آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اقتصادی
۴

وزیر صمت خبر داد: صرفه جویی یک میلیارد دلاری با داخلی سازی تجهیزات صنعتی

وزیر صمت با بیان اینکه از ابتدای امسال بیش از یک میلیارد دلار در صنعت قطعات و تجهیزات صنعتی صرفه جویی ارزی شده است، از بازگشت 40 هزار نفر از نیروهای تعدیل شده و 100 هزار نفر از نیروهای تعلیقی قطعه سازان به سر کار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، رضا رحمانی در بازدید از یازدهمین نمایشگاه بین المللی سیمان، بتن، تکنولوژی ساخت و ماشین آلات وابسته (ایران سمنتکس) با تاکید بر اینکه نهضت ساخت داخل به خوبی در کشور شکل گرفته است، اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون در کل کشور بیش از یک میلیارد دلار تجهیزات وارداتی را تبدیل به ساخت داخل کرده ایم. وی افزود: نهضت ساخت داخل بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در اکثر رشته ها و در اکثر واحدهای تولیدی به راه افتاده است و حتی واحدهایی که جذب نیرو نداشته اند به واسطه اهتمام به این مهم الان در حال افزایش و جذب نیرو هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: حتی قطعه سازان این هفته گزارش داده اند که 40 هزار نفر از نیروهای تعدیل شده و 100 هزار نفر از نیروهای تعلیقی خود را مجددا به سرکار بازگردانده اند.

رحمانی با اعلام اینکه هدف گذاری رساندن این ظرفیت به 120 میلیون تن را تا افق 1400 انجام داده ایم، تصریح کرد: با توجه به بازاریابی و امکانات فروش و صادرات این هدف گذاری ها تنظیم می شود و ظرفیت لازم را برای رسیدن به این رقم نیز داریم.

وی با اعلام اینکه صادرات کلینکر سیمان (از مواد اولیه تولید سیمان) نیز بیش از 30 درصد افزایش داشته است، گفت: مهم ترین اتفاقی که امسال رخ داد و برای من بسیار غرورآفرین بود، جدی گرفته شدن نهضت ساخت داخل در این حوزه بوده است که انجمن تولیدکنندگان سیمان و واحدهای تولیدی با جدیت پای کار آمده اند.

وزیر صمت سیمان را از جمله حوزه های تقریبا خودکفای کشور دانست و خاطرنشان کرد: می توانیم این ادعا را داشته باشیم که همانند فولاد، قادر به تامین نیازمندی های خود در این حوزه هم هستیم.

رحمانی ادامه داد: در همین بازدید نمونه هایی از بسیاری قطعات و تجهیزات مورد نیاز این صنعت را دیدیم که در گذشته وارداتی بود، اما اکنون تبدیل به ساخت داخل شده است. وی با اعلام اینکه نهضت ساخت داخل به تولید کشور رونق بخشیده است، بیان کرد: رسانه ها در انعکاس این فعالیت ها اهتمام ورزند تا نهضت ساخت داخل به یک باور و فرهنگ عمومی تبدیل بشود.