذکری است که وقتی قرار است، طرح یا لایحه ای به رای گذاشته شود از تریبون هیات رییسه مجلس به گوش می رسد. برای جلوگیری از این روند چندی پیش پیشنهاد اصلاح آیین نامه داخلی مجلس مطرح شد به این معنا که نام کسانی که در رای گیری ها شرکت نمی کنند، اعلام شود که نمایندگان با درخواست در اولویت قرار گرفتن این طرح مخالفت کردند.

تهمت به رییس جمهوری

قطعا در میان حواشی ریز و درشت دیروز «خانه ملت» تذکر محمدجواد کریمی قدوسی از جمله تذکراتی است که اگر از زبان یک فرد معمولی بیرون بیاید قطعا باید منتظر عواقب قضایی آن باشد. این نماینده عضو جبهه پایداری مشهد در مجلس دهم با اشاره به تنش میان ایران و امریکا پس از ترور شهید سردار سلیمانی گفت:«جناب آقای روحانی در روزهای پرالتهاب و نگرانی امریکا که در انتظار انتقام و سردرگمی و واکنش پس از آن به خود می پیچیدند در پاسخ به تهدید رییس جمهور امریکا جمله ای مبهم و رازآمیز را در توییتر خود منتشر کرد.» او ادامه داد: «آقای روحانی در تاریخ 6 دی ماه در توییتر خود می نویسد «آن هایی که به عدد 52 اشاره می کنند، بهتر است به عدد 290 هم فکر کنند، هیچ وقت ملت بزرگ ایران را تهدید نکنید IR655» این شماره پروازی است که در پایان جنگ توسط امریکایی ها مورد اصابت قرار گرفت و 290 نفر را به شهادت رساند.» صحبت های کریمی قدوسی یا بهتر بگوییم، اتهاماتی که به رییس جمهوری وارد می کند آنجا رنگ و بویی جدی تر به خود می گیرد که این توییت را با سقوط هواپیمای اوکراینی مرتبط می داند، می گوید:«چه ارتباطی بین تهدید ترامپ به تلافی و سقوط هواپیمای مسافربری و توییت حسن روحانی و واکنش شدید و فشار افکار عمومی از روی امریکا به سمت داخل ایران است اگر توییت مربوط به ایشان نیست، تکذیب کنند در این صورت آیا نباید نگران نفوذ بود؟ آیا درگیر جنگ امنیتی در داخل ایران نیستیم.» او ادامه می دهد:«آیا وقت آن نرسیده که دستگاه های امنیتی با عوامل نفوذ سازمان یافته 40 ساله درون انقلاب که سال ها خیانت، ترور، وطن فروشی و فرصت سازی برای بیگانگان را رقم زدند، برخورد کنند، خیانت و نفوذ و همکاری با دشمن و پیاده سازی اهداف بیگانه از سوی بعضی در داخل این روزها شده اظهرالشمس.» او ادامه داد:«رابطه با انگلیس در حد کاردار بود اما در این دولت روابط ارتقا پیدا کرد به زودی دولت باید فرزند روباه خبیث را از ایران اخراج کند در غیر این صورت ملت اقدام می کنند.»

حکم اخراج از مقر مجلس

ماجرای بازداشت سفیر انگلستان که گفته می شد در میان معترضان به سقوط هواپیمای اوکراینی حاضر شده از موضوعاتی بود که در جریان نشست دیروز مجلس با واکنش های مختلف روبه رو شد. مصطفی کواکبیان، نماینده تهران در تذکری گفت:«بنده به عنوان رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مجلس معتقدم که سفیر انگلیس در تهران در یک اقدام خارج از عرف دیپلماتیک در مقام عکاس در تجمعات هنجارشکنانه حضور پیدا کرده است که این امر می طلبد، وزارت امور خارجه به طور جدی با او برخورد کند. وزارت امور خارجه باید بار دیگر سفیر انگلیس را احضار کرده و اقدامات تنبیهی جدی علیه وی اعمال کند و چنانچه قانع نشد، سفیر انگلستان را به عنوان عنصر نامطلوب از کشور اخراج کند.» عبدالرضا مصری، نایب رییس مجلس نیز در تذکری گفت:«وزارت خارجه باید نسبت به جسارتی که دولت انگلیس با حضور غیرقانونی و سوال برانگیز سفیرش در مراسم داشت و اظهارات پیر استعمارگر جواب دندان شکنی دهد.»حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر نیز در تذکری با اشاره به اینکه از روز دوشنبه تاکنون بیش از 20 نماینده خواهان اخراج سفیر انگلستان شده اند اما هیچ اقدامی از سوی وزارت امور خارجه صورت نگرفته است، گفت:«فردی که همراه سفیر انگلستان در این تجمعات حضور داشته و اکنون فرار کرده، چه کسی بوده است؟ مسوولان امنیتی و وزارت اطلاعات باید این موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند. از وزارت اطلاعات انتظار داریم، عناصر ضد امنیتی خارجی را شناسایی کند.» این نماینده گفت:«9 میلیون نفر از جمعیت ایران با ایجاد قحطی مصنوعی توسط انگلیس از بین رفته است و وزارت امور خارجه باید غرامت این افراد را از طریق جوامع بین المللی پیگیری کند.»

لزوم هماهنگی پدافندی

معمای سقوط هواپیمای اوکراینی موضوعی است که این روزها جدال بسیاری را متوجه خود کرده و تقریبا هر روزی که می گذرد، تعداد سوالات اضافه می شود. حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت درباره ابهامات موجود در این رابطه ملی به «اعتماد»می گوید:«سامانه دفاع هوایی کشور باید یگانه شود. زمانی که این دوگانگی وجود دارد (اگرچه در هر جایی آثار زیان باری به دنبال دارد) آثار زیان بار این مساله در حوزه نظامی خیلی بیشتر است؛ امیدواریم این دوگانگی از بین برود.»