آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اقتصادی
۴

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی: خودکفایی اندک در محصولات کشاورزی ننگ بزرگی برای کشور است

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به خودکفایی اندک محصولات کشاورزی گفت: عدد پایین خودکفایی در روغن و کنجاله ننگ بزرگی برای کشاورزی کشور است.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس کشاورز در مراسم تقدیر از 166 نمونه ملی کشاورزی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: عدد پایین خودکفایی در روغن و کنجاله ننگ بزرگی برای کشاورزی کشور است و اصلا پذیرفته نیست. تمام عزم ما باید برای افزایش این محصول در کشور باشد.

وی کاهش تولید روغن در کشور را جزو مشکلات خاص مطرح کرد و گفت: ما برنامه داریم که طی دو سال آینده ضریب خودکفایی در روغن به 28 درصد و طی پنج سال آینده به 50 درصد برسد.

گفتنی است، کشور حدود 90 درصد برای تامین روغن وابسته به واردات است و علیرغم برنامه هایی که وزارت کشاورزی برای رسیدن به خودکفایی 70 درصدی داشته، تاکنون هیچ کدام از آنها عملی نشده است. وابستگی به روغن وابستگی به خوراک دام هم ایجاد می کند که خوراک دام حدود 70 درصد در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی موثر است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به بسته دیم کاری وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: ما با اجرای بسته دیم کاری در کشور در پهنه 10 میلیون هکتار می توانیم سالانه دو میلیون تن گندم، 800 هزار تن جو، دو الی سه میلیون تن علوفه و 700 هزار تن دانه روغنی از طریق دیم کاری به ظرفیت تولید محصول کشور بیفزاییم.

وی در ادامه به نقش خاک و اهمیت آن در کشاورزی اشاره و بیان کرد: ما در سال های گذشته متاسفانه به حفاظت از جنگل ها بی توجه بوده ایم و از همه خواهش می کنم در طول دوره احیا هیچ نظریه ای برای جنگل ها ندهند. باید در برنامه ریزی کشاورزی باید روی خودکفایی گندم نیز کماکان اصرار کنیم.

همچنین، سید رضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: کشاورزی در کشور باید علمی باشد و ما برای آنکه بتوانیم غذای 150 میلیون جمعیت را در آینده تامین کنیم، هیچ راهی جز این نیست. در فرهنگ اسلامی تولید بسیار باارزش است و کسی که در این عرصه برای خانواده خود زحمت می کشد مثل مجاهد در میدان جنگ است.

وی افزود: تولید باعث افزایش قدرت ملی می شود و ثروت ملی تنها به واسطه تولید افزایش می یابد. از سوی دیگر تولید در کشور به دینداری مردم هم کمک می کند و در احادیث بسیار است که اگر کسی امکان تولید داشته باشد ولی به سراغ آن نرود، از رحمت خدا به دور است.