آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
سیاست
۳

خبر

جهانگیری در بازدید از خانواده یک جان باخته سقوط هواپیما: تمام ابعاد حادثه تلخ سقوط هواپیما باید روشن شود

معاون اول رییس جمهوری با حضور در منزل یکی از جان باختگان سانحه هواپیمای اوکراینی گفت: «باید ابعاد مختلف این اتفاق مشخص و جزییات آن به مردم اطلاع رسانی شود.» به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در دیدار با خانواده «سعید کدخدازاده» دانشجوی دکتری شیمی آلی که در حادثه هواپیمای اوکراینی جان خود را از دست داد، با تسلیت و ابراز همدردی با این خانواده داغدار، گفت: «در این حادثه بسیار تلخ و دردناک، تعداد زیادی از نخبگان و سرمایه های بزرگ کشور از دست رفتند.» او با بیان اینکه سوال های متعددی درباره این حادثه تاسف بار وجود دارد، ادامه داد: «باید ابعاد مختلف این اتفاق مشخص و جزییات آن به مردم اطلاع رسانی شود.» به گفته معاون اول رییس جمهور، دولت از عمق وجود از این اتفاق تلخ و دردناک متاثر است و هیاتی را با مسوولیت وزیر راه و شهرسازی مامور کرده است تا هماهنگی های لازم برای شناسایی و تحویل پیکرهای جانباختگان این حادثه به خانواده های شان انجام شود.

دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت مطرح کرد: مشارکت بالا بهترین راه مقابله با هجمه ها

جلسه هفتگی دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت دوشنبه شب به ریاست علی شکوری راد، دبیرکل این حزب برگزار شد. در این جلسه اعضا به تبادل آخرین اخبار در مورد وضعیت ردصلاحیت نامزدهای نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس پرداختند. به گزارش ایرنا، براساس اخبار رسیده و گزارش های اخذ شده از سراسر کشور، تقریبا تمام نامزدهای حزب، تعداد زیادی از نامزدهای شاخص جریان اصلاحات و بیش از نصف نمایندگان عضو فراکسیون امید در مجلس ردصلاحیت شده اند. اعضای دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت با انتقاد شدید از ردصلاحیت گسترده نامزدهای نمایندگی مجلس در هیات های نظارت تصریح کردند که با توجه به شرایط روز کشور و فشارهای ظالمانه خارجی، بهترین راه در راستای مقابله با این هجمه ها، اتحاد و انسجام داخلی و مشارکت بالای مردم در انتخابات است که متاسفانه رویکرد نهادهای نظارتی مانع و دقیقا برخلاف تحقق این مهم است. در ادامه جلسه، اعضای دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت همچون گذشته تاکید کردند که شرط لازم برای برگزاری انتخابات با حداقل مشارکت قابل قبول در کشور، شکل گیری مفهوم انتخابات است و مفهوم انتخابات زمانی شکل می گیرد که چهره های شاخص سیاسی احزاب و جناح ها توانسته باشند در انتخابات حاضر بوده و با یکدیگر رقابت کنند.

دادستان کل کشور: قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده سقوط هواپیما کوتاه نخواهد آمد

دادستان کل کشور در حاشیه همایش سراسری مراکز داوری اتاق تعاون ایران در جمع خبرنگاران حاضر شده و در رابطه با سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی گفت: «در این رابطه اظهار تاسف شدید داریم و همه ما در این باره سوگوار و ناراحت هستیم.» به گفته حجت الاسلام والمسلمین منتظری، در خصوص این حادثه قوه قضاییه بلافاصله ورود کرده اما به لحاظ پیچیدگی پرونده و ابعاد آن رسیدگی زمانبر خواهد بود. چون باید تمام ابعاد این قضیه به لحاظ حقوقی و فنی رسیدگی شود. به گزارش خبرگزاری میزان، او ادامه داد: «مردم عزیز مطمئن باشند که قوه قضاییه به هیچ وجه از رسیدگی به این موضوع کوتاه نخواهد آمد و خانواده های محترم عزادار هم مطمئن باشند که دستگاه قضایی در این خصوص به وظیفه و تکلیف خود عمل خواهد کرد. مردم هم بدانند که هم به لحاظ فنی و حقوقی ابعاد این حادثه ناگوار رسیدگی خواهد شد و اطلاع رسانی هم صورت خواهد گرفت.»

گفتمان و تشکیلات مهمانان اخیر شبکه افق مشخص شود

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری بر مشخص شدن گفتمان و تشکیلات مهمانان اخیر شبکه افق که برای شهروندان خط و نشان کشیدند، تاکید کرد. علی رضا معزی در همین زمینه در حساب توییتری اش نوشت: «قبل از هر نقد و نظری در مورد اظهارات آقایان نادر طالب زاده و کوشکی و خانم ابوطالبی باید مشخص شود آنها به نمایندگی از کدام تفکر، در شبکه افق، آنتن می گیرند و آزادانه از رسانه ملی برای شهروندان خط و نشان می کشند؟»

بیانیه وکلای دادگستری در واکنش به حادثه سقوط هواپیما

بیش از یکصد نفر از وکلای دادگستری کشور بیانیه ای درباره حادثه سقوط هواپیمای ایران-اوکراین بر اثر اصابت موشک صادر کرده و با ابراز همدردی و تسلیت، آمادگی شان برای پیگیری و ارایه خدمات رایگان حقوقی برای بازماندگان این حادثه را اعلام کردند. در متن این بیانیه آمده است: «ما وکلای کانون های وکلای دادگستری ایران ضمن ابراز همدردی عمیق و تسلیت مجدد به خانواده جانباختگان در حادثه هوایی بویینگ 737 و اذعان به اینکه هیچ مصلحتی بالاتر از صداقت و شفافیت و احترام به آگاهی جمعی ملت ایران و حق آگاهی عمومی در همه زمینه ها نیست؛ ضمن تقاضای عذرخواهی از ملت ایران از سوی مسببین حادثه که در این شرایط حساس علاوه بر خسارت جانی و مادی و معنوی موجب تزلزل جایگاه کشور در روابط بین الملل گردیده و آبرو و اعتبار و حیثیت کشور ایران را خدشه دار ساخته اند، به اطلاع ایشان می رساند، اینجانبان امضا کنندگان این بیانیه به منظور حفظ و صیانت از حقوق بازماندگان عزیزانی که در این حادثه جان باختند و نیازمند دفاع و احقاق حقوق عمومی و حقوق بشر و حقوق شهروندی خود هستند آمادگی خود را جهت پیگیری و ارایه خدمات رایگان حقوقی اعلام می داریم.»